En llingüística i gramàtica, la conjugació té dos significats bàsics.[1] Un significat és la creació de formes derivades d'un verp a partir de formes bàsiques o Plantilla:Enllaç interlingüístico.

La paraula "conjugació" procedix del llatí coniugātuō, calc del grec (syzygia), lliteralment "unió de jous (per a unir dos cavalls)".[2]

Per a vore eixemples de verps i grups de verps per a cada classe flexiva, consulte les pàgines de l'apèndix de Wikcionario (en anglés) per a la primera conjugació, la segona conjugació, la tercera conjugació i la quarta conjugació.

Número de conjugacions

Els propis romans antics, escomençant per Varrón (I), dividien originalment els seus verps en tres conjugacions (coniugationes verbis accidunt tres: prima, secunda, tertia "hi ha tres conjugacions diferents per als verps: la primera, la segona i la tercera" (Donato), IV), segons si la terminació de la 2dona persona del singular tenia una a, una i o una i en ella.[3] No obstant, uns atres, com Sacerdot (III), Dositeo (IV) i Prisciano[4] (c. 500 d. C.), varen reconéixer quatre grups diferents.[5]

En l'época moderna els gramàtics[6] reconeixen generalment quatre conjugacions segons la terminació de l'infinitiu actiu: -āre, -ēre, -ere, o -īre, per eixemple: (1) amō, amāre "amar", (2) videō, vinyaēre "vore", (3) regō, regere "governar, regir" i capiō, capere "capturar", (4) audiō, audīre "sentir". Els verps de 3ra conjugació que terminen en -iō, com capiō, es coneixen a voltes com de "conjugació mixta", ya que utilisen una mescla de terminacions de 3ra i 4ta conjugació.

Ademés dels verps regulars, que pertanyen a una o una atra de les quatre conjugacions regulars, existixen també alguns verps irregulars, que tenen un patró diferent de terminacions. El més freqüent és el verp sum, esse "ser" junt en els seus derivats prefixats.

També existixen verps llatins deponentes, que encara que tenen un significat actiu, tenen terminacions idèntiques a les passives dels verps ordinaris. Alguns eixemples en les diferents conjugacions són: (1) moror, morārī "demorar", (2) polliceor, pollicērī "prometre", (3) sequor, sequī "seguir" i regredior, regredī "retrocedir", (4) mentior, mentīrī "mentir (dir una mentira)". Alguns verps són semideponentes, utilisant formes passives només per als temps perfectes.

Parts principals

El paradigma complet d'un verp depén de vàries parts principals o raïls. El present d'indicatiu actiu i l'infinitiu present es basen en la raïl del present.

No és possible deduir les raïls d'atres temps a partir de la raïl del present. Açò significa que, encara que la forma activa de l'infinitiu mostra normalment la conjugació del verp, és necessari conéixer vàries formes diferents per a poder produir tota la gama de formes d'un verp concret.

En un diccionari, els verps llatins apareixen en quatre "parts principals" (o menys per als verps deponentes i defectius), que permeten a l'estudiant deduir les demés formes conjugades dels verps. Estes són

  1. la primera persona del singular del presente d'indicatiu actiu
  2. el present infinitiu actiu
  3. la primera persona del singular del Plantilla:Enllaç interlingüístico d'indicatiu actiu
  4. el supino o, en algunes gramàtiques, el participi perfecte passiu, que utilisa la mateixa raïl. Els texts que arrepleguen el participi perfecte passiu utilisen el futur participi actiu per als verps intransitius. Alguns verps carixen per complet d'esta part principal.

Conjugacions regulars

Primera conjugació

La primera conjugació es caracterisa per la vocal ā i es reconeix per la terminació -āre del present d'infinitiu actiu. Els temps infectum es conjuguen de la següent manera:

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Amo Amaré Amava Ame Amara/amara
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
amō
amās
amat
amāmus
amātis
amant
amābō
amābis
amābit
amābimus
amābitis
amābunt
amābam
amābās
amābat
amābāmus
amābātis
amābant
amem
amēs
amet
amēmus
amētis
ament
amārem
amārēs
amāret
amārēmus
amārētis
amārent
Passiu Soc amat Seré amat Era amat Siga amat Fòra/anara amat
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
amor
amāris
amātur
amāmur
amāminī
amantur
amābor
amāberis/i
amābitur
amābimur
amābiminī
amābuntur
amābar
amābāris/i
amābātur
amābāmur
amābāminī
amābantur
amer
amēris/i
amētur
amēmur
amēminī
amentur
amārer
amārēris/i
amārētur
amārēmur
amārēminī
amārentur

La 2dona persona del singular passiu amāberis, amābāris, amēris, amārēris pot ser acurtada com amābere, amābāre, amēre, amārēre. -re era la forma regular en el llatí primitiu i (llevat en el present d'indicatiu) en Cicerón; -ris es va preferir més vesprada.[7]

En llatí antic (Plauto), les terminacions de la 3ra singular -at i -et es pronunciaven -āt i -ēt en vocal llarga.[7]

Atres formes:

  • Infinitiu: amāre "amar"
  • Infinitiu passiu: amārī "ser amat" (en llatí antic era a sovint amārier)[7]
  • Imperatiu: amā! (pl. amāet!) "¡ama!"
  • Imperatiu futur: amātō! (pl. amātōet!) "¡ama! (en temps futur)"
  • Imperatiu indirecte: amātō! (pl. amantō!) "¡que ame!"
  • Imperatiu passiu: amāre! (pl. amāminī!) "¡sé amat!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
  • Imperatiu de futur passiu: amātor! (pl. amātōminī!) "¡sé amat! (en un futur)"
  • Imperatiu indirecte passiu: amātor! (pl. amantor!) "¡que siga amat!"
  • Participi present: amāns (pl. amantēs) "que ama"
  • Participi futur: amātūrus (pl. amātūrī) "que va a amar"
  • Gerundivo: amandus (pl. amandī) "necessitant ser amat"
  • Gerundi: amandī "amant", amandō "per/per a amar", ad amandum "per a amar"

Les parts principals solen ajustar-se a un dels següents patrons:

