- /ə/ potser no era un fonema verdader, pero es va insertar abans de les consonant com vocal prop.
Es pot reconstruir basant-se en el resultat de les nassals silàbiques protoindoeuropeas m̥ i n̥, que apareixen en llatí com **em, en **im, **in, pero també com **am, **an en osco i umbro junt en **em, en. Per tant, sembla necessari reconstruir /ə/ com un sò distint.
El protoitálico tenia els següents diptongos:[3][4][5][6][7]
- Curts: **ai, **ei, **oi, **au, **ou
- Llarcs: āi, ēi, ōi
La llei d'Osthoff va seguir sent productiva en el protoitálico. Açò va causar que les vocals llargues es feren breus quan eren seguides per una sonorant i una atra consonant en la mateixa sílaba: VːRC> VRC. Com els diptongos llarcs també eren seqüències VːR, solament podien aparéixer al final de la paraula i es varen acurtar en atres llocs. Les vocals llargues també es varen acurtar abans de la -m final de paraula. Esta és la causa de les moltes aparicions de -a- breu en, per eixemple, les terminacions de les raïls ā, o dels verps ā.[3][4][5][6][7]
Prosòdia
Les paraules protoitálicas tenien un accent fix en la primera sílaba. Este patró d'accentuació provablement es va mantindre en la majoria dels descendents. En llatí va permanéixer durant el periodo del llatí antic, despuix de lo que va ser reemplaçat pel penúltim patró d'accent «clàssic».[3][4][5][6][7]
Desenrolls fonètics
A continuació s'inclou una llista de canvis fonètics habituals del protoindoeuropeu al protoitálico. Degut a que el llatí és l'únic idioma itálico ben documentat, constituïx la font principal per a la reconstrucció del protoitálico. Per lo tant, no sempre està clar si certs canvis s'apliquen a tot el itálico (un canvi anterior al protoitálico) o solament al llatí (un canvi posterior al protoitálico), per la falta d'evidència concloent.[3][4][5][6][7]
Obstruents
- /ḱ / > /k/
- /ǵ/ > /g/
- /ǵʰ/ > /gʰ/
- Seqüències de palatovelares i w fusionades en labiovelares:
- /ḱw, ǵw, ǵʰw / > /kʷ, gʷ, gʷʰ/
- /p[...]kʷ/ > /kʷ[...]kʷ/, un canvi també trobat en el cèltic.
- Les labiovelares perden la seua labialisació abans d'una consonant: /kʷC, gʷC, gʷʰC/ > /**kC, **gC, gʰC/.
- Les consonant obstruents es tornen sordes (no aspirades) abans d'una atra consonant sorda (normalment s t).
- Les aspirades sonores es tornen fricatives. A l'inici de paraula es fan sordes, mentres que s'expressen alofónicamente de manera medial. A jujar per l'evidència osca, aparentment varen permanéixer com fricatives inclús despuix d'una consonant nassal. En la majoria de les atres llengües itálicas es varen convertir en oclusives més vesprada en eixa posició.
- /bʰ/ > /ɸ/ (medialmente β)
- /dʰ/ > θ (medialmente ð)
- /gʰ/ > x (medialmente ɣ)
- /gʷʰ/ > xʷ (medialmente ɣʷ)
- /s/ també es va expressar alofónicamente en /**z/ medialmente.
- /**sr, **zr/ > /θr, ðr/.
- /θ, xʷ/ > /ɸ/. Es troba en venético vhagsto / hvagsto (compare's el llatí facio). Els alòfons sonors /ð/ i /ɣʷ/ es varen mantindre distints de β en llatí i venético, pero també es varen fusionar en osco-umbro.
- /**tl/ > /**kl/ medialmente.
Vocals i sonorants
- /l̥, r̥/ > /**ol, **or/
- /m̥, n̥/ > /əm, ən/ (vore dalt sobre "Vocals")
- /j/ es pert entre vocals. Les vocals resultants en hiat es contrauen en una vocal llarga si les dos vocals són iguals.
- /**ew/ > /**ow/
- /o/ > /a/ abans de labials i /l/.[3][4][5][6][7]
Laríngeos
Els sons laríngeos (o laringals) són una classe de sons PEU hipotètics: h₁, h₂ i h₃, que generalment desapareixen en PEU tardà, deixant efectes de coloració en les vocals adjacents. La seua desaparició va deixar algunes combinacions de sons distintius en protoitálico. En els canvis a continuació, mostren la pràctica estàndar per a denotar el llímit d'una paraula; és dir, # al principi denota inicial de paraula. /H/ denota qualsevol de les tres laríngeas.
Els desenrolls itálicos més simples de les laringe són compartits per moltes atres branques indoeuropeas:[8]
- /h₁i/ > /i/, /h₂i/ > /a/, /h₃i/ > /o/
- /eh₁/ > /ē/, /eh₂/ > /ā/, /eh₃/ > /ō/
- /H/ > /a/ entre obstruents
Els laríngeos són paraules perdudes, inicialment abans d'una consonant.
Més característiques de la branca itálica són les interaccions de laríngeas en consonant sonores. Ací, R representa una sonora i C una consonant.
- HRC> aRC i CHRC> CaRC, pero HRV> RV
- CRHC> CRāC, pero CRHV> CaRV
- CiHC i provablement CHiC> CīC
Morfologia
- Pèrdua general del dual, en solament unes poques relíquies restants.
- Pèrdua total del cas instrumental.[3][4][5][6][7]
Desenrolls posteriors de les llengües itálicas
Es varen produir més canvis durant l'evolució de les llengües itálicas individuals. Esta secció oferix una descripció general dels canvis més notables.[3][4][5][6][7]
- x debucaliza en [h].
- ɣ de manera similar es convertix en [ɦ] entre vocals, pero permaneix en un atre lloc. Este canvi possiblement va tindre lloc dins del periodo proto-itálico. El resultat, ya siga [h] o [ɦ], es va escriure h en totes les llengües itálicas. Les inicials **xl, **xr es reflectixen (a lo manco en llatí) com gl, gr
- θ (i) r, ð (i) r> f (i) r, β (i) r en totes les llengües menys en venético. Compare's louderobos en venético en el llatí līber, el falisco loufiro, el osco lúvfreis.
- β, ð, ɣ> Llatí b, d, g. En osco-umbro, el resultat és f (provablement expressat) per als tres. En falisco, β seguix sent una fricativa.
- ɣʷ> gʷ en llatí, que despuix es desenrolla com es mostra a continuació. > f en osco-umbro.
- dw> b en llatí clàssic, encara que encara es conserva en el llatí antic i el falisco. En osco-umbro passa a f.
- kʷ, gʷ> p, b en osco-umbro. Es conserven en el llatí-falisco i el venético. En llatí, gʷ> v [w] llevat despuix de n.
- z> r en llatí i umbro, pero no en osco.
- -ā final (fem. sg. nom., neut. pl. nom./acc.)> [Oː] en osco-umbro, pero es torna una -a curta en llatí.
