Conjugació del llatí
| Est artícul o secció necessita ser wikificat en un format adequat a les convencions d'estil de L'Enciclopèdia en valencià . Per favor, edita-lo per a complir en elles. No elimines est avís fins que ho hages fet. ¡Colabora ! També pots ajudar canviant este avís per u més específic. |
En llingüística i gramàtica, la conjugació té dos significats bàsics.[1] Un significat és la creació de formes derivades d'un verp a partir de formes bàsiques o Plantilla:Enllaç interlingüístico.
La paraula "conjugació" procedix del llatí coniugātuō, calc del grec (syzygia), lliteralment "unió de jous (per a unir dos cavalls)".[2]
Per a vore eixemples de verps i grups de verps per a cada classe flexiva, consulte les pàgines de l'apèndix de Wikcionario (en anglés) per a la primera conjugació, la segona conjugació, la tercera conjugació i la quarta conjugació.
Número de conjugacions
Els propis romans antics, escomençant per Varrón (I), dividien originalment els seus verps en tres conjugacions (coniugationes verbis accidunt tres: prima, secunda, tertia "hi ha tres conjugacions diferents per als verps: la primera, la segona i la tercera" (Donato), IV), segons si la terminació de la 2dona persona del singular tenia una a, una i o una i en ella.[3] No obstant, uns atres, com Sacerdot (III), Dositeo (IV) i Prisciano[4] (c. 500 d. C.), varen reconéixer quatre grups diferents.[5]
En l'época moderna els gramàtics[6] reconeixen generalment quatre conjugacions segons la terminació de l'infinitiu actiu: -āre, -ēre, -ere, o -īre, per eixemple: (1) amō, amāre "amar", (2) videō, vinyaēre "vore", (3) regō, regere "governar, regir" i capiō, capere "capturar", (4) audiō, audīre "sentir". Els verps de 3ra conjugació que terminen en -iō, com capiō, es coneixen a voltes com de "conjugació mixta", ya que utilisen una mescla de terminacions de 3ra i 4ta conjugació.
Ademés dels verps regulars, que pertanyen a una o una atra de les quatre conjugacions regulars, existixen també alguns verps irregulars, que tenen un patró diferent de terminacions. El més freqüent és el verp sum, esse "ser" junt en els seus derivats prefixats.
També existixen verps llatins deponentes, que encara que tenen un significat actiu, tenen terminacions idèntiques a les passives dels verps ordinaris. Alguns eixemples en les diferents conjugacions són: (1) moror, morārī "demorar", (2) polliceor, pollicērī "prometre", (3) sequor, sequī "seguir" i regredior, regredī "retrocedir", (4) mentior, mentīrī "mentir (dir una mentira)". Alguns verps són semideponentes, utilisant formes passives només per als temps perfectes.
Parts principals
El paradigma complet d'un verp depén de vàries parts principals o raïls. El present d'indicatiu actiu i l'infinitiu present es basen en la raïl del present.
No és possible deduir les raïls d'atres temps a partir de la raïl del present. Açò significa que, encara que la forma activa de l'infinitiu mostra normalment la conjugació del verp, és necessari conéixer vàries formes diferents per a poder produir tota la gama de formes d'un verp concret.
En un diccionari, els verps llatins apareixen en quatre "parts principals" (o menys per als verps deponentes i defectius), que permeten a l'estudiant deduir les demés formes conjugades dels verps. Estes són
- la primera persona del singular del presente d'indicatiu actiu
- el present infinitiu actiu
- la primera persona del singular del Plantilla:Enllaç interlingüístico d'indicatiu actiu
- el supino o, en algunes gramàtiques, el participi perfecte passiu, que utilisa la mateixa raïl. Els texts que arrepleguen el participi perfecte passiu utilisen el futur participi actiu per als verps intransitius. Alguns verps carixen per complet d'esta part principal.
Conjugacions regulars
Primera conjugació
La primera conjugació es caracterisa per la vocal ā i es reconeix per la terminació -āre del present d'infinitiu actiu. Els temps infectum es conjuguen de la següent manera:
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Amo | Amaré | Amava | Ame | Amara/amara | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
amō amās amat amāmus amātis amant |
amābō amābis amābit amābimus amābitis amābunt |
amābam amābās amābat amābāmus amābātis amābant |
amem amēs amet amēmus amētis ament |
amārem amārēs amāret amārēmus amārētis amārent | |
| Passiu | Soc amat | Seré amat | Era amat | Siga amat | Fòra/anara amat | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
amor amāris amātur amāmur amāminī amantur |
amābor amāberis/i amābitur amābimur amābiminī amābuntur |
amābar amābāris/i amābātur amābāmur amābāminī amābantur |
amer amēris/i amētur amēmur amēminī amentur |
amārer amārēris/i amārētur amārēmur amārēminī amārentur | |
La 2dona persona del singular passiu amāberis, amābāris, amēris, amārēris pot ser acurtada com amābere, amābāre, amēre, amārēre. -re era la forma regular en el llatí primitiu i (llevat en el present d'indicatiu) en Cicerón; -ris es va preferir més vesprada.[7]
En llatí antic (Plauto), les terminacions de la 3ra singular -at i -et es pronunciaven -āt i -ēt en vocal llarga.[7]
Atres formes:
- Infinitiu: amāre "amar"
- Infinitiu passiu: amārī "ser amat" (en llatí antic era a sovint amārier)[7]
- Imperatiu: amā! (pl. amāet!) "¡ama!"
- Imperatiu futur: amātō! (pl. amātōet!) "¡ama! (en temps futur)"
- Imperatiu indirecte: amātō! (pl. amantō!) "¡que ame!"
- Imperatiu passiu: amāre! (pl. amāminī!) "¡sé amat!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
- Imperatiu de futur passiu: amātor! (pl. amātōminī!) "¡sé amat! (en un futur)"
- Imperatiu indirecte passiu: amātor! (pl. amantor!) "¡que siga amat!"
- Participi present: amāns (pl. amantēs) "que ama"
- Participi futur: amātūrus (pl. amātūrī) "que va a amar"
- Gerundivo: amandus (pl. amandī) "necessitant ser amat"
- Gerundi: amandī "amant", amandō "per/per a amar", ad amandum "per a amar"
Les parts principals solen ajustar-se a un dels següents patrons:
- El perfecte té el sufix -āvī. La majoria dels verps de primera conjugació seguixen este patró, que es considera "regular", per eixemple:
- amō, amāre, amāvī, amātum, "amar";
- imperō, imperāre, imperāvī, imperātum, "manar, ordenar";
- laudō, laudāre, laudāvī, laudātum, "alabar";
- negō, negāre, negāvī, negātum, "negar"
- nūntiō, nūntiāre, nūntiāvī, nūntiātum, "anunciar, comunicar";
- ōrō, ōrāre, ōrāvī, ōrātum, "pregar, suplicar, parlar en públic";
- parellō, parellāre, parellāvī, parellātum, "preparar";
- portō, portāre, portāvī, portātum, "portar, carregar";
- pugnō, pugnāre, pugnāvī, pugnātum, "barallar, lluitar"
- putō, putāre, putāvī, putātum, "pensar, creure";
- rogō, rogāre, rogāvī, rogātum, "pregar, demanar, propondre (una llei)";
- servō, servāre, servāvī, servātum, "conservar, observar";
- vocō, vocāre, vocāvī, vocātum, "cridar";
- El perfectum té el sufix -oī, per eixemple:
- fricō, fricāre, fricuī, frictum, "fregar";
- secō, secāre, secuī, sectum, "tallar, dividir";
- vetō, vetāre, vetuī, vetitum, "prohibir";
- El perfectum té el sufix -ī i l'allargament vocàlic en la raïl, per eixemple:
- iuvō, iuvāre, iūvī, iūtum, "ajudar, assistir, fomentar";
- lavō, lavāre, lāvī, lautum, "llavar, banyar";
- El perfectum es reduplica, per eixemple:
- dō, dare, dedī, datum, "donar";
- stō, stāre, stetī, statum, "estar";
El verp dō "donar" és irregular en el sentit de que, llevat en el 2º singular dās i en l'imperatiu dā, la a és curta, per eixemple, dabō "yo donaré".
La a també és curta en el supino statum i en els seus derivats, pero les atres parts de stō "yo estic de peu" són regulars.