  • El perfecte té el sufix -āvī. La majoria dels verps de primera conjugació seguixen este patró, que es considera "regular", per eixemple:
    • amō, amāre, amāvī, amātum, "amar";
    • imperō, imperāre, imperāvī, imperātum, "manar, ordenar";
    • laudō, laudāre, laudāvī, laudātum, "alabar";
    • negō, negāre, negāvī, negātum, "negar"
    • nūntiō, nūntiāre, nūntiāvī, nūntiātum, "anunciar, comunicar";
    • ōrō, ōrāre, ōrāvī, ōrātum, "pregar, suplicar, parlar en públic";
    • parellō, parellāre, parellāvī, parellātum, "preparar";
    • portō, portāre, portāvī, portātum, "portar, carregar";
    • pugnō, pugnāre, pugnāvī, pugnātum, "barallar, lluitar"
    • putō, putāre, putāvī, putātum, "pensar, creure";
    • rogō, rogāre, rogāvī, rogātum, "pregar, demanar, propondre (una llei)";
    • servō, servāre, servāvī, servātum, "conservar, observar";
    • vocō, vocāre, vocāvī, vocātum, "cridar";
  • El perfectum té el sufix -oī, per eixemple:
    • fricō, fricāre, fricuī, frictum, "fregar";
    • secō, secāre, secuī, sectum, "tallar, dividir";
    • vetō, vetāre, vetuī, vetitum, "prohibir";
  • El perfectum té el sufix -ī i l'allargament vocàlic en la raïl, per eixemple:
    • iuvō, iuvāre, iūvī, iūtum, "ajudar, assistir, fomentar";
    • lavō, lavāre, lāvī, lautum, "llavar, banyar";
  • El perfectum es reduplica, per eixemple:
    • dō, dare, dedī, datum, "donar";
    • stō, stāre, stetī, statum, "estar";

El verp dō "donar" és irregular en el sentit de que, llevat en el 2º singular dās i en l'imperatiu dā, la a és curta, per eixemple, dabō "yo donaré".

La a també és curta en el supino statum i en els seus derivats, pero les atres parts de stō "yo estic de peu" són regulars.

Els verps deponentes en esta conjugació seguixen el següent patró, que és la passiva del primer tipo anterior:[8]

  • arbitror, arbitrārī, arbitrāles teues sum "arbitrar, considerar, jujar"
  • cōnor, cōnārī, cōnāles teues sum "mamprendre"
  • cūnctor, cūnctārī, cūnctāles teues sum "dubtar"
  • hortor, hortārī, hortāles teues sum "exhortar"
  • mīror, mīrārī, mīrāles teues sum "admirar"
  • moror, morārī, morāles teues sum "detindre's, tardar"

Temps perfecte

Els tres temps perfectes (perfectum) de la primera conjugació són com en la següent taula:

Indicatiu Subjuntiu
Perfecte Futur perfecte Plusquamperfecte Perfecte Plusquamperfecte
Actiu Vaig amar Hauré amat Havia amat Haja amat Hi haguera/haguera amat
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
amāvī
amāvistī
amāvit
amāvimus
amāvistis
amāvērunt/-ēre
amāvoreō
amāvoreīs/is
amāverit
amāvoreīmus/-imus
amāvoreītis/-itis
amāverint
amāveram
amāvoreās
amāverat
amāvoreāmus
amāvoreātis
amāverant
amāverim
amāvoreīs
amāverit
amāvoreīmus
amāvoreītis
amāverint
amā(vaig vore)ssem
amāvissēs
amāvisset
amāvissēmus
amāvissētis
amāvissent
Passiu Vaig ser amat Hauré segut amat Havia segut amat Haja segut amat Hi haguera/haguera segut amat
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
amāles teues sum
amāels teus és
amāels teus est
amātī sumus
amātī estis
amātī sunt
amāles teues erō
amāels teus eris
amāels teus erit
amātī erimus
amātī eritis
amātī erunt
amāles teues eram
amāels teus erās
amāels teus erat
amātī erāmus
amātī erātis
amātī erant
amāles teues sim
amāles teues sīs
amāels teus sit
amātī sīmus
amātī sītis
amātī sint
amāles teues essem
amāels teus essēs
amāels teus esset
amātī essēmus
amātī essētis
amātī essent

En la poesia (i a voltes també en la prosa, com en Livio), la 3ra persona del plural del perfecte d'indicatiu és a sovint amāvēre en lloc de amāvērunt. Ocasionalment es troba també la forma.[9]

En el llatí antic, el futur perfecte d'indicatiu tenia una i curta en amāveris, amāverimus, amāveritis, pero en l'época de Cicerón estes formes es pronunciaven normalment en una i llarga, de la mateixa manera que en el subjuntiu perfecte.[10] Virgilio té una i curta per a abdós temps; Horacio usa abdós formes per a abdós temps; Ovidio usa abdós formes per al futur perfecte, pero una i llarga en el perfecte de subjuntiu.[11]

La -v- dels temps perfectes actius a voltes desapareix, especialment en el plusquamperfecte de subjuntiu: amāssem per amāvissem. També es troben formes com amārat i amāstī.

Els temps passius també tenen formes femenines i neutres, per eixemple, amāta est "ella va ser amada", nūntiātum est "[això] va ser anunciat".

També es troben formes fetes en fuī en lloc de sum i forem, en lloc de essem, per eixemple, amāles teues fuī, amāles teues fuerō, amāles teues forem i aixina successivament, pero no són comunes en el llatí clàssic.

Atres formes són les següents:

  • Infinitiu perfecte actiu: amāvisse (amāsse) "haver amat"
  • Infinitiu perfecte passiu: amāles teues esse (amātum esse) "haver segut amat"
  • Participi perfecte passiu: amāles teues, -a, -um "amat (per algú)"

Segona conjugació

La segona conjugació es caracterisa per la vocal ē, i es reconeix per la terminació -iō de la primera persona del present d'indicatiu i la terminació -ēre de la forma infinitiva present activa:

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Veig Voré Vea Veja Vera/vera
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
videō
vinyaēs
videt
vinyaēmus
vinyaētis
vident
vinyaēbō
vinyaēbis
vinyaēbit
vinyaēbimus
vinyaēbitis
vinyaēbunt
vinyaēbam
vinyaēbās
vinyaēbat
vinyaēbāmus
vinyaēbātis
vinyaēbant
videam
videās
videat
videāmus
videātis
videant
vinyaērem
vinyaērēs
vinyaēret
vinyaērēmus
vinyaērētis
vinyaērent
Passiu Soc vist Seré vist Era vist Siga vist Fòra/anara vist
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
videor
vinyaēris
vinyaētur
vinyaēmur
vinyaēminī
videntur
vinyaēbor
vinyaēberis/i
vinyaēbitur
vinyaēbimur
vinyaēbiminī
vinyaēbuntur
vinyaēbar
vinyaēbāris/i
vinyaēbātur
vinyaēbāmur
vinyaēbāminī
vinyaēbantur
videar
videāris/i
videātur
videāmur
videāminī
videantur
vinyaērer
vinyaērēris/i
vinyaērētur
vinyaērēmur
vinyaērēminī
vinyaērentur

La forma passiva videor també sol significar "em sembla".

