Anar al contingut

Idioma protoitálico

De L'Enciclopèdia, la wikipedia en valencià

El protoitálico és el ancestro del que deriven totes les llengües itálicas conegudes com l'osco, l'umbro, el falisco, el llatí, entre unes atres. A pesar de carir de registres escrits, el seu vocabulari ha segut reconstruït en l'ajuda del método comparatiu de la llingüística històrica.[1]

Possiblement es va parlar durant el 1500 al 1000 a. C. i és una llengua que es va desenrollar a partir del protoindoeuropeu (PEU). És provable que haja tingut una estreta conexió en el protocelta segons l'hipòtesis de la relació italo-celta.[2]

Història

Segons l'evidència glotocronològica, es creu que el protoitálico es va separar dels arcaics dialectes protoindoeuropeus occidentals en algun moment abans del 2500 a. C. Originalment ho parlaven les tribus itálicas al nort dels Alps ans que es traslladaren al sur, a la península itálica, durant la segona mitat del segon mileni a. C. L'evidència llingüística també apunta a contactes primerencs en parlants de grec i de protogermánico.

Encara que no es pot establir en certea una equació entre evidència arqueològica i llingüística, l'idioma protoitálico generalment s'associa en les cultures Terramaras (1700-1150 a. C.) i en la de Villanova (900-700 a. C.).

Fonologia

Consonante

Bilabial Dental Alveolar Palatal Velar Labiovelar
Nassal m n (ŋ)
Oclusiva p  b t  d k  ɡ kʷ  ɡʷ
Fricativa ɸ  (β) θ?  (ð)? s  (z) x  (ɣ) xʷ?  (ɣʷ)?
Vibrant r
Lateral l
Aproximante j w
  • [ŋ] era un alòfon de /n/ abans d'una consonant velar.
  • Les fricatives sonores [β], [ð], [ɣ], [ɣʷ] i [z] estaven en distribució complementària en fricatives sordes inicials de paraula [ɸ], [θ], [x], [xʷ] i [s], per lo tant originalment eren simplement alòfons l'u de l'atre. No obstant, en algun moment del periodo protoitálico, la alofonía va ser interrompuda per la pèrdua dels alòfons sorts [θ] i [xʷ], que es varen fusionar en [ɸ].
    Els estudiosos no estan d'acort sobre si reconstruir el protoitálico en els fonema /θ ð/ i /xʷ ɣʷ/ (assumint per lo tant que la fusió en [ɸ] va ser un canvi d'àrea posterior que es va estendre a tots els dialectes existents, possiblement ocorrent simultàneament en o despuix de la pèrdua de les fricatives sonores corresponents), o reconstruir el protoitálico en els alòfons sorts dels fonema fusionats en /ɸ β/, i els seus alòfons sonors convertint-se en fonema independents /ð/, /ɣʷ/. Abdós sons són relativament poc comuns en varis idiomes i, finalment, es varen eliminar en tots els idiomes posteriors, pero de manera diferent en cada u.[3][4][5][6][7]

Vocals

Vocals breus
Frontal Central Posterior
Tancada i o
Mija i (ə) o
Oberta a |}
Vocals llargues
Frontal Central Posterior
Tancada iː oː
Mija iː oː
Oberta aː
  • /ə/ potser no era un fonema verdader, pero es va insertar abans de les consonant com vocal prop.
    Es pot reconstruir basant-se en el resultat de les nassals silàbiques protoindoeuropeas m̥ i n̥, que apareixen en llatí com **em, en **im, **in, pero també com **am, **an en osco i umbro junt en **em, en. Per tant, sembla necessari reconstruir /ə/ com un sò distint.

El protoitálico tenia els següents diptongos:[3][4][5][6][7]

  • Curts: **ai, **ei, **oi, **au, **ou
  • Llarcs: āi, ēi, ōi

La llei d'Osthoff va seguir sent productiva en el protoitálico. Açò va causar que les vocals llargues es feren breus quan eren seguides per una sonorant i una atra consonant en la mateixa sílaba: VːRC> VRC. Com els diptongos llarcs també eren seqüències VːR, solament podien aparéixer al final de la paraula i es varen acurtar en atres llocs. Les vocals llargues també es varen acurtar abans de la -m final de paraula. Esta és la causa de les moltes aparicions de -a- breu en, per eixemple, les terminacions de les raïls ā, o dels verps ā.[3][4][5][6][7]

Prosòdia

Les paraules protoitálicas tenien un accent fix en la primera sílaba. Este patró d'accentuació provablement es va mantindre en la majoria dels descendents. En llatí va permanéixer durant el periodo del llatí antic, despuix de lo que va ser reemplaçat pel penúltim patró d'accent «clàssic».[3][4][5][6][7]

Desenrolls fonètics

A continuació s'inclou una llista de canvis fonètics habituals del protoindoeuropeu al protoitálico. Degut a que el llatí és l'únic idioma itálico ben documentat, constituïx la font principal per a la reconstrucció del protoitálico. Per lo tant, no sempre està clar si certs canvis s'apliquen a tot el itálico (un canvi anterior al protoitálico) o solament al llatí (un canvi posterior al protoitálico), per la falta d'evidència concloent.[3][4][5][6][7]

Obstruents

/ḱ / > /k/
/ǵ/ > /g/
/ǵʰ/ > /gʰ/
  • Seqüències de palatovelares i w fusionades en labiovelares:
/ḱw, ǵw, ǵʰw / > /kʷ, gʷ, gʷʰ/
/p[...]kʷ/ > /kʷ[...]kʷ/, un canvi també trobat en el cèltic.
  • Les labiovelares perden la seua labialisació abans d'una consonant: /kʷC, gʷC, gʷʰC/ > /**kC, **gC, gʰC/.
  • Les consonant obstruents es tornen sordes (no aspirades) abans d'una atra consonant sorda (normalment s t).
  • Les aspirades sonores es tornen fricatives. A l'inici de paraula es fan sordes, mentres que s'expressen alofónicamente de manera medial. A jujar per l'evidència osca, aparentment varen permanéixer com fricatives inclús despuix d'una consonant nassal. En la majoria de les atres llengües itálicas es varen convertir en oclusives més vesprada en eixa posició.
/bʰ/ > /ɸ/ (medialmente β)
/dʰ/ > θ (medialmente ð)
/gʰ/ > x (medialmente ɣ)
/gʷʰ/ > xʷ (medialmente ɣʷ)
/s/ també es va expressar alofónicamente en /**z/ medialmente.
/**sr, **zr/ > /θr, ðr/.
/θ, xʷ/ > /ɸ/. Es troba en venético vhagsto / hvagsto (compare's el llatí facio). Els alòfons sonors /ð/ i /ɣʷ/ es varen mantindre distints de β en llatí i venético, pero també es varen fusionar en osco-umbro.
/**tl/ > /**kl/ medialmente.