Els verps deponentes en esta conjugació seguixen el següent patró, que és la passiva del primer tipo anterior:[8]
- arbitror, arbitrārī, arbitrāles teues sum "arbitrar, considerar, jujar"
- cōnor, cōnārī, cōnāles teues sum "mamprendre"
- cūnctor, cūnctārī, cūnctāles teues sum "dubtar"
- hortor, hortārī, hortāles teues sum "exhortar"
- mīror, mīrārī, mīrāles teues sum "admirar"
- moror, morārī, morāles teues sum "detindre's, tardar"
Temps perfecte
Els tres temps perfectes (perfectum) de la primera conjugació són com en la següent taula:
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Perfecte | Futur perfecte | Plusquamperfecte | Perfecte | Plusquamperfecte | ||
| Actiu | Vaig amar | Hauré amat | Havia amat | Haja amat | Hi haguera/haguera amat | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
amāvī amāvistī amāvit amāvimus amāvistis amāvērunt/-ēre |
amāvoreō amāvoreīs/is amāverit amāvoreīmus/-imus amāvoreītis/-itis amāverint |
amāveram amāvoreās amāverat amāvoreāmus amāvoreātis amāverant |
amāverim amāvoreīs amāverit amāvoreīmus amāvoreītis amāverint |
amā(vaig vore)ssem amāvissēs amāvisset amāvissēmus amāvissētis amāvissent | |
| Passiu | Vaig ser amat | Hauré segut amat | Havia segut amat | Haja segut amat | Hi haguera/haguera segut amat | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
amāles teues sum amāels teus és amāels teus est amātī sumus amātī estis amātī sunt |
amāles teues erō amāels teus eris amāels teus erit amātī erimus amātī eritis amātī erunt |
amāles teues eram amāels teus erās amāels teus erat amātī erāmus amātī erātis amātī erant |
amāles teues sim amāles teues sīs amāels teus sit amātī sīmus amātī sītis amātī sint |
amāles teues essem amāels teus essēs amāels teus esset amātī essēmus amātī essētis amātī essent | |
En la poesia (i a voltes també en la prosa, com en Livio), la 3ra persona del plural del perfecte d'indicatiu és a sovint amāvēre en lloc de amāvērunt. Ocasionalment es troba també la forma.[9]
En el llatí antic, el futur perfecte d'indicatiu tenia una i curta en amāveris, amāverimus, amāveritis, pero en l'época de Cicerón estes formes es pronunciaven normalment en una i llarga, de la mateixa manera que en el subjuntiu perfecte.[10] Virgilio té una i curta per a abdós temps; Horacio usa abdós formes per a abdós temps; Ovidio usa abdós formes per al futur perfecte, pero una i llarga en el perfecte de subjuntiu.[11]
La -v- dels temps perfectes actius a voltes desapareix, especialment en el plusquamperfecte de subjuntiu: amāssem per amāvissem. També es troben formes com amārat i amāstī.
Els temps passius també tenen formes femenines i neutres, per eixemple, amāta est "ella va ser amada", nūntiātum est "[això] va ser anunciat".
També es troben formes fetes en fuī en lloc de sum i forem, en lloc de essem, per eixemple, amāles teues fuī, amāles teues fuerō, amāles teues forem i aixina successivament, pero no són comunes en el llatí clàssic.
Atres formes són les següents:
- Infinitiu perfecte actiu: amāvisse (amāsse) "haver amat"
- Infinitiu perfecte passiu: amāles teues esse (amātum esse) "haver segut amat"
- Participi perfecte passiu: amāles teues, -a, -um "amat (per algú)"
Segona conjugació
La segona conjugació es caracterisa per la vocal ē, i es reconeix per la terminació -iō de la primera persona del present d'indicatiu i la terminació -ēre de la forma infinitiva present activa:
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Veig | Voré | Vea | Veja | Vera/vera | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
videō vinyaēs videt vinyaēmus vinyaētis vident |
vinyaēbō vinyaēbis vinyaēbit vinyaēbimus vinyaēbitis vinyaēbunt |
vinyaēbam vinyaēbās vinyaēbat vinyaēbāmus vinyaēbātis vinyaēbant |
videam videās videat videāmus videātis videant |
vinyaērem vinyaērēs vinyaēret vinyaērēmus vinyaērētis vinyaērent | |
| Passiu | Soc vist | Seré vist | Era vist | Siga vist | Fòra/anara vist | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
videor vinyaēris vinyaētur vinyaēmur vinyaēminī videntur |
vinyaēbor vinyaēberis/i vinyaēbitur vinyaēbimur vinyaēbiminī vinyaēbuntur |
vinyaēbar vinyaēbāris/i vinyaēbātur vinyaēbāmur vinyaēbāminī vinyaēbantur |
videar videāris/i videātur videāmur videāminī videantur |
vinyaērer vinyaērēris/i vinyaērētur vinyaērēmur vinyaērēminī vinyaērentur | |
La forma passiva videor també sol significar "em sembla".
Atres formes:
- Infinitiu: vinyaēre "vore"
- Infinitiu passiu: vinyaērī "ser vist"
- Imperatiu: vinyaē! (pl. vinyaēet!) "¡veu!"
- Imperatiu futur: vinyaētō! (pl. vinyaētōet!) "¡veu! (en temps futur)"
- Imperatiu indirecte: vinyaēre! (pl. vinyaēminī!) "¡sé vist!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
- Participi present: vinyaēns (pl. videntēs) "que veu"
- Participi futur: vīsūrus (pl. vīsūrī) "que va a vore"
- Gerundivo: videndus (pl. videndī) "necessitant ser vist"
- Gerundi: videndī "veent", videndō "per/ per a vore", ad videndum "per a vore"
Les parts principals solen seguir un dels següents patrons:
- El perfecte té el sufix -oī. Els verps que seguixen este patró es consideren "regulars". Per eixemple:
- dēbeō, dēbēre, dēbuī, dēbitum "deure, estar obligat a"
- dotzeō, docēre, docuī, doctum "ensenyar, instruir"
- iaceō, iacēre, iacuī, iacitum "yacer (en el pis/llit), estar tendit"
- mereō, merēre, meruī, meritum "meréixer"
- misceō, miscēre, miscuī, mixtum "mesclar"
- moneō, monēre, monuī, monitum "advertir, aconsellar"
- noceō, nocēre, nocuī, nocitum "ser nociu"
- praebeō, praebēre, praebuī, praebitum "donar, suministrar"
- teneō, tinguesēre, tenuī, tentum "tindre, guardar una direcció determinada"
- terreō, terrēre, terruī, territum "espantar"
- claveō, timēre, timuī, – "témer"
- valō, valēre, valuī, (valitum) "valdre, tindre bona salut, ser forta"
- El perfecte té el sufix –ēvī. Per eixemple:
- dēliō, dēlēre, dēlēvī, dēlētum "eliminar"
- fleō, flēre, flēvī, flētum "plorar"
En els verps en perfecte env -vī, són freqüents les formes sincopades (és dir, abreviades), com dēlēram, dēlēssem, dēlēstī per dēlēveram, dēlēvissem, dēlēvistī.[12]
- El perfecte té el sufix –īvī. Per eixemple:
- cieō, ciēre, cīvī, citum "posar en moviment, alborotar, invocar"
- El perfecte té el sufix -sī (que es combina en una c o g, que precedixen a –xī). Per eixemple:
- ārdeō, ārdēre, ārsī, ārsum "ardir"
- augeō, augēre, auxī, auctum "aumentar"
- haereō, haerēre, haesī, haesum "estar pegat, adherir-se"
- iubeō, iubēre, iussī, iussum "manar, ordenar"
- maneō, manēre, mānsī, mānsum "quedar, mantindre, permanéixer"
- persuādeō, persuādēre, persuāsī, persuāsum "persuadir"
- rīdeō, rīdēre, rīsī, rīsum "riure"
- El perfecte es reduplica en -ī. Per eixemple:
- mordeō, mordēre, momordī, morsum "mossegar"
- spondeō, spondēre, spopondī, spōnsum "jurar, prometre"
- El perfecte té el sufix -ī i allargament vocàlic en la raïl. Per eixemple:
- caveō, cavēre, cāvī, cautum "guardar-se, prendre precaució, anar en conte"
- faveō, favēre, fāvī, fautum "favorir"
- foveō, fovēre, fōvī, fōtum "acariciar, apreciar"
- sèuō, sigauēre, sēdī, sessum "estar assentat"
- videō, vinyaēre, vīdī, vīsum "vore"
- El perfecte té el sufix -ī. Per eixemple:
- responō, respondēre, respondī, respōnsum "respondre"
- strīdeō, strīdēre, strīdī, – "sisear, crujir" (també strīdō en 3ra conj.)
Els verps deponentes en esta conjugació són pocs. En la seua majoria van com la passiva de terreō, no obstant, fateor i confiteor tenen un participi perfecte en ss:[13]
- fateor, fatērī, fassus sum "confessar"
- mereor, merērī, meritus sum "meréixer"
- polliceor, pollicērī, pollicitus sum "prometre"
Els següents són semideponentes, és dir, són deponentes només en els tres temps perfectes:[14]
- audeō, audēre, ausus sum "gosar, atrevir-se"
- gaudeō, gaudēre, gāvīles seues sum "gojar"
- soleō, solēre, solitus sum "soldre, acostumar, tindre costum"
Tercera conjugació
La tercera conjugació té una vocal curta variable en la raïl, que pot ser i, i, o o, en diferents contexts. Els verps d'esta conjugació terminen en -ere en l'infinitiu present actiu. Els verps deponentes tenen l'infinitiu -ī.