Atres formes:

  • Infinitiu: vinyaēre "vore"
  • Infinitiu passiu: vinyaērī "ser vist"
  • Imperatiu: vinyaē! (pl. vinyaēet!) "¡veu!"
  • Imperatiu futur: vinyaētō! (pl. vinyaētōet!) "¡veu! (en temps futur)"
  • Imperatiu indirecte: vinyaēre! (pl. vinyaēminī!) "¡sé vist!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
  • Participi present: vinyaēns (pl. videntēs) "que veu"
  • Participi futur: vīsūrus (pl. vīsūrī) "que va a vore"
  • Gerundivo: videndus (pl. videndī) "necessitant ser vist"
  • Gerundi: videndī "veent", videndō "per/ per a vore", ad videndum "per a vore"

Les parts principals solen seguir un dels següents patrons:

  • El perfecte té el sufix -oī. Els verps que seguixen este patró es consideren "regulars". Per eixemple:
    • dēbeō, dēbēre, dēbuī, dēbitum "deure, estar obligat a"
    • dotzeō, docēre, docuī, doctum "ensenyar, instruir"
    • iaceō, iacēre, iacuī, iacitum "yacer (en el pis/llit), estar tendit"
    • mereō, merēre, meruī, meritum "meréixer"
    • misceō, miscēre, miscuī, mixtum "mesclar"
    • moneō, monēre, monuī, monitum "advertir, aconsellar"
    • noceō, nocēre, nocuī, nocitum "ser nociu"
    • praebeō, praebēre, praebuī, praebitum "donar, suministrar"
    • teneō, tinguesēre, tenuī, tentum "tindre, guardar una direcció determinada"
    • terreō, terrēre, terruī, territum "espantar"
    • claveō, timēre, timuī, – "témer"
    • valō, valēre, valuī, (valitum) "valdre, tindre bona salut, ser forta"
  • El perfecte té el sufix –ēvī. Per eixemple:
    • dēliō, dēlēre, dēlēvī, dēlētum "eliminar"
    • fleō, flēre, flēvī, flētum "plorar"

En els verps en perfecte env -vī, són freqüents les formes sincopades (és dir, abreviades), com dēlēram, dēlēssem, dēlēstī per dēlēveram, dēlēvissem, dēlēvistī.[12]

  • El perfecte té el sufix –īvī. Per eixemple:
    • cieō, ciēre, cīvī, citum "posar en moviment, alborotar, invocar"
  • El perfecte té el sufix -sī (que es combina en una c o g, que precedixen a –xī). Per eixemple:
    • ārdeō, ārdēre, ārsī, ārsum "ardir"
    • augeō, augēre, auxī, auctum "aumentar"
    • haereō, haerēre, haesī, haesum "estar pegat, adherir-se"
    • iubeō, iubēre, iussī, iussum "manar, ordenar"
    • maneō, manēre, mānsī, mānsum "quedar, mantindre, permanéixer"
    • persuādeō, persuādēre, persuāsī, persuāsum "persuadir"
    • rīdeō, rīdēre, rīsī, rīsum "riure"
  • El perfecte es reduplica en -ī. Per eixemple:
    • mordeō, mordēre, momordī, morsum "mossegar"
    • spondeō, spondēre, spopondī, spōnsum "jurar, prometre"
  • El perfecte té el sufix -ī i allargament vocàlic en la raïl. Per eixemple:
    • caveō, cavēre, cāvī, cautum "guardar-se, prendre precaució, anar en conte"
    • faveō, favēre, fāvī, fautum "favorir"
    • foveō, fovēre, fōvī, fōtum "acariciar, apreciar"
    • sèuō, sigauēre, sēdī, sessum "estar assentat"
    • videō, vinyaēre, vīdī, vīsum "vore"
  • El perfecte té el sufix -ī. Per eixemple:
    • responō, respondēre, respondī, respōnsum "respondre"
    • strīdeō, strīdēre, strīdī, – "sisear, crujir" (també strīdō en 3ra conj.)

Els verps deponentes en esta conjugació són pocs. En la seua majoria van com la passiva de terreō, no obstant, fateor i confiteor tenen un participi perfecte en ss:[13]

  • fateor, fatērī, fassus sum "confessar"
  • mereor, merērī, meritus sum "meréixer"
  • polliceor, pollicērī, pollicitus sum "prometre"

Els següents són semideponentes, és dir, són deponentes només en els tres temps perfectes:[14]

  • audeō, audēre, ausus sum "gosar, atrevir-se"
  • gaudeō, gaudēre, gāvīles seues sum "gojar"
  • soleō, solēre, solitus sum "soldre, acostumar, tindre costum"

Tercera conjugació

La tercera conjugació té una vocal curta variable en la raïl, que pot ser i, i, o o, en diferents contexts. Els verps d'esta conjugació terminen en -ere en l'infinitiu present actiu. Els verps deponentes tenen l'infinitiu -ī.

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Dirigixc Dirigiré Dirigia Dirigixca Dirigira/dirigira
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
dūcō
dūcis
dūcit
dūcimus
dūcitis
dūcunt
dūcam
dūcēs
dūcet
dūcēmus
dūcētis
dūcent
dūcēbam
dūcēbās
dūcēbat
dūcēbāmus
dūcēbātis
dūcēbant
dūcam
dūcās
dūcat
dūcāmus
dūcātis
dūcant
dūcerem
dūcerēs
dūceret
dūcerēmus
dūcerētis
dūcerent
Passiu Soc dirigit Seré dirigit Era dirigit Siga dirigit Fòra/anara dirigit
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
dūcor
dūceris
dūcitur
dūcimur
dūciminī
dūcuntur
dūcar
dūcēris/re
dūcētur
dūcēmur
dūcēminī
dūcentur
dūcēbar
dūcēbāris/re
dūcēbātur
dūcēbāmur
dūcēbāminī
dūcēbantur
dūcar
dūcāris/re
dūcātur
dūcāmur
dūcāminī
dūcantur
dūcerer
dūcerēris/re
dūcerētur
dūcerēmur
dūcerēminī
dūcerentur

El temps futur en la 3ra i 4ª conjugació (-am, -ēs, -et etc.) diferix del de la 1ra i 2dona conjugació (-bō, -bis, -bit etc.).