Vocals i sonorants

/l̥, r̥/ > /**ol, **or/
/m̥, n̥/ > /əm, ən/ (vore dalt sobre "Vocals")
/j/ es pert entre vocals. Les vocals resultants en hiat es contrauen en una vocal llarga si les dos vocals són iguals.
/**ew/ > /**ow/
/o/ > /a/ abans de labials i /l/.[3][4][5][6][7]

Laríngeos

Els sons laríngeos (o laringals) són una classe de sons PEU hipotètics: h₁, h₂ i h₃, que generalment desapareixen en PEU tardà, deixant efectes de coloració en les vocals adjacents. La seua desaparició va deixar algunes combinacions de sons distintius en protoitálico. En els canvis a continuació, mostren la pràctica estàndar per a denotar el llímit d'una paraula; és dir, # al principi denota inicial de paraula. /H/ denota qualsevol de les tres laríngeas.

Els desenrolls itálicos més simples de les laringe són compartits per moltes atres branques indoeuropeas:[8]

/h₁i/ > /i/, /h₂i/ > /a/, /h₃i/ > /o/
/eh₁/ > /ē/, /eh₂/ > /ā/, /eh₃/ > /ō/
/H/ > /a/ entre obstruents

Els laríngeos són paraules perdudes, inicialment abans d'una consonant. Més característiques de la branca itálica són les interaccions de laríngeas en consonant sonores. Ací, R representa una sonora i C una consonant.

HRC> aRC i CHRC> CaRC, pero HRV> RV
CRHC> CRāC, pero CRHV> CaRV
CiHC i provablement CHiC> CīC

Morfologia

  • Pèrdua general del dual, en solament unes poques relíquies restants.
  • Pèrdua total del cas instrumental.[3][4][5][6][7]

Desenrolls posteriors de les llengües itálicas

Es varen produir més canvis durant l'evolució de les llengües itálicas individuals. Esta secció oferix una descripció general dels canvis més notables.[3][4][5][6][7]

  • x debucaliza en [h].
  • ɣ de manera similar es convertix en [ɦ] entre vocals, pero permaneix en un atre lloc. Este canvi possiblement va tindre lloc dins del periodo proto-itálico. El resultat, ya siga [h] o [ɦ], es va escriure h en totes les llengües itálicas. Les inicials **xl, **xr es reflectixen (a lo manco en llatí) com gl, gr
  • θ (i) r, ð (i) r> f (i) r, β (i) r en totes les llengües menys en venético. Compare's louderobos en venético en el llatí līber, el falisco loufiro, el osco lúvfreis.
  • β, ð, ɣ> Llatí b, d, g. En osco-umbro, el resultat és f (provablement expressat) per als tres. En falisco, β seguix sent una fricativa.
  • ɣʷ> gʷ en llatí, que despuix es desenrolla com es mostra a continuació. > f en osco-umbro.
  • dw> b en llatí clàssic, encara que encara es conserva en el llatí antic i el falisco. En osco-umbro passa a f.
  • kʷ, gʷ> p, b en osco-umbro. Es conserven en el llatí-falisco i el venético. En llatí, gʷ> v [w] llevat despuix de n.
  • z> r en llatí i umbro, pero no en osco.
  • -ā final (fem. sg. nom., neut. pl. nom./acc.)> [Oː] en osco-umbro, pero es torna una -a curta en llatí.
  • -ns finals (segons pl. De vàries classes de sustantius), -nts (masc. nom. sg. de participis) i -nt (neut. nom./acc. sg. de participis) desenrollats de manera complexa.
Grup Proto-osco-umbro Osco Umbro Llatí antic Llatí
-ns -ns -ss -f -ns -s
-nts -nts -ns
-nt
  • Reducció de vocals. Açò va fusionar moltes de les vocals curtes átonas; més dramàticament, totes les vocals curtes es varen fusionar (generalment a /i/) en sílabes miges obertes. Ademés, tots els diptongos es varen convertir en vocals pures llevat **ai i **au (i ocasionalment **oi) en les sílabes inicials.

Mostra textual

Poema

Representació d'un poema armat en el vocabulari i gramàtica del protoitálico:[9]

Protoitálico
Kwi dōnāō lepidom nowom louðeroβom aziða modō poimike eks politom koɾneli etβi namkwe la teua sweðiβas pixes esi alikwid poto nugas jam tom kom awidatos este oinos weita leizom umne awiom triβvos ekspliko weɾβois doktois djous pater et laβosiosis kwaɾi xaβeo etβi kwiskwid xoc louðerolosjos kwiskwokwam kom mater wizoɣo plous oino twotos et emɣo frater meneges pert atne saikolos.

Pare nostre

Representació del padrenuestro armat en el vocabulari i gramàtica del protoitálico, comparat en el llatí i l'espanyol:[9]

Pare el nostre
Protoitálico: Pater nostere kwoi és kailos, sanktom fujad nomən towom. Gwenjad regnom towom. Fujad welontats towa seiked kailoi kwti terza. Patnim nosteɾom kwotidyanom vaig donarða noβois xoidied djowe et demeite noβois reins deɣabetas nosteɾas kwti nos demeitemos deɣabitoɾiβvos nosteɾois. Ne enduke nos nin vewskam, swed louðiɾa nos malod. Wered.
Llatí: Pater noster, qui és in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum dona nobis hodie et dimitte nobis debitar nostra sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem, set llibera nos a mal. Amen.
Espanyol: Pare nostre que estàs en el cel, santificado siga el teu nom. Que venja el teu regne. Faça's la teua voluntat en el cel aixina com en la terra. Dona-nos hui el nostre pa quotidià i perdona els nostres deutes, com nosatres perdonem als nostres deutors. I no nos deixes caure en la tentació, mes liberanos del mal. Amén.

Comparació lèxica

Entre les llengües indoeuropeas, les itálicas compartixen un major percentage de lèxic en les celtes i per això estes són reunides en el grup de les llengües italo-celtes.