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Dirigixc | Dirigiré | Dirigia | Dirigixca | Dirigira/dirigira | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
dūcō dūcis dūcit dūcimus dūcitis dūcunt |
dūcam dūcēs dūcet dūcēmus dūcētis dūcent |
dūcēbam dūcēbās dūcēbat dūcēbāmus dūcēbātis dūcēbant |
dūcam dūcās dūcat dūcāmus dūcātis dūcant |
dūcerem dūcerēs dūceret dūcerēmus dūcerētis dūcerent | |
| Passiu | Soc dirigit | Seré dirigit | Era dirigit | Siga dirigit | Fòra/anara dirigit | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
dūcor dūceris dūcitur dūcimur dūciminī dūcuntur |
dūcar dūcēris/re dūcētur dūcēmur dūcēminī dūcentur |
dūcēbar dūcēbāris/re dūcēbātur dūcēbāmur dūcēbāminī dūcēbantur |
dūcar dūcāris/re dūcātur dūcāmur dūcāminī dūcantur |
dūcerer dūcerēris/re dūcerētur dūcerēmur dūcerēminī dūcerentur | |
El temps futur en la 3ra i 4ª conjugació (-am, -ēs, -et etc.) diferix del de la 1ra i 2dona conjugació (-bō, -bis, -bit etc.).
Atres formes:
- Infinitiu: dūcere "conduir"
- Infinitiu passiu: dūcī "ser conduït" (la 3ra conjugació no du r)
- Imperatiu: dūc! (pl. dūcite!) "¡conduïx!"
- Imperatiu futur: dūcitō! (pl. dūcitōet!) "¡conduïx! (en temps futur)"
- Imperatiu passiu: dūcere! (pl. dūciminī!) "¡sé conduït!" (usualment solament es troba en verps deponentes)
- Participi present: dūcēns (pl. dūcentēs) "que conduïx"
- Participi futur: ductūrus (pl. ductūrī) "que va a conduir"
- Gerundivo: dūcendus (pl. dūcendī) "que necessita ser conduït"
- Gerundi: dūcendī "conduint", dūcendō "per/per a conduir", ad dūcendum "per a conduir"
Quatre verps de la 3ra conjugació no solen tindre terminació en imperatiu singular: dūc! "¡conduir!", dīc! "¡dir!", fer! "¡dur!", fac! "¡fer!".
Uns atres, com curre "¡corre!", té la terminació -i.[7]
No existix una regla regular per a construir la raïl en perfectum dels verps de tercera conjugació, pero s'utilisen els següents patrons:
- El perfecte té el sufix -sī (-xī quan c, g, o h ve al final de la raïl). Per eixemple:
- carpō, carpere, carpsī, carptum "arrancar, agarrar, seleccionar"
- cēdō, cēdere, cessī, cessum "cedir, anar-se, partir"
- claudō, claudere, clausī, clausum "tancar"
- contemnō, contemnere, contempsī, contemptum "despreciar, desdenyar"
- dīcō, dīcere, dīxī, dictum "dir"
- dīvinyaō, dīvidere, dīvīsī, dīvīsum "dividir, separar"
- dūcō, dūcere, dūxī, ductum "conduir, dirigir"
- flectō, flectere, flexī, flexum "doblar, endoblegar"
- gerō, gerere, gessī, gestum "conduir, dur"
- mittō, mittere, mīsī, missum "enviar, tirar"
- regō, regere, rēxī, rēctum "regnar, governar"
- scrībō, scrībere, scrīpsī, scrīptum "escriure"
- tegō, tegere, tēxī, tēctum "cobrir, ocultar"
- trahō, trahere, trāxī, trāctum "dur arrastrant, tirar de"
- vīvō, vīvere, vīxī, victum "viure"
- El perfecte es reduplica en el sufix –ī. Per eixemple:
- cadō, cadere, cecidī, cāsum "caure"
- caigauō, caedere, cecīdī, caesum "colpejar, derribar"
- currō, currere, cucurrī, cursum "córrer"
- discō, discere, didicī, – "deprendre"
- fallō, fallere, fefellī, falsum "enganyar"
- pēdō, pēdere, pepēdī, pēditum "peer"
- pellō, pellere, pepulī, pulsum "colpejar, aüixar"
- pōscō, pōscere, popōscī, – "demanar, exigir"
- tangō, tangere, tetigī, tāctum "tocar"
- tendō, tendere, tetendī, tentum/tēnsum "tendir, encaminar-se"
Encara que dō, dare, dedī, datum "donar" és d'1ra conjugació, els seus composts són de 3ra conjugació i tenen reduplicació interna:
- condō, condere, condidī, conditum "edificar, fundar; crear, formar"
- crēdō, crēdere, crēdidī, crēditum "confiar, creure"
- dēdō, dēdere, dēdidī, dēditum "concedir, entregar"
- perdō, perdere, perdidī, perditum "perdre, destruir"
- reddō, reddere, reddidī, redditum "tornar"
- trādō, trādere, trādidī, trāditum "entregar, confiar, transmetre"
D'igual manera, els composts de sistō tenen reduplicació interna. A pesar de que sistō és transitiu, els seus composts són intransitius:[15]
- sistō, sistere, (stitī), statum "detindre, fer parar"
- cōnsistō, cōnsistere, cōnstitī, cōnstitum "colocar-se, parar-se, fer alt"
- dēsistō, dēsistere, dēstitī, dēstitum "desistir, deixar de"
- resistō, resistere, restitī, restitum "parar-se, resistir"
- El perfecte té el sufix -vī. Per eixemple:
- linō, linere, lēvī (līvī), litum "untar, embadurnar" (també la 4ª conj. liniō, linīre, līvī, lītum)
- petō, petere, petīvī, petītum "demanar, acometre, buscar"
- quaerō, quaerere, quaesīvī, quaesītum "buscar, demanar, suplicar"
- serō, serere, sēvī, satum "sembrar, plantar"
- sternō, sternere, strāvī, strātum "estendre, profligar"
- terō, terere, trīvī, trītum "trillar, consumir"
- El perfecte té el sufix -ī i allargament de vocal en la raïl. Si la raïl té un infijo n, com en fundō, relinquō i vincō, el infijo desapareix en el perfecte. En alguns casos, es creu que la vocal llarga en el perfecte prové d'una forma reduplicada anterior, per eixemple, i-agī > ēgī, i-emī > ēmī.[16] Per eixemple:
- agō, agere, ēgī, āctum "obrar, fer"
- cōgō, cōgere, coēgī, coāctum "compeler, obligar"
- emō, emere, ēmī, ēmptum "comprar"
- fundō, fundere, fūdī, fūsum "derramar, regar"
- legō, legere, lēgī, lēctum "llegar"
- relinquō, relinquere, relīquī, relictum "abandonar, deixar"
- rumpō, rumpere, rūpī, ruptum "explotar, trencar"
- vincō, vincere, vīcī, victum "véncer"
- El perfecte té solament el sufix -ī. Per eixemple:
- ascendō, ascendere, ascendī, ascēnsum "ascendir, pujar"
- cōnstituō, cōnstituere, cōnstituī, cōnstitūtum "constituir, establir"
- dēfendō, dēfendere, dēfendī, dēfēnsum "defendre"
- expellō, expellere, expulī, expulsum "tirar, expulsar"
- īcō, īcere, īcī, ictum "assestar un colp"
- metuō, metuere, metuī, metūtum "témer"
- occīdō, occīdere, occīdī, occīsum "caure, desaparéixer, desvanir-se"
- ostendō, ostendere, ostendī, ostentum (ostensum) "manifestar"
- tollō, tollere, sustulī, sublātum "prendre, alçar"
- vertō, vertere, vertī, versum "tornar"
- vīsō, vīsere, vīsī, vīsum "visitar"
- El perfecte té el sufix –oī. Per eixemple:
- colō, colere, coluī, cultum "cultivar"
- cōnsulō, consulere, cōnsuluī, cōnsultum "consultar"
- gignō, gignere, genuī, genitum "engendrar"
- molō, molere, moluī, molitum "moldre"
- pōnō, pōnere, posuī, positum "posar, depondre"
- texō, texere, texuī, textum "teixir"
- vomō, vomere, vomuī, vomitum "vomitar"
- La forma de present indicatiu de la primera persona del singular té el sufix –scō. Per eixemple:
- adolēscō, adolēscere, adolēvī, adultum "créixer, madurar"
- nōscō, nōscere, nōvī, nōtum "conéixer"
- pāscō, pāscere, pāvī, pāstum "pasturar"
- quiēscō, quiēscere, quiēvī, quiētum "descansar, permanéixer, estar tranquil"
Els verps deponentes en la 3ra conjugació inclouen els següents:
- complector, complectī, complexus sum "abraçar, comprendre, estretir"
- fruor, fruī, frūctus sum "gojar, aprofitar, gojar" (també se sol trobar la conjugació fruitus)
- fungor, fungī, fūnctus sum "complir"
- lābor, lābī, lāpsus sum "caure, esgolar-se, passar"
- loquor, loquī, locūles teues sum "parlar"
- nītor, nītī, nīxus sum "recolzar-se, esforçar-se, insistir" (també se sol trobar la conjugació nīles seues)
- queror, querī, questus sum "queixar-se"
- sequor, sequī, secūles teues sum "seguir"
- ūtor, ūtī, ūles seues sum "usar, amprar, tindre tracte en"
- vehor, vehī, vectus sum "dur, conduir"
També hi ha varis deponentes de la 3ra conjugació en el sufix -scor:
- adipīscor, adipīscī, adeptus sum "adquirir, alcançar"
- īrāscor, īrāscī, īrāles teues sum "airarse, irritar-se"
- nancīscor, nancīscī, nactus sum "obtindre, alcançar"
- nāscor, nāscī, nāles teues sum "nàixer"
- oblīvīscor, oblīvīscī, oblīles teues sum "oblidar-se"
- proficīscor, proficīscī, profectus sum "partir"
- ulcīscor, ulcīscī, ultus sum "venjar"
En alguns temps, el deponente és el següent:[14]
- fīdō, fīdere, fīles seues sum "fiar"
Solament en temps perfectum, el deponente és el següent:
- revertor, revertī, revertī "retornar"
Verps de la tercera conjugació -iō
Entre la tercera i la quarta conjugació es troben els verps de tercera conjugació en el sufix –iō. Estos s'assemblen a la quarta conjugació en algunes formes.