Atres formes:

  • Infinitiu: dūcere "conduir"
  • Infinitiu passiu: dūcī "ser conduït" (la 3ra conjugació no du r)
  • Imperatiu: dūc! (pl. dūcite!) "¡conduïx!"
  • Imperatiu futur: dūcitō! (pl. dūcitōet!) "¡conduïx! (en temps futur)"
  • Imperatiu passiu: dūcere! (pl. dūciminī!) "¡sé conduït!" (usualment solament es troba en verps deponentes)
  • Participi present: dūcēns (pl. dūcentēs) "que conduïx"
  • Participi futur: ductūrus (pl. ductūrī) "que va a conduir"
  • Gerundivo: dūcendus (pl. dūcendī) "que necessita ser conduït"
  • Gerundi: dūcendī "conduint", dūcendō "per/per a conduir", ad dūcendum "per a conduir"

Quatre verps de la 3ra conjugació no solen tindre terminació en imperatiu singular: dūc! "¡conduir!", dīc! "¡dir!", fer! "¡dur!", fac! "¡fer!".

Uns atres, com curre "¡corre!", té la terminació -i.[7]

No existix una regla regular per a construir la raïl en perfectum dels verps de tercera conjugació, pero s'utilisen els següents patrons:

  • El perfecte té el sufix -sī (-xī quan c, g, o h ve al final de la raïl). Per eixemple:
    • carpō, carpere, carpsī, carptum "arrancar, agarrar, seleccionar"
    • cēdō, cēdere, cessī, cessum "cedir, anar-se, partir"
    • claudō, claudere, clausī, clausum "tancar"
    • contemnō, contemnere, contempsī, contemptum "despreciar, desdenyar"
    • dīcō, dīcere, dīxī, dictum "dir"
    • dīvinyaō, dīvidere, dīvīsī, dīvīsum "dividir, separar"
    • dūcō, dūcere, dūxī, ductum "conduir, dirigir"
    • flectō, flectere, flexī, flexum "doblar, endoblegar"
    • gerō, gerere, gessī, gestum "conduir, dur"
    • mittō, mittere, mīsī, missum "enviar, tirar"
    • regō, regere, rēxī, rēctum "regnar, governar"
    • scrībō, scrībere, scrīpsī, scrīptum "escriure"
    • tegō, tegere, tēxī, tēctum "cobrir, ocultar"
    • trahō, trahere, trāxī, trāctum "dur arrastrant, tirar de"
    • vīvō, vīvere, vīxī, victum "viure"
  • El perfecte es reduplica en el sufix –ī. Per eixemple:
    • cadō, cadere, cecidī, cāsum "caure"
    • caigauō, caedere, cecīdī, caesum "colpejar, derribar"
    • currō, currere, cucurrī, cursum "córrer"
    • discō, discere, didicī, – "deprendre"
    • fallō, fallere, fefellī, falsum "enganyar"
    • pēdō, pēdere, pepēdī, pēditum "peer"
    • pellō, pellere, pepulī, pulsum "colpejar, aüixar"
    • pōscō, pōscere, popōscī, – "demanar, exigir"
    • tangō, tangere, tetigī, tāctum "tocar"
    • tendō, tendere, tetendī, tentum/tēnsum "tendir, encaminar-se"

Encara que dō, dare, dedī, datum "donar" és d'1ra conjugació, els seus composts són de 3ra conjugació i tenen reduplicació interna:

  • condō, condere, condidī, conditum "edificar, fundar; crear, formar"
  • crēdō, crēdere, crēdidī, crēditum "confiar, creure"
  • dēdō, dēdere, dēdidī, dēditum "concedir, entregar"
  • perdō, perdere, perdidī, perditum "perdre, destruir"
  • reddō, reddere, reddidī, redditum "tornar"
  • trādō, trādere, trādidī, trāditum "entregar, confiar, transmetre"

D'igual manera, els composts de sistō tenen reduplicació interna. A pesar de que sistō és transitiu, els seus composts són intransitius:[15]

  • sistō, sistere, (stitī), statum "detindre, fer parar"
  • cōnsistō, cōnsistere, cōnstitī, cōnstitum "colocar-se, parar-se, fer alt"
  • dēsistō, dēsistere, dēstitī, dēstitum "desistir, deixar de"
  • resistō, resistere, restitī, restitum "parar-se, resistir"
  • El perfecte té el sufix -vī. Per eixemple:
    • linō, linere, lēvī (līvī), litum "untar, embadurnar" (també la 4ª conj. liniō, linīre, līvī, lītum)
    • petō, petere, petīvī, petītum "demanar, acometre, buscar"
    • quaerō, quaerere, quaesīvī, quaesītum "buscar, demanar, suplicar"
    • serō, serere, sēvī, satum "sembrar, plantar"
    • sternō, sternere, strāvī, strātum "estendre, profligar"
    • terō, terere, trīvī, trītum "trillar, consumir"
  • El perfecte té el sufix -ī i allargament de vocal en la raïl. Si la raïl té un infijo n, com en fundō, relinquō i vincō, el infijo desapareix en el perfecte. En alguns casos, es creu que la vocal llarga en el perfecte prové d'una forma reduplicada anterior, per eixemple, i-agī > ēgī, i-emī > ēmī.[16] Per eixemple:
    • agō, agere, ēgī, āctum "obrar, fer"
    • cōgō, cōgere, coēgī, coāctum "compeler, obligar"
    • emō, emere, ēmī, ēmptum "comprar"
    • fundō, fundere, fūdī, fūsum "derramar, regar"
    • legō, legere, lēgī, lēctum "llegar"
    • relinquō, relinquere, relīquī, relictum "abandonar, deixar"
    • rumpō, rumpere, rūpī, ruptum "explotar, trencar"
    • vincō, vincere, vīcī, victum "véncer"
  • El perfecte té solament el sufix -ī. Per eixemple:
    • ascendō, ascendere, ascendī, ascēnsum "ascendir, pujar"
    • cōnstituō, cōnstituere, cōnstituī, cōnstitūtum "constituir, establir"
    • dēfendō, dēfendere, dēfendī, dēfēnsum "defendre"
    • expellō, expellere, expulī, expulsum "tirar, expulsar"
    • īcō, īcere, īcī, ictum "assestar un colp"
    • metuō, metuere, metuī, metūtum "témer"
    • occīdō, occīdere, occīdī, occīsum "caure, desaparéixer, desvanir-se"
    • ostendō, ostendere, ostendī, ostentum (ostensum) "manifestar"
    • tollō, tollere, sustulī, sublātum "prendre, alçar"
    • vertō, vertere, vertī, versum "tornar"
    • vīsō, vīsere, vīsī, vīsum "visitar"
  • El perfecte té el sufix –oī. Per eixemple:
    • colō, colere, coluī, cultum "cultivar"
    • cōnsulō, consulere, cōnsuluī, cōnsultum "consultar"
    • gignō, gignere, genuī, genitum "engendrar"
    • molō, molere, moluī, molitum "moldre"
    • pōnō, pōnere, posuī, positum "posar, depondre"
    • texō, texere, texuī, textum "teixir"
    • vomō, vomere, vomuī, vomitum "vomitar"
  • La forma de present indicatiu de la primera persona del singular té el sufix –scō. Per eixemple:
    • adolēscō, adolēscere, adolēvī, adultum "créixer, madurar"
    • nōscō, nōscere, nōvī, nōtum "conéixer"
    • pāscō, pāscere, pāvī, pāstum "pasturar"
    • quiēscō, quiēscere, quiēvī, quiētum "descansar, permanéixer, estar tranquil"