- -ns finals (segons pl. De vàries classes de sustantius), -nts (masc. nom. sg. de participis) i -nt (neut. nom./acc. sg. de participis) desenrollats de manera complexa.
| Grup |
Proto-osco-umbro |
Osco |
Umbro |
Llatí antic |
Llatí
|
| -ns
|
-ns |
-ss |
-f |
-ns |
-s
|
| -nts
|
-nts |
-ns
|
| -nt
|
- Reducció de vocals. Açò va fusionar moltes de les vocals curtes átonas; més dramàticament, totes les vocals curtes es varen fusionar (generalment a /i/) en sílabes miges obertes. Ademés, tots els diptongos es varen convertir en vocals pures llevat **ai i **au (i ocasionalment **oi) en les sílabes inicials.
Mostra textual
Poema
Representació d'un poema armat en el vocabulari i gramàtica del protoitálico:
| Protoitálico
|
| Kwi dōnāō lepidom nowom louðeroβom aziða modō poimike eks politom koɾneli etβi namkwe la teua sweðiβas pixes esi alikwid poto nugas jam tom kom awidatos este oinos weita leizom umne awiom triβvos ekspliko weɾβois doktois djous pater et laβosiosis kwaɾi xaβeo etβi kwiskwid xoc louðerolosjos kwiskwokwam kom mater wizoɣo plous oino twotos et emɣo frater meneges pert atne saikolos.
|
Pare nostre
Representació del padrenuestro armat en el vocabulari i gramàtica del protoitálico, comparat en el llatí i l'espanyol:
| Pare el nostre
|
| Protoitálico: Pater nostere kwoi és kailos, sanktom fujad nomən towom. Gwenjad regnom towom. Fujad welontats towa seiked kailoi kwti terza. Patnim nosteɾom kwotidyanom vaig donarða noβois xoidied djowe et demeite noβois reins deɣabetas nosteɾas kwti nos demeitemos deɣabitoɾiβvos nosteɾois. Ne enduke nos nin vewskam, swed louðiɾa nos malod. Wered.
|
| Llatí: Pater noster, qui és in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum dona nobis hodie et dimitte nobis debitar nostra sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem, set llibera nos a mal. Amen.
|
| Espanyol: Pare nostre que estàs en el cel, santificado siga el teu nom. Que venja el teu regne. Faça's la teua voluntat en el cel aixina com en la terra. Dona-nos hui el nostre pa quotidià i perdona els nostres deutes, com nosatres perdonem als nostres deutors. I no nos deixes caure en la tentació, mes liberanos del mal. Amén.
|
Comparació lèxica
Entre les llengües indoeuropeas, les itálicas compartixen un major percentage de lèxic en les celtes i per això estes són reunides en el grup de les llengües italo-celtes.
A continuació es mostra una llista de cognados entre el llatí i les atres llengües itálicas que reflectix la seua evolució fonètica des del protoitálico.[10][11]
| GLOSSA |
Protoitálico |
Llatí |
Falisco |
Osco |
Umbro |
Sículo |
Venético
|
| 'aus' |
**awēs |
avēs |
|
|
aus |
aus |
|
| 'un atre' |
**alteros |
alter |
|
alttre |
etre |
|
|
| 'any' |
**atnos |
annus |
|
aceneis |
acnu |
|
|
| 'sopa' |
**kertsnā |
sopar |
|
kersna |
sesna |
|
|
| 'vida' (acus.) |
gʷītām |
vītam |
veitam |
bítam |
bitam |
|
vitam
|
| 'vixc' |
gʷīwos |
vīvus |
viu |
bivus |
biver |
vivus |
vivoi
|
| 'mà' (acus.) |
**manom |
manum |
manom |
manim |
manuve |
menom |
manom
|
| 'aquell' |
**ole |
ille |
ole |
úlle |
ull |
ole |
oli
|
| 'si' |
**swei |
sī |
sei |
svaí |
sve |
sei |
|
| 'davall' |
**xenðrā |
infrā |
infra |
húntrus |
hondra |
|
|
| 'este, ací' |
**xeike |
hic |
fec |
eike |
eixe |
heie |
eik
|
| 'de l'home' |
**xemones |
hominis |
femono |
humuns |
homonus |
|
|
| 'fill' |
**feilios |
fīlius |
hileo |
feilius |
feliuf |
feilius |
filea
|
| 'mòlt' |
**meletom |
molitum |
meletom |
|
maletu |
|
|
| 'fer' |
**fak- |
facere |
haciu |
facum |
façiu |
|
|
| 'bo' |
ðwenos |
bonus |
dueno |
fuons |
foner |
duenus |
|
| 'flora' |
**flōzā |
flōra |
|
fluusa |
flora |
|
|
| 'tant' |
**etantos |
tantus |
|
etantuf |
etantu |
tantom |
|
| 'llengua' |
ðengwā |
lingua |
dengua |
fangva |
fangua |
dengua |
|
| 'gràcies' |
gʷrātós |
grātuās |
|
brateis |
brat |
|
grats
|
| 'lliure' |
**louðeros |
liberis |
loufiro |
lovfreís |
vufru |
|
louderobos
|
| 'dir' |
**deik- |
dīcere |
|
deicum |
deku |
|
|
| 'temple' |
**fesnom |
fānum |
|
fíisnam |
fesnuf |
|
|
| 'poble, tot' |
**toutos |
tōles teues |
touto |
toutos |
tota |
touto |
teuta
|
| 'ser' |
**ezom |
esse |
esum |
ezum |
erom |
esom |
esom
|
| 'a, al costat' |
**ad |
ad |
ad |
az |
ař |
|
ati
|
| 'des de' |
aβ |
ab |
af |
af |
ah |
ab |
|
| 'per' |
**pert |
per |
pe |
pert |
pert |
|
per
|
| 'quan' |
kʷvaja |
quando |
quando |
pún |
pune |
|
|
| 'tindre, haver' |
**xaβeo |
habere |
|
hafum |
habeu |
|
habem
|
| 'verdader' |
gʷēros |
vērus |
|
|
berus |
veres |
|
| 'llevat' |
**salwes |
salvus |
salues |
salavs |
saluo |
salues |
|
| 'camine, via' |
**wijā |
via |
via |
viaí |
via |
via |
via
|
| 'va vindre' |
wīnom |
vīnum |
va vindre |
vinu- |
vinu |
va vindre |
vinoi
|
| 'terra' |
**terzā |
terra |
|
terrum |
|
|
terram
|
| 'terme' |
**termenios |
terminus |
|
teremenniu |
termenats |
|
termonios
|
| 'senat' |
**senātós |
senāles teues |
zenatuo |
senateis |
|
|
|
| 'regal, don' |
dōnom |
dōnum |
donom |
dúnúm |
dunum |
donom |
donom
|
| 'en' |
**kom |
cum |
com |
com |
kum |
|
|
| 'entre' |
**enter |
inter |
|
anter |
anter |
|
|
| 'tot' |
**opnis |
omnis |
omni |
úinim |
|
omia |
omni
|
| 'més' |
**maɣis |
magis |
magis |