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Capture | Capturaré | Capturava | Capture | Capturara/capturara | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
capiō capis capit capimus capitis capiunt |
capiam capiēs capiet capiēmus capiētis capient |
capiēbam capiēbās capiēbat capiēbāmus capiēbātis capiēbant |
capiam capiās capiat capiāmus capiātis capiant |
caperem caperēs caperet caperēmus caperētis caperent | |
| Passiu | Soc capturat | Seré capturat | Era capturat | Siga capturat | Fòra/anara capturat | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
capior caperis capitur capimur capiminī capiuntur |
capiar capiēris/re capiētur capiēmur capiēminī capientur |
capiēbar capiēbāris/re capiēbātur capiēbāmur capiēbāminī capiēbantur |
capiar capiāris/re capiātur capiāmur capiāminī capiantur |
caperer caperēris/re caperētur caperēmur caperēminī caperentur | |
Atres formes:
- Infinitiu: capere "capturar"
- Infinitiu passiu: capī "ser capturat" (la 3ra conjugació no té r)
- Imperatiu: cape! (pl. capite!) "¡captura!"
- Imperatiu futur: capitō! (pl. capitōet!) "¡captura! (en temps futur)"
- Imperatiu passiu: capere! (pl. capiminī!) "¡sé capturat!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
- Imperatiu de futur passiu: capitor! (pl. capitōminī!) "¡sé capturat! (en temps futur)" (usualment es troba solament en verps deponentes)
- Participi present: capiēns (pl. capientēs) "que capture"
- Participi futur: captūrus (pl. captūrī) "que va a capturar"
- Gerundivo: capiendus (pl. capiendī) "necessitant ser capturat" (també es troba a voltes capiundus)
- Gerundi: capiendī "capturant", capiendō "per/per a capturar", ad capiendum "per a capturar"
Alguns eixemples són:
- accipiō, accipere, accēpī, acceptum "rebre, acceptar"
- capiō, capere, cēpī, captum "agarrar, prendre"
- cōnspiciō, cōnspicere, cōnspexī, cōnspectum "distinguir, divisar, vore"
- cupiō, cupere, cupīvī, cupītum "desijar"
- faciō, facere, fēcī, factum "fer"
- fugiō, fugere, fūgī, fugitum "fugir"
- iaciō, iacere, iēcī, iactum "tirar, tirar"
- interficiō, interficere, interfēcī, interfectum "matar"
- rapiō, rapere, rapuī, raptum "arrebatar, agarrar"
- respiciō, respicere, respexī, respectum "mirar arrere"
En este grup, els verps deponentes inclouen els següents:
- aggredior, aggredī, aggressus sum "acometre, mamprendre"
- ēgredior, ēgredī, ēgressus sum "eixir"
- morior, morī, mortuus sum "morir"
- patior, patī, passus sum "patir, sofrir"
- prōgredior, prōgredī, prōgressus sum "alvançar, caminar avant, progressar"
- regredior, regredī, regressus sum "retornar"
Quarta conjugació
La quarta conjugació es caracterisa per la vocal ī i es reconeix per la terminació -īre de l'infinitiu present actiu. Els verps deponentes tenen l'infinitiu -īrī:
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Escolte | Escoltaré | Escoltava | Escolte | Escoltara/escoltara | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
audiō audīs audit audīmus audītis audiunt |
audiam audiēs audiet audiēmus audiētis audient |
audiēbam audiēbās audiēbat audiēbāmus audiēbātis audiēbant |
audiam audiās audiat audiāmus audiātis audiant |
audīrem audīrēs audīret audīrēmus audīrētis audīrent | |
| Passiu | Soc escoltat | Seré escoltat | Era escoltat | Siga escoltat | Fòra/anara escoltat | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
audior audīris audītur audīmur audīminī audiuntur |
audiar audiēris/re audiētur audiēmur audiēminī audientur |
audiēbar audiēbāris/re audiēbātur audiēbāmur audiēbāminī audiēbantur |
audiar audiāris/re audiātur audiāmur audiāminī audiantur |
audīrer audīrēris/re audīrētur audīrēmur audīrēminī audīrentur | |
Atres formes:
- Infinitiu: audīre "escoltar"
- Infinitiu passiu: audīrī "ser escoltat"
- Imperatiu: audī! (pl. audīet!) "¡escolta!"
- Imperatiu futur: audītō! (pl. audītōet!) "¡escolta! (en temps futur)"
- Imperatiu passiu: audīre! (pl. audīminī!) "¡sé escoltat!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
- Participi present: audiēns (pl. audientēs) "que escolta"
- Participi futur: audītūrus (pl. audītūrī) "que va a escoltar"
- Gerundivo: audiendus (pl. audiendī) "necessitant ser escoltat"
- Gerundi: audiendī "escoltant", audiendō "per/per a escoltar", ad audiendum "per a escoltar"
Les parts principals dels verps de la quarta conjugació solen seguir els següents patrons:
- El perfecte té el sufix -vī. Els verps que seguixen este patró es consideren «regulars». Per eixemple:
- audiō, audīre, audīvī, audītum "sentir, escoltar"
- custōvaig donarō, custōdīre, custōdīvī, custodītum "custodiar, guardar"
- dormiō, dormīre, dormīvī (dormiī), dormītum "dormir"
- impediō, impedīre, impedīvī, impedītum "impedir"
- mūniō, mūnīre, mūnīvī, mūnītum "fortificar"
- pūniō, pūnīre, pūnīvī, pūnītum "castigar"
- sciō, scīre, scīvī, scītum "saber"
- El perfecte té el sufix -oī. Per eixemple:
- aperiō, aperīre, aperuī, apertum "obrir, descobrir"
- El perfecte té el sufix -sī (-xī quan c es troba al final de la raïl). Per eixemple:
- saepiō, saepīre, saepsī, saeptum "tancar, dividir"
- sanciō, sancīre, sānxī, sānctum "sancionar, ratificar"
- sentiō, sentīre, sēnsī, sēnsum "sentir, percebre"
- vinciō, vincīre, vīnxī, vīnctum "lligar, nugar"
- El perfecte té el sufix -ī i reduplicació. Per eixemple:
- reperiō, reperīre, repperī, repertum "trobar, descobrir"
- El perfecte té el sufix -ī i allargament vocàlic en la raïl. Per eixemple:
- veniō, veuenīre, vēnī, ventum "vindre"
- inveniō, invenīre, invēnī, inventum "inventar"
Els verps deponentes en la 4ta conjugació inclouen als següents:[17]
- assentior, assentīrī, assēnsus sum "convindre, asentir"
- experior, experīrī, expertus sum "experimentar"
- largior, largīrī, largīles teues sum "otorgar, repartir, conferir"
- mentior, mentīrī, mentīles teues sum "mentir"
- mētior, mētīrī, mēnsus sum "medir"
- mōlior, mōlīrī, mōlīles teues sum "construir, treballar en esforç en"
- potior, potīrī, potīles teues sum "apoderar-se"
- sortior, sortīrī, sortīles teues sum "sortejar"
El verp orior, orīrī, ortus sum "nàixer, originar-se" també és considerada com a part de la 4ta conjugació, encara que algunes conjugacions, tals com el present singular de oritur i l'imperfecte de subjuntiu orerer, tenen una vocal curta com la 3ra conjugació. No obstant, el seu compost adorior "alçar-se, atacar" és enterament de 4ta conjugació.