A continuació es mostra una llista de cognados entre el llatí i les atres llengües itálicas que reflectix la seua evolució fonètica des del protoitálico.[10][11]

GLOSSA Protoitálico Llatí Falisco Osco Umbro Sículo Venético
'aus' **awēs avēs aus aus
'un atre' **alteros alter alttre etre
'any' **atnos annus aceneis acnu
'sopa' **kertsnā sopar kersna sesna
'vida' (acus.) gʷītām vītam veitam bítam bitam vitam
'vixc' gʷīwos vīvus viu bivus biver vivus vivoi
'mà' (acus.) **manom manum manom manim manuve menom manom
'aquell' **ole ille ole úlle ull ole oli
'si' **swei sī sei svaí sve sei
'davall' **xenðrā infrā infra húntrus hondra
'este, ací' **xeike hic fec eike eixe heie eik
'de l'home' **xemones hominis femono humuns homonus
'fill' **feilios fīlius hileo feilius feliuf feilius filea
'mòlt' **meletom molitum meletom maletu
'fer' **fak- facere haciu facum façiu
'bo' ðwenos bonus dueno fuons foner duenus
'flora' **flōzā flōra fluusa flora
'tant' **etantos tantus etantuf etantu tantom
'llengua' ðengwā lingua dengua fangva fangua dengua
'gràcies' gʷrātós grātuās brateis brat grats
'lliure' **louðeros liberis loufiro lovfreís vufru louderobos
'dir' **deik- dīcere deicum deku
'temple' **fesnom fānum fíisnam fesnuf
'poble, tot' **toutos tōles teues touto toutos tota touto teuta
'ser' **ezom esse esum ezum erom esom esom
'a, al costat' **ad ad ad az ař ati
'des de' aβ ab af af ah ab
'per' **pert per pe pert pert per
'quan' kʷvaja quando quando pún pune
'tindre, haver' **xaβeo habere hafum habeu habem
'verdader' gʷēros vērus berus veres
'llevat' **salwes salvus salues salavs saluo salues
'camine, via' **wijā via via viaí via via via
'va vindre' wīnom vīnum va vindre vinu- vinu va vindre vinoi
'terra' **terzā terra terrum terram
'terme' **termenios terminus teremenniu termenats termonios
'senat' **senātós senāles teues zenatuo senateis
'regal, don' dōnom dōnum donom dúnúm dunum donom donom
'en' **kom cum com com kum
'entre' **enter inter anter anter
'tot' **opnis omnis omni úinim omia omni
'més' **maɣis magis magis mais més
'despuix' **posti post post post posti pos
'carir' **kazeō carebo carefo kasit
'de' dē dē de dat det
'abans, pre-' **prai prae pre praí pre pra prai
'donar' dōnātod dōnāto duunatud donasto
'escrit' **skreiptos scrīptus scriftas screhto
'multa' **molta multa molta muta
'primer' **premom prīmum pramom promom promom
'de la pau' pākis pācis pacris pasturar
'or' **awzom aurum auzom orom
quí?, quin? kʷoi qui quei pús poi qoi
perque, puix, que kʷod quod quod púd puři qod kude
perqué?, qué? kʷaneu quid quid píd piři qed
i kʷi que que pe qe ke
a on **kuðei ubi puf pufe kude
com **kutei ut utei puz vaig posar
'cap a' **op ob op úp op
'eliminar, elevar' **tolno tollere tulom entelus toler
grane **far far far far far far far
'actuar' **ag- agere acum agu age
germà **frātēr frater frater fratrer frater frater fraterei
germana **swezōr soror suesor svosor surur suesor suesor
ahí **ipei ibi ipi iepi be
beure **pibo bibere pipo pipo
taula **mensa mensa mese mefa
porta **portām portam púrtam pertom
roig **ruðrom rubrum rufrum rufru rufru
ademés **eitom item eite eixa itom
vote **wotom votum vootum vurtúm vose votsom
argent **argentom argentum arcentom aragetom
és **esti est est ist est esti
yo iɣō ego eco eho ego
em emɣo em em mehe el meu mego
carn **karnis carnis carneis karne
o **awti aut aut avt ote
va donar **ded- dedit dedet deded dede dote

Gramàtica

Adjectius

Els adjectius es declinen de forma molt semblada als sustantius. A diferència dels sustantius, els adjectius no tenen gèneros inherents. En canvi, es varen declinar per als tres gèneros, prenent la mateixa forma de gènero que el sustantiu al que es referien.

Els adjectius varen seguir les mateixes classes d'inflexions de sustantius. Els més grans varen ser els adjectius de raïl o / ā (que es varen declinar com a raïls o en masculí i neutre, i com a raïls ā en femení) i les raïls i. El participi presente actiu de verps (en -nts) i les formes comparatives d'adjectius (en -jōs) flexionados com a raïls consonants. També hi havia adjectius de raïl-o originalment, pero s'havien convertit en raïls-i en agregar terminacions de raïl-i a la raïl-o existent, donant aixina el nominatiu singular -wis.[3][4][5][6][7]

Pronoms

Declinació de pronoms personals:[3][4][5][6][7]

Singular 1st Persona 2nd Persona Reflexiu
Nominatiu iɣō tū —
Acusatiu emɣō, em tē, et sē, es
Genitiu **moi, **mei **toi, **tei **soi, **sei
Datiu emɣei etβei esβei
Ablatiu **med **ted sigau
Possessiu **meos **towos **sowos
Plural 1st Persona 2nd Persona Reflexiu
Nominatiu nōs wōs —
Acusatiu nōs wōs sē, es
Genitiu **nosterom? **westerom? **soi, **sei
Datiu nōβei wōβei esβei
Ablatiu nōβei wōβei sigau
Possessiu **nosteros **westeros **sowos

Declinació de pronoms relatius:[3][4][5][6][7]

Singular Masculí Femení Neutre
Nominatiu kʷoi kʷāi kʷod
Vocatiu — — —
Acusatiu kʷom kʷām kʷod
Genitiu kʷojjos kʷojjos kʷojjos
Datiu kʷojjei, kʷozmoi kʷojjei, kʷozmoi kʷojjei, kʷozmoi
Ablatiu kʷōd kʷād kʷōd
Locatiu ? ? ?
Plural Masculí Femení Neutre
Nominatiu kʷoi, kʷōs kʷās kʷā, kʷai
Vocatiu — — —
Acusatiu kʷons kʷāns kʷa, kʷai
Genitiu kʷozom kʷazom kʷozom
Datiu kʷois kʷais kʷois
Ablatiu kʷois kʷais kʷois
Locatiu kʷois kʷais kʷois

Declinació de pronoms interrogatius:[3][4][5][6][7]