mais |
més |
|
|
| 'despuix' |
**posti |
post |
post |
post |
posti |
pos |
|
| 'carir' |
**kazeō |
carebo |
carefo |
kasit |
|
|
|
| 'de' |
dē |
dē |
de |
dat |
det |
|
|
| 'abans, pre-' |
**prai |
prae |
pre |
praí |
pre |
pra |
prai
|
| 'donar' |
dōnātod |
dōnāto |
|
duunatud |
|
|
donasto
|
| 'escrit' |
**skreiptos |
scrīptus |
|
scriftas |
screhto |
|
|
| 'multa' |
**molta |
multa |
|
molta |
muta |
|
|
| 'primer' |
**premom |
prīmum |
pramom |
promom |
promom |
|
|
| 'de la pau' |
pākis |
pācis |
|
pacris |
pasturar |
|
|
| 'or' |
**awzom |
aurum |
|
auzom |
orom |
|
|
| quí?, quin? |
kʷoi |
qui |
quei |
pús |
poi |
qoi |
|
| perque, puix, que |
kʷod |
quod |
quod |
púd |
puři |
qod |
kude
|
| perqué?, qué? |
kʷaneu |
quid |
quid |
píd |
piři |
qed |
|
| i |
kʷi |
que |
que |
|
pe |
qe |
ke
|
| a on |
**kuðei |
ubi |
|
puf |
pufe |
|
kude
|
| com |
**kutei |
ut |
utei |
puz |
vaig posar |
|
|
| 'cap a' |
**op |
ob |
op |
úp |
|
|
op
|
| 'eliminar, elevar' |
**tolno |
tollere |
tulom |
|
entelus |
|
toler
|
| grane |
**far |
far |
far |
far |
far |
far |
far
|
| 'actuar' |
**ag- |
agere |
|
acum |
agu |
age |
|
| germà |
**frātēr |
frater |
frater |
fratrer |
frater |
frater |
fraterei
|
| germana |
**swezōr |
soror |
suesor |
svosor |
surur |
suesor |
suesor
|
| ahí |
**ipei |
ibi |
|
ipi |
iepi |
be |
|
| beure |
**pibo |
bibere |
pipo |
|
|
pipo |
|
| taula |
**mensa |
mensa |
|
mese |
mefa |
|
|
| porta |
**portām |
portam |
|
púrtam |
pertom |
|
|
| roig |
**ruðrom |
rubrum |
rufrum |
rufru |
rufru |
|
|
| ademés |
**eitom |
item |
|
eite |
eixa |
itom |
|
| vote |
**wotom |
votum |
vootum |
vurtúm |
vose |
|
votsom
|
| argent |
**argentom |
argentum |
arcentom |
aragetom |
|
|
|
| és |
**esti |
est |
est |
ist |
est |
esti |
|
| yo |
iɣō |
ego |
eco |
|
eho |
|
ego
|
| em |
emɣo |
em |
em |
|
mehe |
el meu |
mego
|
| carn |
**karnis |
carnis |
|
carneis |
karne |
|
|
| o |
**awti |
aut |
aut |
avt |
ote |
|
|
| va donar |
**ded- |
dedit |
dedet |
deded |
dede |
|
dote
|
Gramàtica
Adjectius
Els adjectius es declinen de forma molt semblada als sustantius. A diferència dels sustantius, els adjectius no tenen gèneros inherents. En canvi, es varen declinar per als tres gèneros, prenent la mateixa forma de gènero que el sustantiu al que es referien.
Els adjectius varen seguir les mateixes classes d'inflexions de sustantius. Els més grans varen ser els adjectius de raïl o / ā (que es varen declinar com a raïls o en masculí i neutre, i com a raïls ā en femení) i les raïls i. El participi presente actiu de verps (en -nts) i les formes comparatives d'adjectius (en -jōs) flexionados com a raïls consonants. També hi havia adjectius de raïl-o originalment, pero s'havien convertit en raïls-i en agregar terminacions de raïl-i a la raïl-o existent, donant aixina el nominatiu singular -wis.[3][4][5][6][7]
Pronoms
Declinació de pronoms personals:[3][4][5][6][7]
| Singular |
1st Persona |
2nd Persona |
Reflexiu
|
| Nominatiu |
iɣō |
tū |
—
|
| Acusatiu |
emɣō, em |
tē, et |
sē, es
|
| Genitiu |
**moi, **mei |
**toi, **tei |
**soi, **sei
|
| Datiu |
emɣei |
etβei |
esβei
|
| Ablatiu |
**med |
**ted |
sigau
|
| Possessiu |
**meos |
**towos |
**sowos
|
| Plural |
1st Persona |
2nd Persona |
Reflexiu
|
| Nominatiu |
nōs |
wōs |
—
|
| Acusatiu |
nōs |
wōs |
sē, es
|
| Genitiu |
**nosterom? |
**westerom? |
**soi, **sei
|
| Datiu |
nōβei |
wōβei |
esβei
|
| Ablatiu |
nōβei |
wōβei |
sigau
|
| Possessiu |
**nosteros |
**westeros |
**sowos
|
Declinació de pronoms relatius:[3][4][5][6][7]
| Singular |
Masculí |
Femení |
Neutre
|
| Nominatiu |
kʷoi |
kʷāi |
kʷod
|
| Vocatiu |
— |
— |
—
|
| Acusatiu |
kʷom |
kʷām |
kʷod
|
| Genitiu |
kʷojjos |
kʷojjos |
kʷojjos
|
| Datiu |
kʷojjei, kʷozmoi |
kʷojjei, kʷozmoi |
kʷojjei, kʷozmoi
|
| Ablatiu |
kʷōd |
kʷād |
kʷōd
|
| Locatiu |
? |
? |
?
|
| Plural |
Masculí |
Femení |
Neutre
|
| Nominatiu |
kʷoi, kʷōs |
kʷās |
kʷā, kʷai
|
| Vocatiu |
— |
— |
—
|
| Acusatiu |
kʷons |
kʷāns |
kʷa, kʷai
|
| Genitiu |
kʷozom |
kʷazom |
kʷozom
|
| Datiu |
kʷois |
kʷais |
kʷois
|
| Ablatiu |
kʷois |
kʷais |
kʷois
|
| Locatiu |
kʷois |
kʷais |
kʷois
|
Declinació de pronoms interrogatius:[3][4][5][6][7]
| Singular |
Masculí |
Femení |
Neutre
|
| Nominatiu |
kʷis |
kʷis |
kʷaneu
|
| Vocatiu |
— |
— |
—
|
| Acusatiu |
kʷim |
kʷim |
kʷaneu
|
| Genitiu |
kʷejjos |
kʷejjos |
kʷejjos
|
| Datiu |
kʷejjei, kʷezmoi |
kʷejjei, kʷezmoi |
kʷejjei, kʷezmoi
|
| Ablatiu |
kʷōd |
kʷād |
kʷōd
|
| Locatiu |
? |
? |
?
|
| Plural |
Masculí |
Femení |
Neutre
|
| Nominatiu |
kʷēs |
kʷēs |
kʷī, kʷia
|
| Vocatiu |
— |
— |
—
|
| Acusatiu |
kʷins |
kʷins |
kʷī, kʷia
|
| Genitiu |
kʷejzom?, kʷozom? |
kʷejzom?, kʷazom? |
kʷejzom?, kʷozom?
|
| Datiu |
kʷiβvos |
kʷiβvos |
kʷiβvos
|
| Ablatiu |
kʷiβvos |
kʷiβvos |
kʷiβvos
|
| Locatiu |
kʷiβvos |
kʷiβvos |
kʷiβvos
|
Declinació de pronoms demostratius:[3][4][5][6][7]
| Singular |
Masculí |
Femení |
Neutre
|
| Nominatiu |
**ise |
**ejā |
aneu
|
| Acusatiu |
**im |
**ejām |
aneu
|
| Genitiu |
**ejjos |
**ejjos |
**ejjos
|
| Datiu |
**ejjei, **esmoi |
**ejjei, **esmoi |
**ejjei, **esmoi
|
| Ablatiu |
**ejōd |
**ejād |
**ejōd
|
| Locatiu |
? |
? |
?