En els temps perfectes, les formes abreviades sense -v- són comunes, per eixemple, audīstī, audiērunt, audierat, audīsset per audīvistī, audīvērunt, audīverat, audīvisset. No obstant, Cicerón preferix les formes completes audīvī, audīvit abans que audiī, audiit.[12]
Verps irregulars
Sum i possum
El verp sum, esse, fuī "ser" és el verp més comú en el llatí. Este verp es conjuga tal com es mostra a continuació:[18]
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Soc | Seré | Era | Siga | Fora/anara | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
sum és est sumus estis sunt |
erō eris erit erimus eritis erunt |
eram erās erat erāmus erātis erant |
sim sīs sit sīmus sītis sint |
essem essēs esset essēmus essētis essent | |
| Actiu | Puc | Podré | Podia | Puga | Poguera/poguera | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
possum potes potest possumus potestis possunt |
poterō poteris poterit poterimus poteritis poterunt |
poteram poterās poterat poterāmus poterātis poterant |
possim possīs possit possīmus possītis possint |
possem possēs posset possēmus possētis possent | |
En llatí antic (i. g. Plauto), siem, siēs, siēt poden trobar-se per al present subjuntiu sim, sīs, sit. En la poesia, a voltes també apareix el subjuntiu fuam, fuās, fuat.[19]
Un imperfecte de subjuntiu alternatiu es fa a voltes usant forem, forēs, foret etc.
Atres formes:
- Infinitiu: esse "ser", posse "poder"
- Infinitiu perfecte: fuisse "vaig ser", potuisse "vaig poder"
- Infinitiu futur: fore "seré" (també com futūrus esse)
- Imperatiu: és! (pl. este!) "¡sé!"
- Imperatiu futur: estō! (pl. estōet!) "¡sé! (en un temps futur)"
- Participi futur: futūrus (pl. futūrī) "seré" (Possum no té participi futur o infinitiu futur)
El participi present només es troba en els composts absēns "absent" i praesēns "present".[19]
En Plauto i Lucrecio, a voltes es troba un infinitiu potesse per a posse "poder".
Les parts principals d'estos verps són les següents:
- sum, esse, fuī "ser"
- absum, abesse, āfuī "estar llunt"
- adsum, adesse, adfuī "estar present"
- dēsum, dēesse, dēfuī "estar esperant"
- possum, posse, potuī "poder"
- prōsum, prōdesse, prōfuī "ser per a (usar), traure profit" (s'afig una d abans de la vocal)[19]
Els temps perfectes es conjuguen de forma regular.
Volō, nōlō, i mālō
El verp volō i els seus derivats nōlō i mālō (diminutiu de magis volō) s'assemblen a un verp de 3ª conjugació, pero el present de subjuntiu terminat en -im és diferent:
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Vullc | Voldré | Volia | Vullga | Volguera/volguera | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
volō vīs vult volumus vultis volunt |
volam volēs volet volēmus volētis volent |
volēbam volēbās volēbat volēbāmus volēbātis volēbant |
velim velīs velit velīmus velītis velint |
vellem vellēs vellet vellēmus vellētis vellent | |
| Active | No vullc | No voldré | No volia | No vullga | No volguera/volguera | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
nōlō nōn vīs nōn vult nōlumus nōn vultis nōlunt |
nōlam nōlēs nōlet nōlēmus nōlētis nōlent |
nōlēbam nōlēbās nōlēbat nōlēbāmus nōlēbātis nōlēbant |
nōlim nōlīs nōlit nōlīmus nōlītis nōlint |
nōllem nōllēs nōllet nōllēmus nōllētis nōllent | |
| Actiu | Preferixc | Preferiré | Preferia | Preferixca | Preferira/preferira | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
mālō māvīs māvult mālumus māvultis mālunt |
mālam mālēs mālet mālēmus mālētis mālent |
mālēbam mālēbās mālēbat mālēbāmus mālēbātis mālēbant |
mālim mālīs mālit mālīmus mālītis mālint |
māllem māllēs māllet māllēmus māllētis māllent | |
Les grafies volt i voltis es varen utilisar fins a l'época de Cicerón per a vult i vultis.[20]
Estos verps no s'usen en veu passiva.
Atres formes:
- Infinitiu: velle "voler", nōlle "no voler", mālle "preferir"
- Participi present: volēns "voler", nōlēns "no voler"
- Imperatiu: nōlī, pl. nōlīet (usat en expressions com nōlī mīrārī "¡No et sorprengues!")
Parts principals:
- volō, velle, voluī "voler"
- nōlō, nōlle, nōluī "no voler, no poder"
- mālō, mālle, māluī "preferir"
Els temps perfectes es formen regularment.
Iō i els seus composts
El verp iō "anar" és un verp irregular de 4ta conjugació, en el que la i de la raïl a voltes es convertix en i. De la mateixa manera que els verps d'1ra i 2dona conjugació, utilisa el futur -bō, -bis, -bit:[21]
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Vaig | Aniré | Anava | Vaja | Fora/anara | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
iō īs it īmus ītis eunt |
ībō ībis ībit ībimus ībitis ībunt |
ībam ībās ībat ībāmus ībātis ībant |
eam iās eat iāmus iātis eant |
īrem īrēs īret īrēmus īrētis īrent | |
Atres formes:
- Infinitiu: īre "anar"
- Infinitiu passiu: īrī "anar" (usat impersonalmente, per eixemple, quō īrī dēbēret ignōrantēs "no saber per on anar")
- Imperatiu: ī! (pl. īet!) "¡vés-te!"
- Imperatiu futur: ītō! (pl. ītōet!) "¡vés-te! (en temps futur)" (no és usual)
- Participi present: iēns (pl. euntēs) "anar"
- Participi futur: itūrus (pl. itūrī) "que va a anar"
- Gerundivo: eundum "necessari per a anar" (solament usat impersonalmente)
- Gerundi: eundī "anant", eundō "per/per a anar", ad eundum "per a anar"
A voltes es troben les formes passives impersonals ītur "[ells] van", itum est "[ells] varen ser".[22]
Les parts principals d'alguns verps que es conjuguen com iō són les següents:
- iō, īre, iī/(īvī), itum "anar"
- abeō, abīre, abiī, abitum "anar llunt"
- adeō, adīre, adiī, aditum "anar fins a"
- coeō, coīre, coiī, coitum "reunir-se, congregar-se"
- exeō, exīre, exiī/(exīvī), exitum "eixir"
- ineō, inīre, iniī, initum "entrar"
- intereō, interīre, interiī, interitum "perir"
- introeō, introīre, introiī, introitum "entrar"
- pereō, perīre, periī, peritum "morir, perir"
- praetereō, praeterīre, praeteriī, praeteritum "passar de llarc"
- redeō, retīre, rediī, reditum "tornar, retornar"
- pujaō, subīre, subiī, subitum "passar per davall, acostar-se sigilosamente, passar per davall"
- vēneō, vēnīre, vēniī, vēnitum "vendre alguna cosa"
En els temps perfectes d'estos verps, la -v- casi sempre s'omet, especialment en els composts,[23] encara que la forma exīvit és comuna en la traducció de la Bíblia Vulgata.
En algunes formes perfectes, les vocals ii- es contrauen a ī-: perfecte de segona persona del singular īstī, perfecte de segona persona del plural īstis; plusquamperfecte subjuntiu īssem, īssēs, ..., īssent; infinitiu perfecte īsse (la forma iisse també ha segut registrada).
El verp queō, quīre, quiī/quīvī, quitum "poder, ser capaç" té formes similars a iō.
Ferō i els seus composts
El verp ferō, ferre, tulī, lātum "dur, dur, soportar" és de 3ra conjugació, pero irregular en el sentit de que a voltes s'omet la vocal que seguix a la raïl fer-. El temps perfecte tulī i la raïl supina lātum també estan formats irregularment.[24]
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Duc | Duré | Duya | Duga | Duguera/duguera | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
ferō fers fert ferimus fertis ferunt |
feram ferēs feret ferēmus ferētis ferent |
ferēbam ferēbās ferēbat ferēbāmus ferēbātis ferēbant |
feram ferās ferat ferāmus ferātis ferant |
ferrem ferrēs ferret ferrēmus ferrētis ferrent | |
| Passiu | Soc dut | Seré dut | Era dut | Siga dut | Fòra/anara dut | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
feror ferris fertur ferimur feriminī feruntur |
ferar ferēris/re ferētur ferēmur ferēminī ferentur |
ferēbar ferēbāris/re ferēbātur ferēbāmur ferēbāminī ferēbantur |
ferar ferāris/re ferātur ferāmur ferāminī ferantur |
ferrer ferrēris/re ferrētur ferrēmur ferrēminī ferrentur | |
El temps futur en la 3ra i 4ta conjugació (-am, -ēs, -et etc.) diferix de la 1ra i 2dona conjugació (-bō, -bis, -bit etc.).