Singular Masculí Femení Neutre
Nominatiu kʷis kʷis kʷaneu
Vocatiu — — —
Acusatiu kʷim kʷim kʷaneu
Genitiu kʷejjos kʷejjos kʷejjos
Datiu kʷejjei, kʷezmoi kʷejjei, kʷezmoi kʷejjei, kʷezmoi
Ablatiu kʷōd kʷād kʷōd
Locatiu ? ? ?
Plural Masculí Femení Neutre
Nominatiu kʷēs kʷēs kʷī, kʷia
Vocatiu — — —
Acusatiu kʷins kʷins kʷī, kʷia
Genitiu kʷejzom?, kʷozom? kʷejzom?, kʷazom? kʷejzom?, kʷozom?
Datiu kʷiβvos kʷiβvos kʷiβvos
Ablatiu kʷiβvos kʷiβvos kʷiβvos
Locatiu kʷiβvos kʷiβvos kʷiβvos

Declinació de pronoms demostratius:[3][4][5][6][7]

Singular Masculí Femení Neutre
Nominatiu **ise **ejā aneu
Acusatiu **im **ejām aneu
Genitiu **ejjos **ejjos **ejjos
Datiu **ejjei, **esmoi **ejjei, **esmoi **ejjei, **esmoi
Ablatiu **ejōd **ejād **ejōd
Locatiu ? ? ?
Plural Masculí Femení Neutre
Nominatiu **ejōs, **ejoi **ejās **ejā
Acusatiu **ejons **ejans **ejā
Genitiu **ejozom **ejazom **ejozom
Datiu **ejois **ejais **ejois
Ablatiu **ejois **ejais **ejois
Locatiu ? ? ?

Verps

Aspecte actual

Des del protoindoeuropeu, l'aspecte present proto-itálico va canviar en un parell de formes. En primer lloc, es va crear un nou sufix indicatiu passat de -β-. Açò provablement va ocórrer per l'elisió de la paraula final i dins de les terminacions dels verps primaris indoeuropeus (per eixemple, PEU present indicatiu h₁ésti > PIt est, pero també PEU passat indicatiu h₁ést ). En segon lloc, el sufix desideratiu de -s - / - baix- es va convertir en el sufix futur en proto-itálico. El subjuntiu d'este futur desideratiu, en un sufix d'abdós -s- i un allargament de la següent vocal, es va utilisar per a representar un potencial i un irreal estat animico. Finalment, mentres que el subjuntiu i l'optatiu de peu eren encara en principi estats d'ànim diferents, els estats d'ànim es varen fusionar en desenrolls Post-PIt (per eixemple, PIt subjuntiu esed vs optatiu siēd que es va convertir en present de subjuntiu llatí sit ); açò ya es pot vore en la fase proto-itálica, a on el modo subjuntiu va escomençar a prendre terminacions secundàries en oposició a les terminacions primàries que exhibien en PEU (cfr el reflex sabelico del PIt 3.ª persona singular imperfecte de subjuntiu -d i no -t).[3][4][5][6][7]

La persona dual PEU també es va perdre en els verps PIt de la mateixa manera que en els sustantius PIt.

Primera conjugació

Este patró de conjugació es deriva del sufix PEU -eh₂-yé-tu i forma principalment verps denominatius (és dir, derivats d'un sustantiu o adjectiu).

Eixemple de conjugació: dòā- (donar)[3][4][5][6][7]

Present Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. dōnāō dōnāor
2nd. Sing. dōnās dōnāzo
3rd. Sing. dōnāt dōnātor
1st. Plur. dōnāmos dōnāmor
2nd. Plur. dōnātes dōnāmenai
3rd. Plur. dōnānt dōnāntor
Passat Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. dōnāβam dōnāβar
2nd. Sing. dōnāβas dōnāβazo
3rd. Sing. dōnāβad dōnāβator
1st. Plur. dōnāβamos dōnāβamor
2nd. Plur. dōnāβnugues dōnāβamenai
3rd. Plur. dōnāβand dōnāβantor
Futur Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. dōnāsō dōnāsor
2nd. Sing. dōnāses dōnāsezo
3rd. Sing. dōnāst dōnāstor
1st. Plur. dōnāsom dōnāsomor
2nd. Plur. dōnāstes dōnāsemenai
3rd. Plur. dōnāsont dōnāsontor
Present Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. dōnāōm dōnāōr
2nd. Sing. dōnāēs dōnāēzo
3rd. Sing. dōnāēd dōnāētor
1st. Plur. dōnāōmos dōnāōmor
2nd. Plur. dōnāētes dōnāēmenai
3rd. Plur. dōnāōnd dōnāōntor
Passat Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. dōnāsōm dōnāsōr
2nd. Sing. dōnāsēs dōnāsēzo
3rd. Sing. dōnāsēd dōnāsētor
1st. Plur. dōnāsōmos dōnāsōmor
2nd. Plur. dōnāsētes dōnāsēmenai
3rd. Plur. dōnāsōnd dōnāsōntor
Optatiu Actiu Passiu
1st. Sing. dōnāojam dōnāojar
2nd. Sing. dōnāojas dōnāojazo
3rd. Sing. dōnāojad dōnāojator
1st. Plur. dōnāojamos dōnāojamor
2nd. Plur. dōnāojates dōnāojamenai
3rd. Plur. dōnāojand dōnāojantor
Present Imperatiu Actiu Passiu
2nd. Sing. dōnā dōnāzo
2nd. Plur. dōnāet —
Futur Imperatiu Actiu Passiu
2nd/3rd. Sing. dōnātōd —
Participis Present Passat
  dōnānts dōnātós
Sustantius verbals el teu-derivatiu s-derivatiu
  dōnātum dōnāzi

Segona conjugació causativa

Este patró de conjugació es va derivar de peu -éyeti, i va formar verps causatius (és dir, que expressen una causa) a partir de verps de tercera conjugació "bàsics".