|
| Plural |
Masculí |
Femení |
Neutre
|
| Nominatiu |
**ejōs, **ejoi |
**ejās |
**ejā
|
| Acusatiu |
**ejons |
**ejans |
**ejā
|
| Genitiu |
**ejozom |
**ejazom |
**ejozom
|
| Datiu |
**ejois |
**ejais |
**ejois
|
| Ablatiu |
**ejois |
**ejais |
**ejois
|
| Locatiu |
? |
? |
?
|
Verps
Aspecte actual
Des del protoindoeuropeu, l'aspecte present proto-itálico va canviar en un parell de formes. En primer lloc, es va crear un nou sufix indicatiu passat de -β-. Açò provablement va ocórrer per l'elisió de la paraula final i dins de les terminacions dels verps primaris indoeuropeus (per eixemple, PEU present indicatiu h₁ésti > PIt est, pero també PEU passat indicatiu h₁ést ). En segon lloc, el sufix desideratiu de -s - / - baix- es va convertir en el sufix futur en proto-itálico. El subjuntiu d'este futur desideratiu, en un sufix d'abdós -s- i un allargament de la següent vocal, es va utilisar per a representar un potencial i un irreal estat animico. Finalment, mentres que el subjuntiu i l'optatiu de peu eren encara en principi estats d'ànim diferents, els estats d'ànim es varen fusionar en desenrolls Post-PIt (per eixemple, PIt subjuntiu esed vs optatiu siēd que es va convertir en present de subjuntiu llatí sit ); açò ya es pot vore en la fase proto-itálica, a on el modo subjuntiu va escomençar a prendre terminacions secundàries en oposició a les terminacions primàries que exhibien en PEU (cfr el reflex sabelico del PIt 3.ª persona singular imperfecte de subjuntiu -d i no -t).[3][4][5][6][7]
La persona dual PEU també es va perdre en els verps PIt de la mateixa manera que en els sustantius PIt.
Primera conjugació
Este patró de conjugació es deriva del sufix PEU -eh₂-yé-tu i forma principalment verps denominatius (és dir, derivats d'un sustantiu o adjectiu).
Eixemple de conjugació: dòā- (donar)[3][4][5][6][7]
| Present Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
dōnāō |
dōnāor
|
| 2nd. Sing. |
dōnās |
dōnāzo
|
| 3rd. Sing. |
dōnāt |
dōnātor
|
| 1st. Plur. |
dōnāmos |
dōnāmor
|
| 2nd. Plur. |
dōnātes |
dōnāmenai
|
| 3rd. Plur. |
dōnānt |
dōnāntor
|
| Passat Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
dōnāβam |
dōnāβar
|
| 2nd. Sing. |
dōnāβas |
dōnāβazo
|
| 3rd. Sing. |
dōnāβad |
dōnāβator
|
| 1st. Plur. |
dōnāβamos |
dōnāβamor
|
| 2nd. Plur. |
dōnāβnugues |
dōnāβamenai
|
| 3rd. Plur. |
dōnāβand |
dōnāβantor
|
| Futur Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
dōnāsō |
dōnāsor
|
| 2nd. Sing. |
dōnāses |
dōnāsezo
|
| 3rd. Sing. |
dōnāst |
dōnāstor
|
| 1st. Plur. |
dōnāsom |
dōnāsomor
|
| 2nd. Plur. |
dōnāstes |
dōnāsemenai
|
| 3rd. Plur. |
dōnāsont |
dōnāsontor
|
| Present Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
dōnāōm |
dōnāōr
|
| 2nd. Sing. |
dōnāēs |
dōnāēzo
|
| 3rd. Sing. |
dōnāēd |
dōnāētor
|
| 1st. Plur. |
dōnāōmos |
dōnāōmor
|
| 2nd. Plur. |
dōnāētes |
dōnāēmenai
|
| 3rd. Plur. |
dōnāōnd |
dōnāōntor
|
| Passat Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
dōnāsōm |
dōnāsōr
|
| 2nd. Sing. |
dōnāsēs |
dōnāsēzo
|
| 3rd. Sing. |
dōnāsēd |
dōnāsētor
|
| 1st. Plur. |
dōnāsōmos |
dōnāsōmor
|
| 2nd. Plur. |
dōnāsētes |
dōnāsēmenai
|
| 3rd. Plur. |
dōnāsōnd |
dōnāsōntor
|
| Optatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
dōnāojam |
dōnāojar
|
| 2nd. Sing. |
dōnāojas |
dōnāojazo
|
| 3rd. Sing. |
dōnāojad |
dōnāojator
|
| 1st. Plur. |
dōnāojamos |
dōnāojamor
|
| 2nd. Plur. |
dōnāojates |
dōnāojamenai
|
| 3rd. Plur. |
dōnāojand |
dōnāojantor
|
| Present Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd. Sing. |
dōnā |
dōnāzo
|
| 2nd. Plur. |
dōnāet |
—
|
| Futur Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd/3rd. Sing. |
dōnātōd |
—
|
| Participis |
Present |
Passat
|
| |
dōnānts |
dōnātós
|
| Sustantius verbals |
el teu-derivatiu |
s-derivatiu
|
| |
dōnātum |
dōnāzi
|
Segona conjugació causativa
Este patró de conjugació es va derivar de peu -éyeti, i va formar verps causatius (és dir, que expressen una causa) a partir de verps de tercera conjugació "bàsics".
Eixemple de conjugació: mone- (advertir)[3][4][5][6][7]
| Present Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**moneō |
**moneor
|
| 2nd. Sing. |
**monēs |
**monēzo
|
| 3rd. Sing. |
**monēt |
**monētor
|
| 1st. Plur. |
**monēmos |
**monēmor
|
| 2nd. Plur. |
**monētes |
**monēmenai
|
| 3rd. Plur. |
**moneont |
**moneontor
|
| Passat Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**monēβam |
**monēβar
|
| 2nd. Sing. |
**monēβas |
**monēβazo
|
| 3rd. Sing. |
**monēβad |
**monēβator
|
| 1st. Plur. |
**monēβamos |
**monēβamor
|
| 2nd. Plur. |
**monēβnugues |
**monēβamenai
|
| 3rd. Plur. |
**monēβand |
**monēβantor
|
| Futur Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**monēsō |
**monēsor
|
| 2nd. Sing. |
**monēses |
**monēsezo
|
| 3rd. Sing. |
**monēst |
**monēstor
|
| 1st. Plur. |
**monēsom |
**monēsomor
|
| 2nd. Plur. |
**monēstes |
**monēsemenai
|
| 3rd. Plur. |
**monēsont |
**monēsontor
|
| Present Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**moneōm |
**moneōr
|
| 2nd. Sing. |
**moneēs |
**moneēzo
|
| 3rd. Sing. |
**moneēd |
**moneētor
|
| 1st. Plur. |
**moneōmos |
**moneōmor
|
| 2nd. Plur. |
**moneētes |
**moneēmenai
|
| 3rd. Plur. |
**moneōnd |
**moneōntor
|
| Passat Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**monesōm |
**monesōr
|
| 2nd. Sing. |
**monesе̄s |
**monesе̄zo
|
| 3rd. Sing. |
**monesе̄d |
**monesе̄tor
|
| 1st. Plur. |
**monesōmos |
**monesōmor
|
| 2nd. Plur. |
**monesе̄tes |
**monesе̄menai
|
| 3rd. Plur. |
**monesōnd |
**monesōntor
|
| Optatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**moneojam |
**moneojar
|
| 2nd. Sing. |
**moneojas |
**moneojazo
|
| 3rd. Sing. |
**moneojad |
**moneojator
|
| 1st. Plur. |
**moneojamos |
**moneojamor
|
| 2nd. Plur. |
**moneojates |
**moneojamenai
|
| 3rd. Plur. |
**moneojand |
**moneojantor
|
| Present Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd. Sing. |
**monē |
**monēzo
|
| 2nd. Plur. |
**monēet |
—
|
| Futur Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd/3rd. Sing. |
**monētōd |
—
|
| Participis |
Present |
Passat
|
| |
**monēnts |
**monetos
|
| Sustantius verbals |
el teu-derivatiu |
s-derivatiu
|
| |
**monetum |
**monēzi
|
Segona conjugació estativa
Este patró de conjugació es va derivar de peu -éh₁tu (o la forma estesa -eh₁yéti), i va formar verps estatius (és dir, que indica un estat de ser).