Els verps deponentes en la 3ra conjugació inclouen els següents:

  • complector, complectī, complexus sum "abraçar, comprendre, estretir"
  • fruor, fruī, frūctus sum "gojar, aprofitar, gojar" (també se sol trobar la conjugació fruitus)
  • fungor, fungī, fūnctus sum "complir"
  • lābor, lābī, lāpsus sum "caure, esgolar-se, passar"
  • loquor, loquī, locūles teues sum "parlar"
  • nītor, nītī, nīxus sum "recolzar-se, esforçar-se, insistir" (també se sol trobar la conjugació nīles seues)
  • queror, querī, questus sum "queixar-se"
  • sequor, sequī, secūles teues sum "seguir"
  • ūtor, ūtī, ūles seues sum "usar, amprar, tindre tracte en"
  • vehor, vehī, vectus sum "dur, conduir"

També hi ha varis deponentes de la 3ra conjugació en el sufix -scor:

  • adipīscor, adipīscī, adeptus sum "adquirir, alcançar"
  • īrāscor, īrāscī, īrāles teues sum "airarse, irritar-se"
  • nancīscor, nancīscī, nactus sum "obtindre, alcançar"
  • nāscor, nāscī, nāles teues sum "nàixer"
  • oblīvīscor, oblīvīscī, oblīles teues sum "oblidar-se"
  • proficīscor, proficīscī, profectus sum "partir"
  • ulcīscor, ulcīscī, ultus sum "venjar"

En alguns temps, el deponente és el següent:[14]

  • fīdō, fīdere, fīles seues sum "fiar"

Solament en temps perfectum, el deponente és el següent:

  • revertor, revertī, revertī "retornar"

Verps de la tercera conjugació -iō

Entre la tercera i la quarta conjugació es troben els verps de tercera conjugació en el sufix –iō. Estos s'assemblen a la quarta conjugació en algunes formes.

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Capture Capturaré Capturava Capture Capturara/capturara
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
capiō
capis
capit
capimus
capitis
capiunt
capiam
capiēs
capiet
capiēmus
capiētis
capient
capiēbam
capiēbās
capiēbat
capiēbāmus
capiēbātis
capiēbant
capiam
capiās
capiat
capiāmus
capiātis
capiant
caperem
caperēs
caperet
caperēmus
caperētis
caperent
Passiu Soc capturat Seré capturat Era capturat Siga capturat Fòra/anara capturat
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
capior
caperis
capitur
capimur
capiminī
capiuntur
capiar
capiēris/re
capiētur
capiēmur
capiēminī
capientur
capiēbar
capiēbāris/re
capiēbātur
capiēbāmur
capiēbāminī
capiēbantur
capiar
capiāris/re
capiātur
capiāmur
capiāminī
capiantur
caperer
caperēris/re
caperētur
caperēmur
caperēminī
caperentur

Atres formes:

  • Infinitiu: capere "capturar"
  • Infinitiu passiu: capī "ser capturat" (la 3ra conjugació no té r)
  • Imperatiu: cape! (pl. capite!) "¡captura!"
  • Imperatiu futur: capitō! (pl. capitōet!) "¡captura! (en temps futur)"
  • Imperatiu passiu: capere! (pl. capiminī!) "¡sé capturat!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
  • Imperatiu de futur passiu: capitor! (pl. capitōminī!) "¡sé capturat! (en temps futur)" (usualment es troba solament en verps deponentes)
  • Participi present: capiēns (pl. capientēs) "que capture"
  • Participi futur: captūrus (pl. captūrī) "que va a capturar"
  • Gerundivo: capiendus (pl. capiendī) "necessitant ser capturat" (també es troba a voltes capiundus)
  • Gerundi: capiendī "capturant", capiendō "per/per a capturar", ad capiendum "per a capturar"

Alguns eixemples són:

  • accipiō, accipere, accēpī, acceptum "rebre, acceptar"
  • capiō, capere, cēpī, captum "agarrar, prendre"
  • cōnspiciō, cōnspicere, cōnspexī, cōnspectum "distinguir, divisar, vore"
  • cupiō, cupere, cupīvī, cupītum "desijar"
  • faciō, facere, fēcī, factum "fer"
  • fugiō, fugere, fūgī, fugitum "fugir"
  • iaciō, iacere, iēcī, iactum "tirar, tirar"
  • interficiō, interficere, interfēcī, interfectum "matar"
  • rapiō, rapere, rapuī, raptum "arrebatar, agarrar"
  • respiciō, respicere, respexī, respectum "mirar arrere"

En este grup, els verps deponentes inclouen els següents:

  • aggredior, aggredī, aggressus sum "acometre, mamprendre"
  • ēgredior, ēgredī, ēgressus sum "eixir"
  • morior, morī, mortuus sum "morir"
  • patior, patī, passus sum "patir, sofrir"
  • prōgredior, prōgredī, prōgressus sum "alvançar, caminar avant, progressar"
  • regredior, regredī, regressus sum "retornar"