Eixemple de conjugació: mone- (advertir)[3][4][5][6][7]

Present Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **moneō **moneor
2nd. Sing. **monēs **monēzo
3rd. Sing. **monēt **monētor
1st. Plur. **monēmos **monēmor
2nd. Plur. **monētes **monēmenai
3rd. Plur. **moneont **moneontor
Passat Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **monēβam **monēβar
2nd. Sing. **monēβas **monēβazo
3rd. Sing. **monēβad **monēβator
1st. Plur. **monēβamos **monēβamor
2nd. Plur. **monēβnugues **monēβamenai
3rd. Plur. **monēβand **monēβantor
Futur Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **monēsō **monēsor
2nd. Sing. **monēses **monēsezo
3rd. Sing. **monēst **monēstor
1st. Plur. **monēsom **monēsomor
2nd. Plur. **monēstes **monēsemenai
3rd. Plur. **monēsont **monēsontor
Present Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **moneōm **moneōr
2nd. Sing. **moneēs **moneēzo
3rd. Sing. **moneēd **moneētor
1st. Plur. **moneōmos **moneōmor
2nd. Plur. **moneētes **moneēmenai
3rd. Plur. **moneōnd **moneōntor
Passat Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **monesōm **monesōr
2nd. Sing. **monesе̄s **monesе̄zo
3rd. Sing. **monesе̄d **monesе̄tor
1st. Plur. **monesōmos **monesōmor
2nd. Plur. **monesе̄tes **monesе̄menai
3rd. Plur. **monesōnd **monesōntor
Optatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **moneojam **moneojar
2nd. Sing. **moneojas **moneojazo
3rd. Sing. **moneojad **moneojator
1st. Plur. **moneojamos **moneojamor
2nd. Plur. **moneojates **moneojamenai
3rd. Plur. **moneojand **moneojantor
Present Imperatiu Actiu Passiu
2nd. Sing. **monē **monēzo
2nd. Plur. **monēet —
Futur Imperatiu Actiu Passiu
2nd/3rd. Sing. **monētōd —
Participis Present Passat
  **monēnts **monetos
Sustantius verbals el teu-derivatiu s-derivatiu
  **monetum **monēzi

Segona conjugació estativa

Este patró de conjugació es va derivar de peu -éh₁tu (o la forma estesa -eh₁yéti), i va formar verps estatius (és dir, que indica un estat de ser).

Eixemple de conjugació: walē- (ser fort)[3][4][5][6][7]

Present Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **walēō **walēor
2nd. Sing. **walēs **walēzo
3rd. Sing. **walēt **walētor
1st. Plur. **walēmos **walēmor
2nd. Plur. **walētes **walēmenai
3rd. Plur. **walēnt **walēntor
Passat Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **walēβam **walēβar
2nd. Sing. **walēβas **walēβazo
3rd. Sing. **walēβad **walēβator
1st. Plur. **walēβamos **walēβamor
2nd. Plur. **walēβnugues **walēβamenai
3rd. Plur. **walēβand **walēβantor
Futur Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **walēsō **walēsor
2nd. Sing. **walēses **walēsezo
3rd. Sing. **walēst **walēstor
1st. Plur. **walēsom **walēsomor
2nd. Plur. **walēstes **walēsemenai
3rd. Plur. **walēsont **walēsontor
Present Subjunctiu Actiu Passiu
1st. Sing. **walēōm **walēōr
2nd. Sing. **walēēs **walēēzo
3rd. Sing. **walēēd **walēētor
1st. Plur. **walēōmos **walēōmor
2nd. Plur. **walēētes **walēēmenai
3rd. Plur. **walēōnd **walēōntor
Passat Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **walēsōm **walēsōr
2nd. Sing. **walēsе̄s **walēsе̄zo
3rd. Sing. **walēsе̄d **walēsе̄tor
1st. Plur. **walēsōmos **walēsōmor
2nd. Plur. **walēsе̄tes **walēsе̄menai
3rd. Plur. **walēsōnd **walēsōntor
Optatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **walēojam **walēojar
2nd. Sing. **walēojas **walēojazo
3rd. Sing. **walēojad **walēojator
1st. Plur. **walēojamos **walēojamor
2nd. Plur. **walēojates **walēojamenai
3rd. Plur. **walēojand **walēojantor
Present Imperatiu Actiu Passiu
2nd. Sing. **walē **walēzo
2nd. Plur. **walēet —
Futur Imperatiu Actiu Passiu
2nd/3rd. Sing. **walētōd —
Participis Present Passat
  **walēnts **walatos
Sustantiu verbal el teu-derivatiu s-derivatiu
  **walatum **walēzi

Tercera conjugació

La major part dels verps protoitálicos eren verps de tercera conjugació, que es varen derivar de verps temàtics de raïl proto-indoeuropea. No obstant, alguns es deriven d'atres classes de verps PEU, com a linkʷō (verps en infijo nassal PEU) i dikskō (verps en sufix PEU sḱi).

Eixemple de conjugació: ed-i / o- (menjar)[3][4][5][6][7]

Present Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **edō **edor
2nd. Sing. **edes **edezo
3rd. Sing. **edet **edetor
1st. Plur. **edomos **edomor
2nd. Plur. **edetes **edemenai
3rd. Plur. **edont **edontor
Passat Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **edoβam **edoβar
2nd. Sing. **edoβas **edoβazo
3rd. Sing. **edoβad **edoβator
1st. Plur. **edoβamos **edoβamor
2nd. Plur. **edoβnugues **edoβamenai
3rd. Plur. **edoβand **edoβantor
Futur Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **edesō **edesor
2nd. Sing. **edeses **edesezo
3rd. Sing. **edest **edestor
1st. Plur. **edesomos **edesomor
2nd. Plur. **edestes **edesemenai
3rd. Plur. **edesont **edesontor
Present Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **edōm **edōr
2nd. Sing. **edе̄s **edе̄zo
3rd. Sing. **edе̄d **edе̄tor
1st. Plur. **edōmos **edōmor
2nd. Plur. **edе̄tes **edе̄menai
3rd. Plur. **edōnd **edōntor
Passat Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **edesōm **edesōr
2nd. Sing. **edesе̄s **edesе̄zo
3rd. Sing. **edesе̄d **edesе̄tor
1st. Plur. **edesōmos **edesōmor
2nd. Plur. **edesе̄tes **edesе̄menai
3rd. Plur. **edesōnd **edesōntor
Optatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **edojam **edojar
2nd. Sing. **edojas **edojazo
3rd. Sing. **edojad **edojator
1st. Plur. **edojamos **edojamor
2nd. Plur. **edojates **edojamenai
3rd. Plur. **edojand **edojantor
Present Imperatiu Actiu Passiu
2nd. Sing. **ede **edezo
2nd. Plur. **edete —
Futur Imperatiu Actiu Passiu
2nd/3rd. Sing. **edetōd —
Participis Present Passat
  **edents **essos
Sustantiu verbals el teu-derivatiu s-derivatiu
  **essum **edezi

Tercera conjugació variant

Esta conjugació es va derivar dels verps en sufix PEU ye, i va passar a formar la majoria dels verps llatins de tercera conjugació io -variants, aixina com alguns verps de quarta conjugació.