Eixemple de conjugació: walē- (ser fort)[3][4][5][6][7]
| Present Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**walēō |
**walēor
|
| 2nd. Sing. |
**walēs |
**walēzo
|
| 3rd. Sing. |
**walēt |
**walētor
|
| 1st. Plur. |
**walēmos |
**walēmor
|
| 2nd. Plur. |
**walētes |
**walēmenai
|
| 3rd. Plur. |
**walēnt |
**walēntor
|
| Passat Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**walēβam |
**walēβar
|
| 2nd. Sing. |
**walēβas |
**walēβazo
|
| 3rd. Sing. |
**walēβad |
**walēβator
|
| 1st. Plur. |
**walēβamos |
**walēβamor
|
| 2nd. Plur. |
**walēβnugues |
**walēβamenai
|
| 3rd. Plur. |
**walēβand |
**walēβantor
|
| Futur Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**walēsō |
**walēsor
|
| 2nd. Sing. |
**walēses |
**walēsezo
|
| 3rd. Sing. |
**walēst |
**walēstor
|
| 1st. Plur. |
**walēsom |
**walēsomor
|
| 2nd. Plur. |
**walēstes |
**walēsemenai
|
| 3rd. Plur. |
**walēsont |
**walēsontor
|
| Present Subjunctiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**walēōm |
**walēōr
|
| 2nd. Sing. |
**walēēs |
**walēēzo
|
| 3rd. Sing. |
**walēēd |
**walēētor
|
| 1st. Plur. |
**walēōmos |
**walēōmor
|
| 2nd. Plur. |
**walēētes |
**walēēmenai
|
| 3rd. Plur. |
**walēōnd |
**walēōntor
|
| Passat Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**walēsōm |
**walēsōr
|
| 2nd. Sing. |
**walēsе̄s |
**walēsе̄zo
|
| 3rd. Sing. |
**walēsе̄d |
**walēsе̄tor
|
| 1st. Plur. |
**walēsōmos |
**walēsōmor
|
| 2nd. Plur. |
**walēsе̄tes |
**walēsе̄menai
|
| 3rd. Plur. |
**walēsōnd |
**walēsōntor
|
| Optatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**walēojam |
**walēojar
|
| 2nd. Sing. |
**walēojas |
**walēojazo
|
| 3rd. Sing. |
**walēojad |
**walēojator
|
| 1st. Plur. |
**walēojamos |
**walēojamor
|
| 2nd. Plur. |
**walēojates |
**walēojamenai
|
| 3rd. Plur. |
**walēojand |
**walēojantor
|
| Present Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd. Sing. |
**walē |
**walēzo
|
| 2nd. Plur. |
**walēet |
—
|
| Futur Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd/3rd. Sing. |
**walētōd |
—
|
| Participis |
Present |
Passat
|
| |
**walēnts |
**walatos
|
| Sustantiu verbal |
el teu-derivatiu |
s-derivatiu
|
| |
**walatum |
**walēzi
|
Tercera conjugació
La major part dels verps protoitálicos eren verps de tercera conjugació, que es varen derivar de verps temàtics de raïl proto-indoeuropea. No obstant, alguns es deriven d'atres classes de verps PEU, com a linkʷō (verps en infijo nassal PEU) i dikskō (verps en sufix PEU sḱi).
Eixemple de conjugació: ed-i / o- (menjar)[3][4][5][6][7]
| Present Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**edō |
**edor
|
| 2nd. Sing. |
**edes |
**edezo
|
| 3rd. Sing. |
**edet |
**edetor
|
| 1st. Plur. |
**edomos |
**edomor
|
| 2nd. Plur. |
**edetes |
**edemenai
|
| 3rd. Plur. |
**edont |
**edontor
|
| Passat Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**edoβam |
**edoβar
|
| 2nd. Sing. |
**edoβas |
**edoβazo
|
| 3rd. Sing. |
**edoβad |
**edoβator
|
| 1st. Plur. |
**edoβamos |
**edoβamor
|
| 2nd. Plur. |
**edoβnugues |
**edoβamenai
|
| 3rd. Plur. |
**edoβand |
**edoβantor
|
| Futur Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**edesō |
**edesor
|
| 2nd. Sing. |
**edeses |
**edesezo
|
| 3rd. Sing. |
**edest |
**edestor
|
| 1st. Plur. |
**edesomos |
**edesomor
|
| 2nd. Plur. |
**edestes |
**edesemenai
|
| 3rd. Plur. |
**edesont |
**edesontor
|
| Present Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**edōm |
**edōr
|
| 2nd. Sing. |
**edе̄s |
**edе̄zo
|
| 3rd. Sing. |
**edе̄d |
**edе̄tor
|
| 1st. Plur. |
**edōmos |
**edōmor
|
| 2nd. Plur. |
**edе̄tes |
**edе̄menai
|
| 3rd. Plur. |
**edōnd |
**edōntor
|
| Passat Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**edesōm |
**edesōr
|
| 2nd. Sing. |
**edesе̄s |
**edesе̄zo
|
| 3rd. Sing. |
**edesе̄d |
**edesе̄tor
|
| 1st. Plur. |
**edesōmos |
**edesōmor
|
| 2nd. Plur. |
**edesе̄tes |
**edesе̄menai
|
| 3rd. Plur. |
**edesōnd |
**edesōntor
|
| Optatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**edojam |
**edojar
|
| 2nd. Sing. |
**edojas |
**edojazo
|
| 3rd. Sing. |
**edojad |
**edojator
|
| 1st. Plur. |
**edojamos |
**edojamor
|
| 2nd. Plur. |
**edojates |
**edojamenai
|
| 3rd. Plur. |
**edojand |
**edojantor
|
| Present Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd. Sing. |
**ede |
**edezo
|
| 2nd. Plur. |
**edete |
—
|
| Futur Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd/3rd. Sing. |
**edetōd |
—
|
| Participis |
Present |
Passat
|
| |
**edents |
**essos
|
| Sustantiu verbals |
el teu-derivatiu |
s-derivatiu
|
| |
**essum |
**edezi
|
Tercera conjugació variant
Esta conjugació es va derivar dels verps en sufix PEU ye, i va passar a formar la majoria dels verps llatins de tercera conjugació io -variants, aixina com alguns verps de quarta conjugació.