Quarta conjugació

La quarta conjugació es caracterisa per la vocal ī i es reconeix per la terminació -īre de l'infinitiu present actiu. Els verps deponentes tenen l'infinitiu -īrī:

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Escolte Escoltaré Escoltava Escolte Escoltara/escoltara
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
audiō
audīs
audit
audīmus
audītis
audiunt
audiam
audiēs
audiet
audiēmus
audiētis
audient
audiēbam
audiēbās
audiēbat
audiēbāmus
audiēbātis
audiēbant
audiam
audiās
audiat
audiāmus
audiātis
audiant
audīrem
audīrēs
audīret
audīrēmus
audīrētis
audīrent
Passiu Soc escoltat Seré escoltat Era escoltat Siga escoltat Fòra/anara escoltat
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
audior
audīris
audītur
audīmur
audīminī
audiuntur
audiar
audiēris/re
audiētur
audiēmur
audiēminī
audientur
audiēbar
audiēbāris/re
audiēbātur
audiēbāmur
audiēbāminī
audiēbantur
audiar
audiāris/re
audiātur
audiāmur
audiāminī
audiantur
audīrer
audīrēris/re
audīrētur
audīrēmur
audīrēminī
audīrentur

Atres formes:

  • Infinitiu: audīre "escoltar"
  • Infinitiu passiu: audīrī "ser escoltat"
  • Imperatiu: audī! (pl. audīet!) "¡escolta!"
  • Imperatiu futur: audītō! (pl. audītōet!) "¡escolta! (en temps futur)"
  • Imperatiu passiu: audīre! (pl. audīminī!) "¡sé escoltat!" (usualment es troba solament en verps deponentes)
  • Participi present: audiēns (pl. audientēs) "que escolta"
  • Participi futur: audītūrus (pl. audītūrī) "que va a escoltar"
  • Gerundivo: audiendus (pl. audiendī) "necessitant ser escoltat"
  • Gerundi: audiendī "escoltant", audiendō "per/per a escoltar", ad audiendum "per a escoltar"

Les parts principals dels verps de la quarta conjugació solen seguir els següents patrons:

  • El perfecte té el sufix -vī. Els verps que seguixen este patró es consideren «regulars». Per eixemple:
    • audiō, audīre, audīvī, audītum "sentir, escoltar"
    • custōvaig donarō, custōdīre, custōdīvī, custodītum "custodiar, guardar"
    • dormiō, dormīre, dormīvī (dormiī), dormītum "dormir"
    • impediō, impedīre, impedīvī, impedītum "impedir"
    • mūniō, mūnīre, mūnīvī, mūnītum "fortificar"
    • pūniō, pūnīre, pūnīvī, pūnītum "castigar"
    • sciō, scīre, scīvī, scītum "saber"
  • El perfecte té el sufix -oī. Per eixemple:
    • aperiō, aperīre, aperuī, apertum "obrir, descobrir"
  • El perfecte té el sufix -sī (-xī quan c es troba al final de la raïl). Per eixemple:
    • saepiō, saepīre, saepsī, saeptum "tancar, dividir"
    • sanciō, sancīre, sānxī, sānctum "sancionar, ratificar"
    • sentiō, sentīre, sēnsī, sēnsum "sentir, percebre"
    • vinciō, vincīre, vīnxī, vīnctum "lligar, nugar"
  • El perfecte té el sufix -ī i reduplicació. Per eixemple:
    • reperiō, reperīre, repperī, repertum "trobar, descobrir"
  • El perfecte té el sufix -ī i allargament vocàlic en la raïl. Per eixemple:
    • veniō, veuenīre, vēnī, ventum "vindre"
    • inveniō, invenīre, invēnī, inventum "inventar"

Els verps deponentes en la 4ta conjugació inclouen als següents:[17]

  • assentior, assentīrī, assēnsus sum "convindre, asentir"
  • experior, experīrī, expertus sum "experimentar"
  • largior, largīrī, largīles teues sum "otorgar, repartir, conferir"
  • mentior, mentīrī, mentīles teues sum "mentir"
  • mētior, mētīrī, mēnsus sum "medir"
  • mōlior, mōlīrī, mōlīles teues sum "construir, treballar en esforç en"
  • potior, potīrī, potīles teues sum "apoderar-se"
  • sortior, sortīrī, sortīles teues sum "sortejar"

El verp orior, orīrī, ortus sum "nàixer, originar-se" també és considerada com a part de la 4ta conjugació, encara que algunes conjugacions, tals com el present singular de oritur i l'imperfecte de subjuntiu orerer, tenen una vocal curta com la 3ra conjugació. No obstant, el seu compost adorior "alçar-se, atacar" és enterament de 4ta conjugació.

En els temps perfectes, les formes abreviades sense -v- són comunes, per eixemple, audīstī, audiērunt, audierat, audīsset per audīvistī, audīvērunt, audīverat, audīvisset. No obstant, Cicerón preferix les formes completes audīvī, audīvit abans que audiī, audiit.[12]

Verps irregulars

Sum i possum

El verp sum, esse, fuī "ser" és el verp més comú en el llatí. Este verp es conjuga tal com es mostra a continuació:[18]

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Soc Seré Era Siga Fora/anara
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
sum
és
est
sumus
estis
sunt
erō
eris
erit
erimus
eritis
erunt
eram
erās
erat
erāmus
erātis
erant
sim
sīs
sit
sīmus
sītis
sint
essem
essēs
esset
essēmus
essētis
essent
Actiu Puc Podré Podia Puga Poguera/poguera
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
possum
potes
potest
possumus
potestis
possunt
poterō
poteris
poterit
poterimus
poteritis
poterunt
poteram
poterās
poterat
poterāmus
poterātis
poterant
possim
possīs
possit
possīmus
possītis
possint
possem
possēs
posset
possēmus
possētis
possent

En llatí antic (i. g. Plauto), siem, siēs, siēt poden trobar-se per al present subjuntiu sim, sīs, sit. En la poesia, a voltes també apareix el subjuntiu fuam, fuās, fuat.[19]

Un imperfecte de subjuntiu alternatiu es fa a voltes usant forem, forēs, foret etc.

Atres formes:

  • Infinitiu: esse "ser", posse "poder"
  • Infinitiu perfecte: fuisse "vaig ser", potuisse "vaig poder"
  • Infinitiu futur: fore "seré" (també com futūrus esse)
  • Imperatiu: és! (pl. este!) "¡sé!"
  • Imperatiu futur: estō! (pl. estōet!) "¡sé! (en un temps futur)"
  • Participi futur: futūrus (pl. futūrī) "seré" (Possum no té participi futur o infinitiu futur)

El participi present només es troba en els composts absēns "absent" i praesēns "present".[19]

En Plauto i Lucrecio, a voltes es troba un infinitiu potesse per a posse "poder".