Eixemple de conjugació: gʷen-je / jo- (per vindre)[3][4][5][6][7]

Present Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. gʷenjō gʷenjor
2nd. Sing. gʷenjes gʷenjezo
3rd. Sing. gʷenjet gʷenjetor
1st. Plur. gʷenjomos gʷenjomor
2nd. Plur. gʷenjetes gʷenjemenai
3rd. Plur. gʷenjont gʷenjontor
Passat Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. gʷenjoβam gʷenjoβar
2nd. Sing. gʷenjoβas gʷenjoβazo
3rd. Sing. gʷenjoβad gʷenjoβator
1st. Plur. gʷenjoβamos gʷenjoβamor
2nd. Plur. gʷenjoβnugues gʷenjoβamenai
3rd. Plur. gʷenjoβand gʷenjoβantor
Futur Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. gʷenjesō gʷenjesor
2nd. Sing. gʷenjeses gʷenjesezo
3rd. Sing. gʷenjest gʷenjestor
1st. Plur. gʷenjesomos gʷenjesomor
2nd. Plur. gʷenjestes gʷenjesemenai
3rd. Plur. gʷenjesont gʷenjesontor
Present Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. gʷenjōm gʷenjōr
2nd. Sing. gʷenjе̄s gʷenjе̄zo
3rd. Sing. gʷenjе̄d gʷenjе̄tor
1st. Plur. gʷenjōmos gʷenjōmor
2nd. Plur. gʷenjе̄tes gʷenjе̄menai
3rd. Plur. gʷenjōnd gʷenjōntor
Passat Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. gʷenjesōm gʷenjesōr
2nd. Sing. gʷenjesе̄s gʷenjesе̄zo
3rd. Sing. gʷenjesе̄d gʷenjesе̄tor
1st. Plur. gʷenjesōmos gʷenjesōmor
2nd. Plur. gʷenjesе̄tes gʷenjesе̄menai
3rd. Plur. gʷenjesōnd gʷenjesōntor
Optatiu Actiu Passiu
1st. Sing. gʷenjojam gʷenjojar
2nd. Sing. gʷenjojas gʷenjojazo
3rd. Sing. gʷenjojad gʷenjojator
1st. Plur. gʷenjojamos gʷenjojamor
2nd. Plur. gʷenjojates gʷenjojamenai
3rd. Plur. gʷenjojand gʷenjojantor
Present Imperatiu Actiu Passiu
2nd. Sing. gʷenje gʷenjezo
2nd. Plur. gʷenjete —
Futur Imperatiu Actiu Passiu
2nd/3rd. Sing. gʷenjetōd —
Participis Present Passat
  gʷenjents gʷentos
Sustantius verbals el teu-derivatiu s-derivatiu
  gʷentum gʷenjezi

Verps atemáticos

Solament un grapat de verps varen permanéixer dins d'este paradigma de conjugació, derivat dels verps originals PEU. Ademés d'esta conjugació, el proto-italico també té alguns verps deponentes, com ōdai (perfecte-present), aixina com gnāskōr (passiu-actiu).

Eixemple de conjugació: ezom (ser).[3][4][5][6][7]

Present Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **ezom —
2nd. Sing. és —
3rd. Sing. **est —
1st. Plur. (i)som —
2nd. Plur. (i)stes —
3rd. Plur. **sent —
Passat Indicatiu Actiu Passiu
1st. Sing. **fuβam —
2nd. Sing. **fuβas —
3rd. Sing. **fuβad —
1st. Plur. **fuβamos —
2nd. Plur. **fuβnugues —
3rd. Plur. **fuβand —
Futur Indicatiu Activl Passiu
1st. Sing. **fuzom —
2nd. Sing. **fus —
3rd. Sing. **fust —
1st. Plur. **fuzomos —
2nd. Plur. **fustes —
3rd. Plur. **fuzent —
Present Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **ezom —
2nd. Sing. **ezes —
3rd. Sing. **ezed —
1st. Plur. **ezomos —
2nd. Plur. **ezetes —
3rd. Plur. **ezond —
Passat Subjectiu Actiu Passiu
1st. Sing. **fuzom, **essom —
2nd. Sing. **fuzes, **esses —
3rd. Sing. **fuzed, **essed —
1st. Plur. **fuzomos, **essomos —
2nd. Plur. **fuzetes, **essetes —
3rd. Plur. **fuzond, **essond —
Optatiu Actiu Passiu
1st. Sing. siēm —
2nd. Sing. siēs —
3rd. Sing. siēd —
1st. Plur. sīmos —
2nd. Plur. sītes —
3rd. Plur. sīnd —
Present Imperatiu Actiu Passiu
2nd. Sing. és —
2nd. Plur. este —
Futur Imperatiu Actiu Passiu
2nd/3rd. Sing. **estōd —
Participis Present Passat
  sēnts —
Sustantius verbals el teu-derivatiu s-derivatiu
  — **essi

Aspecte perfectiu

Segons Rix (2002), si una raïl verbal està present tant en la branca llatí-falisca com en la osco-umbra (sabelica), la raïl present és idèntica en el 90% dels casos, pero perfecta solament en el 50% dels casos. Açò provablement es dega a que el aoristo PEU original es va fusionar en l'aspecte perfectiu despuix del periodo proto-itálico. Per lo tant, la discrepància en les similituts dels brots presents versus perfectes en les dos agrupacions del clado itálico provablement s'atribuïxca a diferents preservació en cada grup. La nova raïl perfecta comuna en el llatí-falisco deriva principalment del perfectiu PEU, mentres que la raïl perfecta en osco-umbro deriva principalment del aoristo PEU.[3][4][5][6][7]

En el periodo proto-itálico, la raïl perfecta de peu ya no era productiva. No obstant, atres raïls PEU i aoristo varen continuar sent productives, com les raïls perfectes reduplicades i les vocals allargades perfectes, aixina com la raïl aoristo sigmática (que es troba en llatí dīcō, dīxī).

A voltes, múltiples formes perfectes per a cada talle. Per eixemple, De Vaan dona les formes fēk-, fak- per a la raïl perfecta de fakiō i la forma reduplicada <FHEFHAKED>.[3][4][5][6][7]

Ademés, va haver algunes innovacions noves dins de l'aspecte perfectiu, en el -v- perfecte (en llatí amō, amāvī) i el -o- perfecte (moneō, monui) sent innovacions posteriors, per eixemple.