Eixemple de conjugació: gʷen-je / jo- (per vindre)[3][4][5][6][7]
| Present Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
gʷenjō |
gʷenjor
|
| 2nd. Sing. |
gʷenjes |
gʷenjezo
|
| 3rd. Sing. |
gʷenjet |
gʷenjetor
|
| 1st. Plur. |
gʷenjomos |
gʷenjomor
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjetes |
gʷenjemenai
|
| 3rd. Plur. |
gʷenjont |
gʷenjontor
|
| Passat Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
gʷenjoβam |
gʷenjoβar
|
| 2nd. Sing. |
gʷenjoβas |
gʷenjoβazo
|
| 3rd. Sing. |
gʷenjoβad |
gʷenjoβator
|
| 1st. Plur. |
gʷenjoβamos |
gʷenjoβamor
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjoβnugues |
gʷenjoβamenai
|
| 3rd. Plur. |
gʷenjoβand |
gʷenjoβantor
|
| Futur Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
gʷenjesō |
gʷenjesor
|
| 2nd. Sing. |
gʷenjeses |
gʷenjesezo
|
| 3rd. Sing. |
gʷenjest |
gʷenjestor
|
| 1st. Plur. |
gʷenjesomos |
gʷenjesomor
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjestes |
gʷenjesemenai
|
| 3rd. Plur. |
gʷenjesont |
gʷenjesontor
|
| Present Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
gʷenjōm |
gʷenjōr
|
| 2nd. Sing. |
gʷenjе̄s |
gʷenjе̄zo
|
| 3rd. Sing. |
gʷenjе̄d |
gʷenjе̄tor
|
| 1st. Plur. |
gʷenjōmos |
gʷenjōmor
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjе̄tes |
gʷenjе̄menai
|
| 3rd. Plur. |
gʷenjōnd |
gʷenjōntor
|
| Passat Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
gʷenjesōm |
gʷenjesōr
|
| 2nd. Sing. |
gʷenjesе̄s |
gʷenjesе̄zo
|
| 3rd. Sing. |
gʷenjesе̄d |
gʷenjesе̄tor
|
| 1st. Plur. |
gʷenjesōmos |
gʷenjesōmor
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjesе̄tes |
gʷenjesе̄menai
|
| 3rd. Plur. |
gʷenjesōnd |
gʷenjesōntor
|
| Optatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
gʷenjojam |
gʷenjojar
|
| 2nd. Sing. |
gʷenjojas |
gʷenjojazo
|
| 3rd. Sing. |
gʷenjojad |
gʷenjojator
|
| 1st. Plur. |
gʷenjojamos |
gʷenjojamor
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjojates |
gʷenjojamenai
|
| 3rd. Plur. |
gʷenjojand |
gʷenjojantor
|
| Present Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd. Sing. |
gʷenje |
gʷenjezo
|
| 2nd. Plur. |
gʷenjete |
—
|
| Futur Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd/3rd. Sing. |
gʷenjetōd |
—
|
| Participis |
Present |
Passat
|
| |
gʷenjents |
gʷentos
|
| Sustantius verbals |
el teu-derivatiu |
s-derivatiu
|
| |
gʷentum |
gʷenjezi
|
Verps atemáticos
Solament un grapat de verps varen permanéixer dins d'este paradigma de conjugació, derivat dels verps originals PEU. Ademés d'esta conjugació, el proto-italico també té alguns verps deponentes, com ōdai (perfecte-present), aixina com gnāskōr (passiu-actiu).
Eixemple de conjugació: ezom (ser).[3][4][5][6][7]
| Present Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**ezom |
—
|
| 2nd. Sing. |
és |
—
|
| 3rd. Sing. |
**est |
—
|
| 1st. Plur. |
(i)som |
—
|
| 2nd. Plur. |
(i)stes |
—
|
| 3rd. Plur. |
**sent |
—
|
| Passat Indicatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**fuβam |
—
|
| 2nd. Sing. |
**fuβas |
—
|
| 3rd. Sing. |
**fuβad |
—
|
| 1st. Plur. |
**fuβamos |
—
|
| 2nd. Plur. |
**fuβnugues |
—
|
| 3rd. Plur. |
**fuβand |
—
|
| Futur Indicatiu |
Activl |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**fuzom |
—
|
| 2nd. Sing. |
**fus |
—
|
| 3rd. Sing. |
**fust |
—
|
| 1st. Plur. |
**fuzomos |
—
|
| 2nd. Plur. |
**fustes |
—
|
| 3rd. Plur. |
**fuzent |
—
|
| Present Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**ezom |
—
|
| 2nd. Sing. |
**ezes |
—
|
| 3rd. Sing. |
**ezed |
—
|
| 1st. Plur. |
**ezomos |
—
|
| 2nd. Plur. |
**ezetes |
—
|
| 3rd. Plur. |
**ezond |
—
|
| Passat Subjectiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
**fuzom, **essom |
—
|
| 2nd. Sing. |
**fuzes, **esses |
—
|
| 3rd. Sing. |
**fuzed, **essed |
—
|
| 1st. Plur. |
**fuzomos, **essomos |
—
|
| 2nd. Plur. |
**fuzetes, **essetes |
—
|
| 3rd. Plur. |
**fuzond, **essond |
—
|
| Optatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 1st. Sing. |
siēm |
—
|
| 2nd. Sing. |
siēs |
—
|
| 3rd. Sing. |
siēd |
—
|
| 1st. Plur. |
sīmos |
—
|
| 2nd. Plur. |
sītes |
—
|
| 3rd. Plur. |
sīnd |
—
|
| Present Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd. Sing. |
és |
—
|
| 2nd. Plur. |
este |
—
|
| Futur Imperatiu |
Actiu |
Passiu
|
| 2nd/3rd. Sing. |
**estōd |
—
|
| Participis |
Present |
Passat
|
| |
sēnts |
—
|
| Sustantius verbals |
el teu-derivatiu |
s-derivatiu
|
| |
— |
**essi
|
Aspecte perfectiu
Segons Rix (2002), si una raïl verbal està present tant en la branca llatí-falisca com en la osco-umbra (sabelica), la raïl present és idèntica en el 90% dels casos, pero perfecta solament en el 50% dels casos. Açò provablement es dega a que el aoristo PEU original es va fusionar en l'aspecte perfectiu despuix del periodo proto-itálico. Per lo tant, la discrepància en les similituts dels brots presents versus perfectes en les dos agrupacions del clado itálico provablement s'atribuïxca a diferents preservació en cada grup. La nova raïl perfecta comuna en el llatí-falisco deriva principalment del perfectiu PEU, mentres que la raïl perfecta en osco-umbro deriva principalment del aoristo PEU.[3][4][5][6][7]
En el periodo proto-itálico, la raïl perfecta de peu ya no era productiva. No obstant, atres raïls PEU i aoristo varen continuar sent productives, com les raïls perfectes reduplicades i les vocals allargades perfectes, aixina com la raïl aoristo sigmática (que es troba en llatí dīcō, dīxī).