Atres formes:
- Infinitiu: ferre "dur"
- Infinitiu passiu: ferrī "ser dut"
- Imperatiu: fer! (pl. ferte!) "¡du!"
- Imperatiu passiu: ferre! (pl. feriminī!) "¡sé dut!" (rar)
- Participi present: ferēns (pl. ferentēs) "que du"
- Participi futur: lātūrus (pl. lātūrī) "que va a dur"
- Gerundivo: ferendus (pl. ferendī) "necessitant ser dut"
- Gerundi: ferendī "duent", ferendō "per/per a dur", ad ferendum "per a dur"
Els composts de ferō inclouen els següents:[25] Les parts principals d'alguns verps que es conjuguen com ferō són les següents:
- afferō, afferre, attulī, allātum "atraure"
- auferō, auferre, abstulī, ablātum "arrebatar, dur-se"
- cōnferō, cōnferre, contulī, collātum "juntar, amontonar, contribuir en"
- differō, differre, distulī, dīlātum "pospondre, diferir"
- efferō, efferre, extulī, ēlātum "dur, carregar fòra, alabar, engreír"
- offerō, offerre, obtulī, oblātum "oferir, presentar"
- referō, referre, rettulī, relātum "referir, relatar, replicar"
El temps perfecte sustulī, no obstant, pertany al verp tollō:
- tollō, tollere, sustulī, sublātum "prendre, alçar"
Fīō
El verp irregular fīō, fierī, factus sum "fer-se, ser fet" ademés de ser un verp per dret propi servix com a passiva de faciō, facere, fēcī, factum "fer".[26] Els temps perfectes són idèntics als temps perfectes passius de faciō.
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Faig | Faré | Feya | Faça | Fera/fera | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
fīō fīs fit (fīmus) (fītis) fīunt |
fīam fīēs fīet fīēmus fīētis fīent |
fīēbam fīēbās fīēbat fīēbāmus fīēbātis fīēbant |
fīam fīās fīat fīāmus fīātis fīant |
fierem fierēs fieret fierēmus fierētis fierent | |
Les formes 1ra i 2dona del plural casi mai es troben.
Atres formes:
- Infinitiu: fierī "fer"
- Imperatiu: fī! (pl. fīet!) "¡fes!"
Edō
El verp edō, edere/ēsse, ēdī, ēsum "menjar" té formes regulars de 3ra conjugació que apareixen junt a atres irregulars:[27]
| Indicatiu | Subjuntiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Present | Futur | Imperfecte | Present | Imperfecte | ||
| Actiu | Com | Menjaré | Menjava | Menge | Menjara/menjara | |
| yo tu ell, ella, això nosatres vostés ells, elles |
edō edis, ēs edit, ēst edimus editis, ēstis edunt |
edam edēs edet edēmus edētis edent |
edēbam edēbās edēbat edēbāmus edēbātis edēbant |
edam, edim edās, edīs edat, edit edāmus, edīmus edātis, edītis edant, edint |
ederem, ēssem ederēs, ēssēs ederet, ēsset ederēmus, ēssēmus ederētis, ēssētis ederent, ēssent | |
Atres formes:
- Infinitiu: edere/ēsse "menjar"
- Infinitiu passiu: edī "ser menjat"
- Imperatiu: ede!/ēs! (pl. edite!/ēste) "¡menja"
- Participi present: edēns (pl. edentēs) "que menja"
- Participi futur: ēsūrus (pl. ēsūrī) "que va a menjar"
- Gerundivo: edendus (pl. edendī) "necessitant ser menjat"
- Gerundi: edendī "menjant", edendō "per/per a menjar", ad edendum "per a menjar"
També es troba la forma passiva ēstur "és menjat".
El present de subjuntiu edim, edīs, edit etc. es troba sobretot en el llatí primerenc.
En l'escritura, existix la possibilitat de confusió entre les formes d'este verp i les de sum "[yo] soc" i ēdō "[yo] com"; per eixemple, ēsse "menjar" front a esse "ser"; edit "[ell] menja" vs. ēdit "[ell] oferix".
El verp compost mengeuō, comedere/comēsse, comēdī, comēsum "menjar, consumir" és similar.
Formes no finitas
Les formes no finitas dels verps són els participis, infinitius, supinos, gerundis i gerundivos. Els verps utilisats són:
- 1ra conjugació: laudō, laudāre, laudāvī, laudātum – alabar
- 2dona conjugació: terreō, terrēre, terruī, territum – espantar
- 3ra conjugació: petō, petere, petīvī, petītum – demanar, acometre, buscar
- 3ra conjugació(raïl -i): capiō, capere, cēpī, captum – agarrar, prendre
- 4ta conjugació: audiō, audīre, audīvī, audītum – escoltar, sentir [a]
Participis
Hi ha quatre participis: present actiu, perfecte passiu, futur actiu i futur passiu (= el gerundi).
- El participi present actiu es declina com a adjectiu d'adjectiu de 3ra declinació. L'ablatiu singular és -i, pero el plural seguix la declinació de la raïl i en genitiu -ium i plural neutre -ia.
- El participi perfecte passiu es declina com un adjectiu d'1ra i 2dona declinació.
- En totes les conjugacions, el participi perfecte es forma llevant el –um del supino i afegint un –us (nominatiu masculí singular).
- El participi futur actiu es declina com un adjectiu d'1ra i 2dona declinació.
- En totes les conjugacions es lleva el -um del supino i s'afig -ūrus (masculí nominatiu singular).
- El participi futur passiu, més comunament cridat gerundivo, es forma prenent la raïl del present, afegint "-nd-", i les terminacions habituals de la primera i segona declinació. Aixina, laudare forma laudandus. El significat habitual és «necessitant ser alabat», i expressa un sentit d'obligació.
| Participis | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| laudāre | terrēre | petere | capere | audīre | ||||||
| Present actiu | laudāns, -antis | terrēns, -entis | petēns, -entis | capiēns, -entis | audiēns, -entis | |||||
| Perfecte passiu | laudāles teues, -a, -um | territus, -a, -um | petīles teues, -a, -um | captus, -a, -um | audīles teues, -a, -um | |||||
| Futur actiu | laudātūrus, -a, -um | territūrus, -a, -um | petītūrus, -a, -um | captūrus, -a, -um | audītūrus, -a, -um | |||||
| Gerundivo | laudandus, -a, -um | terrendus, -a, -um | petendus, -a, -um | capiendus, -a, -um | audiēndus, -a, -um | |||||
Infinitiu
Hi ha sèt infinitius principals. Estan en present actiu, present passiu, perfecte actiu, perfecte passiu, futur actiu, futur passiu i actiu potencial. Es poden fer més infinitius utilisant el gerundivo.
- El infinitiu present actiu és la segona part principal (en els verps regulars). Eixercita un paper important en la construcció sintàctica del Plantilla:Enllaç interlingüístico, per eixemple.
- laudāre significa «alabar».
- El infinitiu present passiu es forma afegint una –rī a la raïl del present. Açò només és aixina per a la primera, segona i quarta conjugacions. En la tercera conjugació, la vocal temàtica, i, es lleva de la raïl del present i s'afig –ī.
- laudārī es traduïx com «ser alabat».
- El infinitiu perfecte actiu es forma afegint –isse a la raïl del perfecte.
- laudāvisse/laudāsse es traduïx com «haver alabat».
- El infinitiu perfecte passiu utilisa el participi perfecte passiu junt en el verp auxiliar esse. L'infinitiu perfecte passiu deu concordar en lo que descriu en número, gènero i cas (nominatiu o acusatiu).
- laudāles teues esse significa «haver segut alabat».
- El infinitiu futur actiu usa el participi futur actiu en el verp auxiliar esse.
- laudātūrus esse significa «estar anant a alabar». El futur infinitiu actiu deu concordar en lo que està descrivint en número, gènero i cas (nominatiu o acusatiu).
- Esse té dos infinitius de futur: futurus esse i fore
- El infinitiu futur passiu utilisa el supino en el verp auxiliar īrī. Com la primera part és un supino, la terminació -um no canvia de gènero ni de número.
- laudātum īrī es traduïx com «anar a ser alabat». S'utilisa normalment en l'estil indirecte. Per eixemple: Spērat sē absolūtum īrī.[28] «Espera que ho absolguen».