Eixemple de conjugació de vocals llargues: fēk- (haver fet). Alternativament θēk- (de peu dʰeh₁-) es reconstruïx en una etapa anterior a que / xʷ / i / θ / s'hagen fusionat en / f / [ɸ].[3][4][5][6][7]

Perfecte Actiu
1st Sing. fēkai
2nd Sing. fēkistai
3rd Sing. fēked
1st Plur. fēkomos
2nd Plur. fēkistes
3rd Plur. fēkēri

Eixemple de conjugació repetida: fefu- (haver segut)[3][4][5][6][7]

Perfecte Actiu
1st Sing. **fefuai
2nd Sing. **fefuistai
3rd Sing. **fefued
1st Plur. **fefuomos
2nd Plur. **fefuistes
3rd Plur. **fefuēri

Sustantius

Els sustantius poden tindre un de tres gèneros: masculí, femení i neutre. Es varen rebujar sèt dels huit casos protoindoeuropeus: nominatiu, vocatiu, acusatiu, genitiu, datiu, ablatiu i locatiu. El cas instrumental es va perdre totalment. Els sustantius també varen declinar per número en singular i plural. El número dual ya no es distinguia, encara que alguns restants (com duo llatí, ambō) encara conservaven alguna forma de l'inflexió dual heretada.[3][4][5][6][7]

Talle-o

Esta classe correspon a la segona declinació del llatí. Descendix de la declinació temàtica protoindoeuropea. La majoria dels sustantius en esta classe eren masculins o neutres, pero també pot haver alguns sustantius femenins.

talle-o declinació[12]
**agros[13] m.
"agro"
**jugom[13] n.
"jou"
Singular Plural Singular Plural
Nominatiu **agrvos **agrōs
( **agroi)
**jugom **jugā
Vocatiu **agri **agrōs
( **agroi)
**jugom **jugā
Acusatiu **agrom **agrons **jugom **jugā
Genitiu **agrosjo
**agrī
**agrom **jugosjo
**jugī
**jugom
Datiu **agrōi **agrois **jugōi **jugois
Ablatiu **agrōd **agrois **jugōd **jugois
Locatiu **agroi?
**agrei?
**agrois **jugoi?
**jugei?
**jugois
  • El genitiu singular en -ī és d'orige desconegut, pero es troba tant en el itálico com en el celta. En la seua majoria va expulsar al genitiu més antic (presumiblement heretat) en -osco i llatí. La forma més antiga es troba en algunes inscripcions. També es continua en alguns genitius pronominals, com cuius < kʷojjo-s < kʷosjo, en -s afegit per analogia en el genitiu de la raïl consonant en -vos. En osco-umbro, cap terminació sobreviu, sent reemplaçada per -eis, la terminació i-raïl.
  • El plural nominatiu era originalment -ōs per a sustantius i adjectius, i -oi per a formes pronominals. La distribució en proto-itálica no està clara, pero certament abdós terminacions encara existien. La terminació -ōs va ser reemplaçada per complet en llatí a favor de -oi, d'ahí la clàssica -ī. En el osco-umbro, va succeir lo contrari, a on -oi va ser reemplaçat per -ōs, en osco -ús i umbro -us.
  • En llatí antic, el genitiu plural seguia sent generalment -om, més tarde -um. Després es va reformar basant-se en la forma ā-raïl -āzom, donant al clàssic -ōrum.[3][4][5][6][7]

Talle-ā

Esta classe correspon a la primera declinació del llatí. Es deriva principalment de substantius protoindoeuropeus en -eh₂- i contenia principalment sustantius femenins, pero potser alguns masculins.

talle-ā declinació[14]
**toutā[13] f.
"poble, gent"
Singular Plural
Nominatiu **toutā **toutās
Vocatiu **toutā **toutās
Acusatiu **toutām **toutans
Genitiu **toutās **toutāzom
Datiu **toutāi **toutais
Ablatiu **toutād **toutais
Locatiu **toutāi **toutais
  • La terminació del acusatiu singular hauria segut -am originalment, per l'acurtada de les vocals llargues abans de la -m final. No obstant, una vocal llarga es troba en les formes atestades. Esta vocal llarga provablement va sorgir per analogia en les atres terminacions que tenen una vocal llarga.
  • La terminació plural del genitiu era originalment una forma pronominal, PEU -eh₂-soHom.[3][4][5][6][7]

Talle-i

Esta classe correspon als sustantius de la tercera declinació llatina que tenien la terminació genitiu plural -ium (en lloc de -um). En llatí, les raïls consonants es varen fusionar gradualment en esta classe. Este procés va continuar en l'era històrica; Per eixemple, en l'época de Juliol César (c. 60 a. C.) les raïls -i encara tenien una terminació plural acusativa distinta -īs, pero açò va ser reemplaçat per la terminació de consonants -ēs en l'época d'Augusto (c. 1 dC). En protoitálico, com en les atres llengües itálicas, les raïls i eren encara un tipo molt distint i no mostraven signes clars de fusió.[3][4][5][6][7]

[15]
məntis[13] f.
"mentira"
**mari[13] n.
"mar"
Singular Plural Singular Plural
Nominatiu məntis məntēs mari mariā (-īā?)
Vocatiu məntis məntēs mari mariā (-īā?)
Acusatiu məntim məntins mari mariā (-īā?)
Genitiu mənteis
məntjes
məntjom mareis
marjes
marjom
Datiu məntēi məntiβvos marēi mariβvos
Ablatiu məntīd məntiβvos marīd mariβvos
Locatiu məntei məntiβvos marei mariβvos

Els sustantius masculins i femenins varen declinar per igual, mentres que els neutres tenien diferents formes en el nominatiu / acusatiu / vocatiu.

  • Aparentment, hi havia dos formes diferents del genitiu singular. La forma -eis es troba en osco-umbro. No obstant, -és apareix en el llatí primerenc, mentres que no hi ha cap signe de -eis. Açò podria reflectir la terminació de la raïl consonant, pero també podria provindre de -jes. Compare's també -wos de les raïls en O, que està atestat en llatí antic, i pot representar una formació paralela.
  • La forma original del plural nominatiu / vocatiu / acusatiu neutre era -ī. Açò es va ampliar afegint-li la terminació de la raïl o.[3][4][5][6][7]

Tallos consonàntics

Esta classe contenia sustantius en raïls que terminen en una varietat de consonant. Incloïen substantius raïl, n-tallos, r-tallos, s-tallos i t-tallos, entre uns atres. Correspon a la tercera declinació del llatí, que també inclou les raïls i, originalment una classe distinta.

Els sustantius masculins i femenins varen declinar per igual, mentres que els neutres tenien diferents formes en el nominatiu, el acusatiu i el vocatiu.