A voltes, múltiples formes perfectes per a cada talle. Per eixemple, De Vaan dona les formes fēk-, fak- per a la raïl perfecta de fakiō i la forma reduplicada <FHEFHAKED>.[3][4][5][6][7]
Ademés, va haver algunes innovacions noves dins de l'aspecte perfectiu, en el -v- perfecte (en llatí amō, amāvī) i el -o- perfecte (moneō, monui) sent innovacions posteriors, per eixemple.
Eixemple de conjugació de vocals llargues: fēk- (haver fet). Alternativament θēk- (de peu dʰeh₁-) es reconstruïx en una etapa anterior a que / xʷ / i / θ / s'hagen fusionat en / f / [ɸ].[3][4][5][6][7]
| Perfecte |
Actiu
|
| 1st Sing. |
fēkai
|
| 2nd Sing. |
fēkistai
|
| 3rd Sing. |
fēked
|
| 1st Plur. |
fēkomos
|
| 2nd Plur. |
fēkistes
|
| 3rd Plur. |
fēkēri
|
Eixemple de conjugació repetida: fefu- (haver segut)[3][4][5][6][7]
| Perfecte |
Actiu
|
| 1st Sing. |
**fefuai
|
| 2nd Sing. |
**fefuistai
|
| 3rd Sing. |
**fefued
|
| 1st Plur. |
**fefuomos
|
| 2nd Plur. |
**fefuistes
|
| 3rd Plur. |
**fefuēri
|
Sustantius
Els sustantius poden tindre un de tres gèneros: masculí, femení i neutre. Es varen rebujar sèt dels huit casos protoindoeuropeus: nominatiu, vocatiu, acusatiu, genitiu, datiu, ablatiu i locatiu. El cas instrumental es va perdre totalment. Els sustantius també varen declinar per número en singular i plural. El número dual ya no es distinguia, encara que alguns restants (com duo llatí, ambō) encara conservaven alguna forma de l'inflexió dual heretada.[3][4][5][6][7]
Talle-o
Esta classe correspon a la segona declinació del llatí. Descendix de la declinació temàtica protoindoeuropea. La majoria dels sustantius en esta classe eren masculins o neutres, pero també pot haver alguns sustantius femenins.
talle-o declinació
|
|
**agros m. "agro"
|
**jugom n. "jou"
|
| Singular
|
Plural
|
Singular
|
Plural
|
| Nominatiu
|
**agrvos
|
**agrōs ( **agroi)
|
**jugom
|
**jugā
|
| Vocatiu
|
**agri
|
**agrōs ( **agroi)
|
**jugom
|
**jugā
|
| Acusatiu
|
**agrom
|
**agrons
|
**jugom
|
**jugā
|
| Genitiu
|
**agrosjo **agrī
|
**agrom
|
**jugosjo **jugī
|
**jugom
|
| Datiu
|
**agrōi
|
**agrois
|
**jugōi
|
**jugois
|
| Ablatiu
|
**agrōd
|
**agrois
|
**jugōd
|
**jugois
|
| Locatiu
|
**agroi? **agrei?
|
**agrois
|
**jugoi? **jugei?
|
**jugois
|
- El genitiu singular en -ī és d'orige desconegut, pero es troba tant en el itálico com en el celta. En la seua majoria va expulsar al genitiu més antic (presumiblement heretat) en -osco i llatí. La forma més antiga es troba en algunes inscripcions. També es continua en alguns genitius pronominals, com cuius < kʷojjo-s < kʷosjo, en -s afegit per analogia en el genitiu de la raïl consonant en -vos. En osco-umbro, cap terminació sobreviu, sent reemplaçada per -eis, la terminació i-raïl.
- El plural nominatiu era originalment -ōs per a sustantius i adjectius, i -oi per a formes pronominals. La distribució en proto-itálica no està clara, pero certament abdós terminacions encara existien. La terminació -ōs va ser reemplaçada per complet en llatí a favor de -oi, d'ahí la clàssica -ī. En el osco-umbro, va succeir lo contrari, a on -oi va ser reemplaçat per -ōs, en osco -ús i umbro -us.
- En llatí antic, el genitiu plural seguia sent generalment -om, més tarde -um. Després es va reformar basant-se en la forma ā-raïl -āzom, donant al clàssic -ōrum.[3][4][5][6][7]
Talle-ā
Esta classe correspon a la primera declinació del llatí. Es deriva principalment de substantius protoindoeuropeus en -eh₂- i contenia principalment sustantius femenins, pero potser alguns masculins.
talle-ā declinació
|
|
**toutā f. "poble, gent"
|
| Singular
|
Plural
|
| Nominatiu
|
**toutā
|
**toutās
|
| Vocatiu
|
**toutā
|
**toutās
|
| Acusatiu
|
**toutām
|
**toutans
|
| Genitiu
|
**toutās
|
**toutāzom
|
| Datiu
|
**toutāi
|
**toutais
|
| Ablatiu
|
**toutād
|
**toutais
|
| Locatiu
|
**toutāi
|
**toutais
|
- La terminació del acusatiu singular hauria segut -am originalment, per l'acurtada de les vocals llargues abans de la -m final. No obstant, una vocal llarga es troba en les formes atestades. Esta vocal llarga provablement va sorgir per analogia en les atres terminacions que tenen una vocal llarga.
- La terminació plural del genitiu era originalment una forma pronominal, PEU -eh₂-soHom.[3][4][5][6][7]
Talle-i
Esta classe correspon als sustantius de la tercera declinació llatina que tenien la terminació genitiu plural -ium (en lloc de -um). En llatí, les raïls consonants es varen fusionar gradualment en esta classe. Este procés va continuar en l'era històrica; Per eixemple, en l'época de Juliol César (c. 60 a. C.) les raïls -i encara tenien una terminació plural acusativa distinta -īs, pero açò va ser reemplaçat per la terminació de consonants -ēs en l'época d'Augusto (c. 1 dC). En protoitálico, com en les atres llengües itálicas, les raïls i eren encara un tipo molt distint i no mostraven signes clars de fusió.[3][4][5][6][7]
|
|
məntis f. "mentira"
|
**mari n. "mar"
|
| Singular
|
Plural
|
Singular
|
Plural
|
| Nominatiu
|
məntis
|
məntēs
|
mari
|
mariā (-īā?)
|
| Vocatiu
|
məntis
|
məntēs
|
mari
|
mariā (-īā?)
|
| Acusatiu
|
məntim
|
məntins
|
mari
|
mariā (-īā?)
|
| Genitiu
|
mənteis məntjes
|
məntjom
|
mareis marjes
|
marjom
|
| Datiu
|
məntēi
|
məntiβvos
|
marēi
|
mariβvos
|
| Ablatiu
|
məntīd
|
məntiβvos
|
marīd
|
mariβvos
|
| Locatiu
|
məntei
|
məntiβvos
|
marei
|
mariβvos
|
Els sustantius masculins i femenins varen declinar per igual, mentres que els neutres tenien diferents formes en el nominatiu / acusatiu / vocatiu.
- Aparentment, hi havia dos formes diferents del genitiu singular. La forma -eis es troba en osco-umbro. No obstant, -és apareix en el llatí primerenc, mentres que no hi ha cap signe de -eis. Açò podria reflectir la terminació de la raïl consonant, pero també podria provindre de -jes. Compare's també -wos de les raïls en O, que està atestat en llatí antic, i pot representar una formació paralela.