Les parts principals d'estos verps són les següents:

  • sum, esse, fuī "ser"
  • absum, abesse, āfuī "estar llunt"
  • adsum, adesse, adfuī "estar present"
  • dēsum, dēesse, dēfuī "estar esperant"
  • possum, posse, potuī "poder"
  • prōsum, prōdesse, prōfuī "ser per a (usar), traure profit" (s'afig una d abans de la vocal)[19]

Els temps perfectes es conjuguen de forma regular.

Volō, nōlō, i mālō

El verp volō i els seus derivats nōlō i mālō (diminutiu de magis volō) s'assemblen a un verp de 3ª conjugació, pero el present de subjuntiu terminat en -im és diferent:

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Vullc Voldré Volia Vullga Volguera/volguera
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
volō
vīs
vult
volumus
vultis
volunt
volam
volēs
volet
volēmus
volētis
volent
volēbam
volēbās
volēbat
volēbāmus
volēbātis
volēbant
velim
velīs
velit
velīmus
velītis
velint
vellem
vellēs
vellet
vellēmus
vellētis
vellent
Active No vullc No voldré No volia No vullga No volguera/volguera
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
nōlō
nōn vīs
nōn vult
nōlumus
nōn vultis
nōlunt
nōlam
nōlēs
nōlet
nōlēmus
nōlētis
nōlent
nōlēbam
nōlēbās
nōlēbat
nōlēbāmus
nōlēbātis
nōlēbant
nōlim
nōlīs
nōlit
nōlīmus
nōlītis
nōlint
nōllem
nōllēs
nōllet
nōllēmus
nōllētis
nōllent
Actiu Preferixc Preferiré Preferia Preferixca Preferira/preferira
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
mālō
māvīs
māvult
mālumus
māvultis
mālunt
mālam
mālēs
mālet
mālēmus
mālētis
mālent
mālēbam
mālēbās
mālēbat
mālēbāmus
mālēbātis
mālēbant
mālim
mālīs
mālit
mālīmus
mālītis
mālint
māllem
māllēs
māllet
māllēmus
māllētis
māllent

Les grafies volt i voltis es varen utilisar fins a l'época de Cicerón per a vult i vultis.[20]

Estos verps no s'usen en veu passiva.

Atres formes:

  • Infinitiu: velle "voler", nōlle "no voler", mālle "preferir"
  • Participi present: volēns "voler", nōlēns "no voler"
  • Imperatiu: nōlī, pl. nōlīet (usat en expressions com nōlī mīrārī "¡No et sorprengues!")

Parts principals:

  • volō, velle, voluī "voler"
  • nōlō, nōlle, nōluī "no voler, no poder"
  • mālō, mālle, māluī "preferir"

Els temps perfectes es formen regularment.

Iō i els seus composts

El verp iō "anar" és un verp irregular de 4ta conjugació, en el que la i de la raïl a voltes es convertix en i. De la mateixa manera que els verps d'1ra i 2dona conjugació, utilisa el futur -bō, -bis, -bit:[21]

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Vaig Aniré Anava Vaja Fora/anara
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
iō
īs
it
īmus
ītis
eunt
ībō
ībis
ībit
ībimus
ībitis
ībunt
ībam
ībās
ībat
ībāmus
ībātis
ībant
eam
iās
eat
iāmus
iātis
eant
īrem
īrēs
īret
īrēmus
īrētis
īrent

Atres formes:

  • Infinitiu: īre "anar"
  • Infinitiu passiu: īrī "anar" (usat impersonalmente, per eixemple, quō īrī dēbēret ignōrantēs "no saber per on anar")
  • Imperatiu: ī! (pl. īet!) "¡vés-te!"
  • Imperatiu futur: ītō! (pl. ītōet!) "¡vés-te! (en temps futur)" (no és usual)
  • Participi present: iēns (pl. euntēs) "anar"
  • Participi futur: itūrus (pl. itūrī) "que va a anar"
  • Gerundivo: eundum "necessari per a anar" (solament usat impersonalmente)
  • Gerundi: eundī "anant", eundō "per/per a anar", ad eundum "per a anar"

A voltes es troben les formes passives impersonals ītur "[ells] van", itum est "[ells] varen ser".[22]

Les parts principals d'alguns verps que es conjuguen com iō són les següents:

  • iō, īre, iī/(īvī), itum "anar"
  • abeō, abīre, abiī, abitum "anar llunt"
  • adeō, adīre, adiī, aditum "anar fins a"
  • coeō, coīre, coiī, coitum "reunir-se, congregar-se"
  • exeō, exīre, exiī/(exīvī), exitum "eixir"
  • ineō, inīre, iniī, initum "entrar"
  • intereō, interīre, interiī, interitum "perir"
  • introeō, introīre, introiī, introitum "entrar"
  • pereō, perīre, periī, peritum "morir, perir"
  • praetereō, praeterīre, praeteriī, praeteritum "passar de llarc"
  • redeō, retīre, rediī, reditum "tornar, retornar"
  • pujaō, subīre, subiī, subitum "passar per davall, acostar-se sigilosamente, passar per davall"
  • vēneō, vēnīre, vēniī, vēnitum "vendre alguna cosa"

En els temps perfectes d'estos verps, la -v- casi sempre s'omet, especialment en els composts,[23] encara que la forma exīvit és comuna en la traducció de la Bíblia Vulgata.

En algunes formes perfectes, les vocals ii- es contrauen a ī-: perfecte de segona persona del singular īstī, perfecte de segona persona del plural īstis; plusquamperfecte subjuntiu īssem, īssēs, ..., īssent; infinitiu perfecte īsse (la forma iisse també ha segut registrada).

El verp queō, quīre, quiī/quīvī, quitum "poder, ser capaç" té formes similars a iō.