Declinació dels brots consonàntics[16]
**sniks[13] f.
"neu"
**kord[13] n.
"cuerdo"
Singular Plural Singular Plural
Nominatiu **sniks **sniɣʷés **kord **kordā
Vocatiu **sniks **sniɣʷés **kord **kordā
Acusatiu **sniɣʷəm **sniɣʷəns **kord **kordā
Genitiu **sniɣʷés
**sniɣʷvos
**sniɣʷom **kordés
**kordvos
**kordom
Datiu **sniɣʷei **sniɣʷ(?)βvos **kordei **kord(?)βvos
Ablatiu **sniɣʷi
(**sniɣʷa?)
**sniɣʷ(?)βvos **kordi
(**korda?)
**kord(?)βvos
Locatiu **sniɣʷi **sniɣʷ(?)βvos **kordi **kord(?)βvos

Els sustantius en esta classe a sovint tenien una forma singular nominativa alguna cosa irregular. Açò va crear varis subtipos, basats en la consonant final de la raïl.

Per a la majoria dels sustantius de raïl consonant, la terminació del singular nominatiu / vocatiu era -s per als sustantius masculins i femenins. Esta terminació causaria ensordecimiento, deslabialisació i / o enduriment de la consonant final de la raïl, com es veu en sniks dalt. Els sustantius neutres no tenen final.

  • Els tallos-n generalment tenien la terminació -ō, en el infijo -on- (o tal volta -en-) en els atres casos. El neutre tenia -ən en el singular nom / voc / acc, mentres que la raïl de les formes restants no està clara.
  • tallos-n tenien -ēr, alternant en - (i) r-. L'alternança en la llongitut de les vocals es va perdre en llatí, pero es conserva en osco.
  • tallos-s tenien -ōs (per a masculins i femenins) o -vos (per a neutres). Açò alternava en -ez- (o tal volta -oz- en alguns sustantius masculins / femenins) en les atres formes.
  • Les raïls r / n eren un chicotet grup de sustantius neutres. Estos tenien -o en el singular nominatiu / vocatiu / acusatiu, pero - (i) n- en les formes restants.[3][4][5][6][7]

Atres notes:[3][4][5][6][7]

  • El genitiu singular tenia dos possibles terminacions. Abdós estan atestats un al costat de l'atre en llatí antic, encara que la terminació -és / -is també pot ser de les raïls i (vore més avall). En osco-umbro, solament es troba la terminació i-raïl -eis.
  • La terminació plural del nominatiu masculí llatí -ēs (en una vocal llarga) es va prendre de les raïls i.
  • El plural neutre nominatiu / vocatiu / acusatiu originalment tenia un -a curt com a terminació, o allargament de la vocal abans de la consonant final. Ya en cursiva, açò va ser reemplaçat per la terminació de la raïl o -ā.
  • La terminació del plural datiu (¿ablatiu / locatiu?). S'hauria agregat originalment directament a la raïl, sense vocal interposta. En llatí, intervé una -i- o -i-, mentres que en osco-umbro la terminació es reemplaça per complet. No està clar quin era la situació proto-itálica.

Vore també

Referències

  1. ↑ google. com/books? id=H9qJAgAAQBAJ&pg=PA134&dq=%22Proto-Italic+%22+homeland#q=%22Proto-Italic+%22+ Archaeology and Language I: Theoretical and Methodological Orientations, Routledge. ISBN 9781134828777.
  2. ↑ Schrijver, Peter (2016). "Chapter Seventeen—Ancillary Study: Sound Change, the Italo-Celtic Linguistic Unity, and the Italian Homeland of Celtic". In Koch, John T.; Cunliffe, Barry (eds.). Celtic from the West 3. Atlantic Europe in the Metal Ages: questions of shared language. Oxbow Books. pp. 489–502. ISBN 978-1-78570-227-3.
  3. ↑ 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 3,13 3,14 3,15 3,16 3,17 3,18 3,19 3,20 3,21 3,22 3,23 3,24 3,25 3,26 3,27 3,28 3,29 3,30 3,31 Rix, Helmut."pies. ucla. edu/WeCIEC/Rix_H_2002. pdf Towards a reconstruction of Proto-Italic pies. ucla. edu/WeCIEC/Rix_H_2002. pdf archivat en Wayback Machine." (PDF). Program in Indo-European Studies. UCLA.
  4. ↑ 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 4,11 4,12 4,13 4,14 4,15 4,16 4,17 4,18 4,19 4,20 4,21 4,22 4,23 4,24 4,25 4,26 4,27 4,28 4,29 4,30 4,31 Sihler, Andrew L. (1995), New Comparative Grammar of Greek and Latin, Oxford University Press, ISBN 0-19-508345-8
  5. ↑ 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 5,20 5,21 5,22 5,23 5,24 5,25 5,26 5,27 5,28 5,29 5,30 5,31 Silvestri, Domenico (1998), "The Italic Languages", in Ramat, Anna Giacalone; Ramat, Paolo (eds.), The Indo-European languages, Taylor & Francis Group, pp. 322–344
  6. ↑ 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 6,15 6,16 6,17 6,18 6,19 6,20 6,21 6,22 6,23 6,24 6,25 6,26 6,27 6,28 6,29 6,30 6,31 Bossong, Georg (2017). "The Evolution of Italic". In Klein, Jared; Joseph, Brian; Fritz, Matthias (eds.). Handbook of Comparative and Historical Indo-European Linguistics. 2. Walter de Gruyter. ISBN 978-3-11-054243-1.
  7. ↑ 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 7,12 7,13 7,14 7,15 7,16 7,17 7,18 7,19 7,20 7,21 7,22 7,23 7,24 7,25 7,26 7,27 7,28 7,29 7,30 7,31 De Vaan, Michiel (2008). Etymological Dictionary of Latin and the Other Italic Languages. Leiden: Brill Academic Publishers. ISBN 978-9004167971.
  8. ↑ Bakkum, Gabriël C. L. M. (2009), The Latin Dialect of the Ager Faliscus: 150 Years of Scholarship:Part I, Amsterdam: University of Amsterdam, ISBN 978-90-5629-562-2
  9. ↑ 9,0 9,1 De Vaan, Michiel, 2015, p. 158.
  10. ↑ Stuart-Smith, Jane (2004). Phonetics and Philology: Sound Change in Italic. Oxford University Press.
  11. ↑ De Vaan, Michiel. 2018. Etymological dictionary of Latin and the other Italic languages. Leiden, The Netherlands: Brill
  12. ↑ Sihler, 1995, pp. 256–265.
  13. ↑ 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 13,6 de Vaan, 2008.
  14. ↑ Sihler, 1995, pp. 266–272.
  15. ↑ Sihler, 1995, pp. 315–319.
  16. ↑ Sihler, 1995, pp. 283–286.