- La forma original del plural nominatiu / vocatiu / acusatiu neutre era -ī. Açò es va ampliar afegint-li la terminació de la raïl o.[3][4][5][6][7]
Tallos consonàntics
Esta classe contenia sustantius en raïls que terminen en una varietat de consonant. Incloïen substantius raïl, n-tallos, r-tallos, s-tallos i t-tallos, entre uns atres. Correspon a la tercera declinació del llatí, que també inclou les raïls i, originalment una classe distinta.
Els sustantius masculins i femenins varen declinar per igual, mentres que els neutres tenien diferents formes en el nominatiu, el acusatiu i el vocatiu.
Declinació dels brots consonàntics
|
|
**sniks f. "neu"
|
**kord n. "cuerdo"
|
| Singular
|
Plural
|
Singular
|
Plural
|
| Nominatiu
|
**sniks
|
**sniɣʷés
|
**kord
|
**kordā
|
| Vocatiu
|
**sniks
|
**sniɣʷés
|
**kord
|
**kordā
|
| Acusatiu
|
**sniɣʷəm
|
**sniɣʷəns
|
**kord
|
**kordā
|
| Genitiu
|
**sniɣʷés **sniɣʷvos
|
**sniɣʷom
|
**kordés **kordvos
|
**kordom
|
| Datiu
|
**sniɣʷei
|
**sniɣʷ(?)βvos
|
**kordei
|
**kord(?)βvos
|
| Ablatiu
|
**sniɣʷi (**sniɣʷa?)
|
**sniɣʷ(?)βvos
|
**kordi (**korda?)
|
**kord(?)βvos
|
| Locatiu
|
**sniɣʷi
|
**sniɣʷ(?)βvos
|
**kordi
|
**kord(?)βvos
|
Els sustantius en esta classe a sovint tenien una forma singular nominativa alguna cosa irregular. Açò va crear varis subtipos, basats en la consonant final de la raïl.
Per a la majoria dels sustantius de raïl consonant, la terminació del singular nominatiu / vocatiu era -s per als sustantius masculins i femenins. Esta terminació causaria ensordecimiento, deslabialisació i / o enduriment de la consonant final de la raïl, com es veu en sniks dalt. Els sustantius neutres no tenen final.
- Els tallos-n generalment tenien la terminació -ō, en el infijo -on- (o tal volta -en-) en els atres casos. El neutre tenia -ən en el singular nom / voc / acc, mentres que la raïl de les formes restants no està clara.
- tallos-n tenien -ēr, alternant en - (i) r-. L'alternança en la llongitut de les vocals es va perdre en llatí, pero es conserva en osco.
- tallos-s tenien -ōs (per a masculins i femenins) o -vos (per a neutres). Açò alternava en -ez- (o tal volta -oz- en alguns sustantius masculins / femenins) en les atres formes.
- Les raïls r / n eren un chicotet grup de sustantius neutres. Estos tenien -o en el singular nominatiu / vocatiu / acusatiu, pero - (i) n- en les formes restants.[3][4][5][6][7]
Atres notes:[3][4][5][6][7]
- El genitiu singular tenia dos possibles terminacions. Abdós estan atestats un al costat de l'atre en llatí antic, encara que la terminació -és / -is també pot ser de les raïls i (vore més avall). En osco-umbro, solament es troba la terminació i-raïl -eis.
- La terminació plural del nominatiu masculí llatí -ēs (en una vocal llarga) es va prendre de les raïls i.
- El plural neutre nominatiu / vocatiu / acusatiu originalment tenia un -a curt com a terminació, o allargament de la vocal abans de la consonant final. Ya en cursiva, açò va ser reemplaçat per la terminació de la raïl o -ā.
- La terminació del plural datiu (¿ablatiu / locatiu?). S'hauria agregat originalment directament a la raïl, sense vocal interposta. En llatí, intervé una -i- o -i-, mentres que en osco-umbro la terminació es reemplaça per complet. No està clar quin era la situació proto-itálica.
Vore també
Referències
- ↑ google. com/books? id=H9qJAgAAQBAJ&pg=PA134&dq=%22Proto-Italic+%22+homeland#q=%22Proto-Italic+%22+ Archaeology and Language I: Theoretical and Methodological Orientations, Routledge. ISBN 9781134828777.
- ↑ Schrijver, Peter (2016). "Chapter Seventeen—Ancillary Study: Sound Change, the Italo-Celtic Linguistic Unity, and the Italian Homeland of Celtic". In Koch, John T.; Cunliffe, Barry (eds.). Celtic from the West 3. Atlantic Europe in the Metal Ages: questions of shared language. Oxbow Books. pp. 489–502. ISBN 978-1-78570-227-3.
- ↑ 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 3,13 3,14 3,15 3,16 3,17 3,18 3,19 3,20 3,21 3,22 3,23 3,24 3,25 3,26 3,27 3,28 3,29 3,30 3,31 Rix, Helmut."pies. ucla. edu/WeCIEC/Rix_H_2002. pdf Towards a reconstruction of Proto-Italic pies. ucla. edu/WeCIEC/Rix_H_2002. pdf archivat en Wayback Machine." (PDF). Program in Indo-European Studies. UCLA.
- ↑ 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 4,11 4,12 4,13 4,14 4,15 4,16 4,17 4,18 4,19 4,20 4,21 4,22 4,23 4,24 4,25 4,26 4,27 4,28 4,29 4,30 4,31 Sihler, Andrew L. (1995), New Comparative Grammar of Greek and Latin, Oxford University Press, ISBN 0-19-508345-8
- ↑ 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 5,20 5,21 5,22 5,23 5,24 5,25 5,26 5,27 5,28 5,29 5,30 5,31 Silvestri, Domenico (1998), "The Italic Languages", in Ramat, Anna Giacalone; Ramat, Paolo (eds.), The Indo-European languages, Taylor & Francis Group, pp. 322–344
- ↑ 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 6,15 6,16 6,17 6,18 6,19 6,20 6,21 6,22 6,23 6,24 6,25 6,26 6,27 6,28 6,29 6,30 6,31 Bossong, Georg (2017). "The Evolution of Italic". In Klein, Jared; Joseph, Brian; Fritz, Matthias (eds.). Handbook of Comparative and Historical Indo-European Linguistics. 2. Walter de Gruyter. ISBN 978-3-11-054243-1.
- ↑ 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 7,12 7,13 7,14 7,15 7,16 7,17 7,18 7,19 7,20 7,21 7,22 7,23 7,24 7,25 7,26 7,27 7,28 7,29 7,30 7,31 De Vaan, Michiel (2008). Etymological Dictionary of Latin and the Other Italic Languages. Leiden: Brill Academic Publishers. ISBN 978-9004167971.
- ↑ Bakkum, Gabriël C. L. M. (2009), The Latin Dialect of the Ager Faliscus: 150 Years of Scholarship:Part I, Amsterdam: University of Amsterdam, ISBN 978-90-5629-562-2
- ↑ Stuart-Smith, Jane (2004). Phonetics and Philology: Sound Change in Italic. Oxford University Press.
- ↑ De Vaan, Michiel. 2018. Etymological dictionary of Latin and the other Italic languages. Leiden, The Netherlands: Brill
|