- El potential infinitive utilisa el futur participi actiu en el verp auxiliar fuisse.
- laudātūrus fuisse s'usa només en enunciats indirectes per a representar un imperfecte o plusquamperfecte de subjuntiu potencial del discurs directe. Es traduïx en «hi hauria». Per eixemple: nōn vinyaētur <o>mentītūrus fuisse</o>, nisī dēspērāsset (Quintiliano)[29] «sembla poc provable que haguera dit una mentira, sino haguera estat desespera».
| laudāre | terrēre | petere | capere | audīre | |
|---|---|---|---|---|---|
| Present actiu | laudāre | terrēre | petere | capere | audīre |
| Present passiu | laudārī | terrērī | petī | capī | audīrī |
| Perfecte actiu | laudāvisse | terruisse | petīvisse | cēpisse | audīvisse |
| Perfecte passiu | laudāles teues esse | territus esse | petīles teues esse | captus esse | audīles teues esse |
| Futur actiu | laudātūrus esse | territūrus esse | petītūrus esse | captūrus esse | audītūrus esse |
| Futur passiu | laudātum īrī | territum īrī | petītum īrī | captum īrī | audītum īrī |
| Potencial | laudātūrus fuisse | territūrus fuisse | petītūrus fuisse | captūrus fuisse | audītūrus fuisse |
El futur infinitiu passiu no era molt freqüent. Els propis romans utilisaven a sovint una expressió alternativa, fore ut seguit d'una clàusula de subjuntiu.
Supino
El supino és la quarta part principal del verp, segons els diccionaris llatins. S'assembla a un sustantiu masculí de la quarta declinació. Els supinos només apareixen en els casos acusatiu i ablatiu.
- La forma acusativa termina en –um, i s'usa en un verp de moviment per a mostrar propòsit. Aixina, només s'usa en verps com īre "anar", veuenīre "vindre", etc. La forma acusativa d'un supino també pot prendre un objecte si és necessari.
- Pater līberōs la seuaōs laudātum vēnit. – El pare vaig vindre a alabar als seus fills.
- L'ablatiu, que termina en –ū, s'usa en l'ablatiu d'especificació.
- Arma haec facillima laudātū erant. – Estes armes eren les més fàcils d'alabar.
| Supino | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| laudāre | terrēre | petere | capere | audīre | |
| Acusatiu | laudātum | territum | petītum | captum | audītum |
| Ablatiu | laudātū | territū | petītū | captū | audītū |
Gerundi
El gerundi es forma de forma similar al participi present actiu. No obstant, la -ns es convertix en -ndus, i la ā o ē precedent s'acurta. Els gerundis són substantius neutres de la segona declinació, pero el cas nominatiu no està present. El gerundi és un sustantiu que significa «l'acte de fer (el verp)» i forma un paradigma supletiu de l'infinitiu, que no pot declinar-se. Per eixemple, la forma genitiu laudandī pot significar «d'alabar», la forma dativa laudandō pot significar «per a alabar», la forma acusativa laudandum pot significar «alabant», i la forma ablativa laudandō pot significar «alabant», «sobre alabar», etc.
| Gerundi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| laudāre | terrēre | petere | capere | audīre | ||
| Acusatiu | laudandum | terrendum | petendum | capiendum | audiendum | |
| Genitiu | laudandī | terrendī | petendī | capiendī | audiendī | |
| Datiu | laudandō | terrendō | petendō | capiendō | audiendō | |
| Ablatiu | ||||||
Un us comú del gerundi és en la preposició ad per a indicar propòsit. Per eixemple, paratus ad oppugnandum podria traduir-se com a «llest per a atacar». No obstant, el gerundi s'evitava quan s'introduïa un objecte, i es preferia una construcció passiva en el gerundivo. Per eixemple, per a «llest per a atacar a l'enemic» es preferix la construcció paratus ad hostes oppugnandos en lloc de paratus ad hostes oppugnandum.[30]
Gerundivo
El gerundivo té una forma similar a la del gerundi, pero és un adjectiu de primera i segona declinació, i funciona com a futur participi passiu. A sovint, el gerundi s'usa en part del verp esse per a mostrar obligació.
- Puer laudandus est «El chiquet necessita ser alabat»."
- Oratio laudanda est significa «El discurs necessita ser alabat». En tals construccions pot usar-se un sustantiu en datiu per a identificar a l'agent de l'obligació (dativus auctoris) com en Oratio nobis laudanda est, que significa «El discurs deu ser alabat per nosatres» o «Devem alabar el discurs».
| Gerundivo | ||||
|---|---|---|---|---|
| laudāre | terrēre | petere | capere | audīre |
| laudandus, -a, -um | terrendus, -a, -um | petendus, -a, -um | capiendus, -a, -um | audiendus, -a, -um |
Una forma més antiga del gerundi de 3ra i 4ta conjugació termina en -undum, per eixemple,(faciundum per faciendum).[7] Esta terminació també es troba en el gerundivo de iō 'vaig': eundum est 'és necessari anar'.
Conjugacions perifrásicas
Existixen dos conjugacions perifràstiques. Una és activa i l'atra passiva.
Activa
La primera conjugació perifràstica utilisa el participi de futur. Es combina en les formes de esse. Es traduïx per «vaig a alabar», «anava a alabar», etc.
| Conjugació | Traducció | |
|---|---|---|
| Pres. ind. | laudātūrus sum | Vaig a alabar. |
| Imp. ind. | laudātūrus eram | Anava a alabar. |
| Fut. ind. | laudātūrus erō | Aniré a alabar. |
| Perf. ind. | laudātūrus fuī | He anat a alabar. |
| Plus. ind. | laudātūrus fueram | Havia anat a alabar. |
| Fut. perf. ind. | laudātūrus fuerō | Hauré anat a alabar. |
| Pres. subj. | laudātūrus sim | Puga anar a alabar. |
| Imp. subj. | laudātūrus essem | Dec anar a alabar. |
| Perf. subj. | laudātūrus fuerim | Puga haver anat a alabar. |
| Plus. subj. | laudātūrus fuissem | Dec haver anat a alabar. |
Passiva
La segona conjugació perifràstica utilisa el gerundivo. Es combina en les formes de esse i expressa necessitat. Es traduïx com «estic necessitant ser alabat», «estava necessitant ser alabat», etc., o com «tinc que (és dir, dec) ser alabat», «tenia que ser alabat», etc. També pot traduir-se a l'espanyol paraula per paraula, com «Tens que ser (és dir, deus ser) alabat»."[31]
| Conjugació | Traducció | |
|---|---|---|
| Pres. ind. | laudandus sum | Estic necessitant ser alabat. |
| Imp. ind. | laudandus eram | Estava necessitant ser alabat. |
| Fut. ind. | laudandus erō | Necessitaré ser alabat. |
| Perf. ind. | laudandus fuī | Estava necessitant ser alabat. |
| Plus. ind. | laudandus fueram | Havia necessitat ser alabat. |
| Fut. perf. ind. | laudandus fuerō | Hauré necessitat ser alabat. |
| Pres. subj. | laudandus sim | Pot ser que necessite ser alabat. |
| Imp. subj. | laudandus essem | Dec necessitar ser alabat. |
| Perf. subj. | laudandus fuerim | Pot ser que haja necessitat ser alabat. |
| Plus. subj. | laudandus fuissem | Dec haver necessitat ser alabat. |
| Pres. inf. | laudandus esse | Estar necessitant ser alabat. |
| Perf. inf. | laudandus fuisse | Haver necessitat ser alabat. |
Peculiaritats
Verps deponentes i semideponentes
Els verps deponentes són verps passius en la seua forma (és dir, conjugats com si estigueren en veu passiva) pero actius en el seu significat. Estos verps tenen només tres parts principals, ya que el perfecte de les passives ordinàries es forma perifrásticamente en el participi perfecte, que es forma en la mateixa raïl que el supino. Alguns eixemples procedents de totes les conjugacions són:
- 1ra conjugació: mīror, mīrārī, mīrāles teues sum – admirar
- 2dona conjugació: polliceor, pollicērī, pollicitus sum – prometre
- 3ra conjugació: loquor, loquī, locūels teus sum – parlar
- 4ta conjugació: mentior, mentīrī, mentīles teues sum – mentir
Els verps deponentes utilisen conjugacions actives per a temps que no existixen en la passiva: el gerundi, el supino, els participis de present i futur i l'infinitiu de futur. Ells mateixos no poden usar-se en passiva (llevat el gerundivo), i els seus anàlecs en forma «activa» no existixen: no es pot traduir directament «Es diu la paraula» en cap forma de loquī, i no existixen formes com loquō, loquis, loquit, etc.
Els verps semideponentes formen els seus temps d'aspecte imperfectiu a la manera dels verps actius ordinaris; pero els seus temps perfectes es construïxen perifrásticamente com els deponentes i els passius ordinaris; aixina, els verps semideponentes tenen un participi perfecte actiu en lloc d'un participi perfecte passiu. Per eixemple:
- audeō, audēre, ausus sum – atrevir-se
A diferència de la passiva pròpia dels verps actius, que sempre és intransitiva, alguns verps deponentes són transitius, lo que significa que poden prendre un objecte. Per eixemple:
- hostes sequitur. – seguix a l'enemic
Nota: En les lengues romançes que carixen de formes verbals deponentes o passives, els verps deponentes del llatí clàssic varen desaparéixer (sent substituïts per verps no deponentes de significat similar) o varen canviar a una forma no deponente. Per eixemple, en espanyol i italià, mīrārī va canviar a mirar(i) en canviar totes les formes verbals a l'anteriorment inexistent «forma activa», i audeō va canviar a gosar(i) en prendre el participi ausus i fer d'ell un verp -ar(i) (note's que au va passar a o).
Verps defectius
Els verps defectius són verps que es conjuguen només en alguns casos.
- Alguns verps es conjuguen només en els temps de l'aspecte perfectiu, pero tenen el significat dels temps de l'aspecte imperfectiu. Aixina, el perfecte es convertix en present, el plusquamperfecte en imperfecte i el futur perfecte en futur. Per lo tant, el verp defectiu ōdī significa: «odi». Les parts principals d'estos verps defectius es donen en el vocabulari en el perfecte d'indicatiu en primera persona i l'infinitiu perfecte actiu. Alguns eixemples són:
- ōdī, ōdisse (futur participi ōsūrus) – odiar
- meminī, meminisse (imperatiu mementō, mementōet) – recordar
- coepī, coeptum, coepisse – escomençar
- Alguns verps, el significat dels quals sol estar relacionat en el parla, només apareixen en determinades ocasions.
- Cedixc (plur. cette), que significa «cedir» solament posseïx imperatiu, i solament és usat en segona persona.
Els següents es conjuguen irregularment:
Aio
| Conjugació de aiō | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Indicatiu
present |
Indicatiu
imperfecte |
Subjuntiu
present |
Imperatiu
present | |||||
| Singular | Plural | Singular | Plural | Singular | Plural | Singular | ||
| Primera persona | aiō | — | aiēbam | aiēbāmus | — | — | — | |
| Segona persona | ais | aiēbās | aiēbātis | aiās | ai | |||
| Tercera persona | ait | aiunt | aiēbat | aiēbant | aiat | aiant | — | |
- Present actiu participi: – aiēns, aientis
Inquam
| Conjugació de inquam | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Indicatiu
present |
Futur
indicatiu |
Perfecte
indicatiu |
Imperatiu
present | |||||
| Singular | Plural | Singular | Singular | Singular | ||||
| Primera persona | inquam | inquimus | — | inquiī | — | |||
| Segona persona | inquis | inquitis | inquiēs | inquistī | ||||
| Tercera persona | inquit | inquiunt | inquiet | inquit | inquiēbat | |||
For
| Conjugació de for | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Present
indicatiu |
Futur
indicatiu |
Perfecte
indicatiu |
Plusquamperfecte
indicatiu |
Present
imperatiu | ||||||
| Singular | Plural | Singular | Singular | Singular | Singular | Plural | ||||
| Primera persona | for | — | fābor | fāles teues sum | fāles teues eram | — | — | |||
| Segona persona | — | — | — | — | fāre | fāminī | ||||
| Tercera persona | fātur | fantur | fābitur | — | — | |||||
- Participi present actiu – fāns, fantis
- Infinitiu present actiu – fārī (variant: fārier)
- Supino – (acc.) fātum, (abl.) fātū
- Gerundi – (gen.) fandī, (dat. i abl.) fandō, no acusatiu
- Gerundivo – fandus, –a, –um
Les lengues romançes varen perdre molts d'estos verps, pero uns atres (com ōdī) varen sobreviure pero es varen convertir en verps regulars totalment conjugats (en italià, odiés).
Verps impersonals
Els verps impersonals són aquells que carixen de persona. En llatí s'utilisa la tercera persona del singular. Estos verps carixen de quarta part principal. Alguns eixemples són:
- pluit, pluere, plūvit/pluit – ploure (està plovent)
- ningit, ningere, ninxit – nevar (està nevant)
- oportet, oportēre, oportuit – ser oportú (és oportú, un deuria ser oportú)
- licet, licēre, licuit – permetre (es permet)
Participi futur actiu irregular
El futur participi actiu es forma normalment eliminant el –um del supino i afegint un –ūrus. No obstant, es produïxen algunes desviacions.
| Infinitiu present
actiu |
Supino | Participi futur actiu | Significat |
|---|---|---|---|
| iuvāre | iūtum | iuvātūrus | va a ajudar |
| lavāre/lavere | lavātum (lautus) | lavātūrus | va a llavar |
| parere | partum | paritūrus | va a produir |
| ruere | rutum | ruitūrus | va a caure |
| secāre | sectum | secātūrus | va a tallar |
| fruī | frūctum/fruitum | fruitūrus | va a gojar |
| nāscī | nātum | nātūrus/nascitūrus | va a nàixer |
| morī | mortuum | moritūrus | va a nàixer |
| orīrī | ortum | oritūrus | va a alçar-se |
Formes verbals alternatives
Vàries formes verbals poden aparéixer en formes alternatives (en alguns autors estes formes són prou comunes, si no més comunes que les canòniques):
- La terminació –ris en la veu passiva pot ser –re com en:
- laudābāris → laudābāre
- La terminació –ērunt en el perfecte pot ser –ēre (principalment en poesia) com en:
- laudāvērunt → laudāvēre
- La terminació –ī en l'infinitiu passiu pot ser –ier com en:
- laudārī → laudārier, dicī → dicier
Formes verbals sincopades
Com en la majoria de les lengues romançes, les formes sincopades i les contracció estan presents en llatí. Poden donar-se en els següents casos:
- Les raïls perfectes que terminen en –v poden contraure's al inflexionarse.
- laudāvisse → laudāsse
- laudāvistī → laudāstī
- laudāverant → laudārant
- laudāvisset → laudāsset
- Els composts de nōscere (deprendre) i movēre (moure) també poden contraure's.
- nōvistī → nōstī
- nōvistis → nōstis
- commōveram → commōram
- commōvoreās → commōrās
Vore també
Referències
- ↑ «Definition of CONJUGATION» (en en). Merriam-Webster. Consultat el 2024-07-15.
- ↑ «CONJUGAR, radicació» (en és). Etimologies de Chile - Diccionari que explica l'orige de les paraules. Consultat el 2024-07-15.
- ↑ Donatus [Ars Maior], 10.16.
- ↑ Priscian. Liber octauus d'uerbo (en llatí), Corpus Grammaticorum Latinorum.
- ↑ «Latin declensions and conjugations: from Varro to Priscian».Historie Épistémologie Langage.13(2)
- 85–93.
- ↑ Per eixemple, Gildersleeve i Lodge, 3rd edition (1895), §120.
- ↑ 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 89.
- ↑ Gildersleeve & Lodge, Latin Grammar (1895), §163.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 91.
- ↑ C. J. Fordyce (1961), Catullus, comentaris en Catullus 5.10.
- ↑ Wackernagel (2009) Lectures on Syntax, p. 305, comentari 7.
- ↑ 12,0 12,1 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 90.
- ↑ Gildersleeve & Lodge, Latin Grammar (1895), §164.
- ↑ 14,0 14,1 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 114.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 105.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 107.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1985). Latin Grammar, §166.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 66–68.
- ↑ 19,0 19,1 19,2 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 68.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 121.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 115–6.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 116.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 116, 90.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 117–8.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 118.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 119.
- ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 118–119.
- ↑ Cicero, Sull. 21.
- ↑ Quintilian, 5.12.3.
- ↑ Eitrem, S. (2006). Latinsk grammatikk, 3 edició, Oslo: Aschehoug, pp. 111.
- ↑ Keller, Andrew; Russell, Stephanie (2015). Learn to read Latin, Second edition (en en), Yale University Press. OCLC 915731715. ISBN 978-0-300-19494-4.
Enllaços externs
- shtml Verbix (en anglés) conjuga automàticament verps en llatí.
- Latin Verb Synopsis Drill (en anglés) posa a prova la capacitat de l'usuari per a conjugar verps correctament.
- Arbuckle Latin Conjugator (en anglés) conjuga i traduïx automàticament verps en llatí.
- Este artícul conté una traducció derivada de «Conjugación del latín» de Wikipedia en castellà publicada baix la Llicència de documentació lliure de GNU i la Llicència Creative Commons Reconeiximent-CompartirIgual 4.0 Internacional.