Ferō i els seus composts

El verp ferō, ferre, tulī, lātum "dur, dur, soportar" és de 3ra conjugació, pero irregular en el sentit de que a voltes s'omet la vocal que seguix a la raïl fer-. El temps perfecte tulī i la raïl supina lātum també estan formats irregularment.[24]

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Duc Duré Duya Duga Duguera/duguera
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
ferō
fers
fert
ferimus
fertis
ferunt
feram
ferēs
feret
ferēmus
ferētis
ferent
ferēbam
ferēbās
ferēbat
ferēbāmus
ferēbātis
ferēbant
feram
ferās
ferat
ferāmus
ferātis
ferant
ferrem
ferrēs
ferret
ferrēmus
ferrētis
ferrent
Passiu Soc dut Seré dut Era dut Siga dut Fòra/anara dut
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
feror
ferris
fertur
ferimur
feriminī
feruntur
ferar
ferēris/re
ferētur
ferēmur
ferēminī
ferentur
ferēbar
ferēbāris/re
ferēbātur
ferēbāmur
ferēbāminī
ferēbantur
ferar
ferāris/re
ferātur
ferāmur
ferāminī
ferantur
ferrer
ferrēris/re
ferrētur
ferrēmur
ferrēminī
ferrentur

El temps futur en la 3ra i 4ta conjugació (-am, -ēs, -et etc.) diferix de la 1ra i 2dona conjugació (-bō, -bis, -bit etc.).

Atres formes:

  • Infinitiu: ferre "dur"
  • Infinitiu passiu: ferrī "ser dut"
  • Imperatiu: fer! (pl. ferte!) "¡du!"
  • Imperatiu passiu: ferre! (pl. feriminī!) "¡sé dut!" (rar)
  • Participi present: ferēns (pl. ferentēs) "que du"
  • Participi futur: lātūrus (pl. lātūrī) "que va a dur"
  • Gerundivo: ferendus (pl. ferendī) "necessitant ser dut"
  • Gerundi: ferendī "duent", ferendō "per/per a dur", ad ferendum "per a dur"

Els composts de ferō inclouen els següents:[25] Les parts principals d'alguns verps que es conjuguen com ferō són les següents:

  • afferō, afferre, attulī, allātum "atraure"
  • auferō, auferre, abstulī, ablātum "arrebatar, dur-se"
  • cōnferō, cōnferre, contulī, collātum "juntar, amontonar, contribuir en"
  • differō, differre, distulī, dīlātum "pospondre, diferir"
  • efferō, efferre, extulī, ēlātum "dur, carregar fòra, alabar, engreír"
  • offerō, offerre, obtulī, oblātum "oferir, presentar"
  • referō, referre, rettulī, relātum "referir, relatar, replicar"

El temps perfecte sustulī, no obstant, pertany al verp tollō:

  • tollō, tollere, sustulī, sublātum "prendre, alçar"

Fīō

El verp irregular fīō, fierī, factus sum "fer-se, ser fet" ademés de ser un verp per dret propi servix com a passiva de faciō, facere, fēcī, factum "fer".[26] Els temps perfectes són idèntics als temps perfectes passius de faciō.

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Faig Faré Feya Faça Fera/fera
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
fīō
fīs
fit
(fīmus)
(fītis)
fīunt
fīam
fīēs
fīet
fīēmus
fīētis
fīent
fīēbam
fīēbās
fīēbat
fīēbāmus
fīēbātis
fīēbant
fīam
fīās
fīat
fīāmus
fīātis
fīant
fierem
fierēs
fieret
fierēmus
fierētis
fierent

Les formes 1ra i 2dona del plural casi mai es troben.

Atres formes:

  • Infinitiu: fierī "fer"
  • Imperatiu: fī! (pl. fīet!) "¡fes!"

Edō

El verp edō, edere/ēsse, ēdī, ēsum "menjar" té formes regulars de 3ra conjugació que apareixen junt a atres irregulars:[27]

Indicatiu Subjuntiu
Present Futur Imperfecte Present Imperfecte
Actiu Com Menjaré Menjava Menge Menjara/menjara
yo
tu
ell, ella, això
nosatres
vostés
ells, elles
edō
edis, ēs
edit, ēst
edimus
editis, ēstis
edunt
edam
edēs
edet
edēmus
edētis
edent
edēbam
edēbās
edēbat
edēbāmus
edēbātis
edēbant
edam, edim
edās, edīs
edat, edit
edāmus, edīmus
edātis, edītis
edant, edint
ederem, ēssem
ederēs, ēssēs
ederet, ēsset
ederēmus, ēssēmus
ederētis, ēssētis
ederent, ēssent

Atres formes:

  • Infinitiu: edere/ēsse "menjar"
  • Infinitiu passiu: edī "ser menjat"
  • Imperatiu: ede!/ēs! (pl. edite!/ēste) "¡menja"
  • Participi present: edēns (pl. edentēs) "que menja"
  • Participi futur: ēsūrus (pl. ēsūrī) "que va a menjar"
  • Gerundivo: edendus (pl. edendī) "necessitant ser menjat"
  • Gerundi: edendī "menjant", edendō "per/per a menjar", ad edendum "per a menjar"

També es troba la forma passiva ēstur "és menjat".

El present de subjuntiu edim, edīs, edit etc. es troba sobretot en el llatí primerenc.

En l'escritura, existix la possibilitat de confusió entre les formes d'este verp i les de sum "[yo] soc" i ēdō "[yo] com"; per eixemple, ēsse "menjar" front a esse "ser"; edit "[ell] menja" vs. ēdit "[ell] oferix".

El verp compost mengeuō, comedere/comēsse, comēdī, comēsum "menjar, consumir" és similar.

Formes no finitas

Les formes no finitas dels verps són els participis, infinitius, supinos, gerundis i gerundivos. Els verps utilisats són:

1ra conjugació: laudō, laudāre, laudāvī, laudātum – alabar
2dona conjugació: terreō, terrēre, terruī, territum – espantar
3ra conjugació: petō, petere, petīvī, petītum – demanar, acometre, buscar
3ra conjugació(raïl -i): capiō, capere, cēpī, captum – agarrar, prendre
4ta conjugació: audiō, audīre, audīvī, audītum – escoltar, sentir [a]

Participis

Vore també: Participi i Sintaxis llatina

Hi ha quatre participis: present actiu, perfecte passiu, futur actiu i futur passiu (= el gerundi).

  • El participi present actiu es declina com a adjectiu d'adjectiu de 3ra declinació. L'ablatiu singular és -i, pero el plural seguix la declinació de la raïl i en genitiu -ium i plural neutre -ia.
  • El participi perfecte passiu es declina com un adjectiu d'1ra i 2dona declinació.
    • En totes les conjugacions, el participi perfecte es forma llevant el –um del supino i afegint un –us (nominatiu masculí singular).
  • El participi futur actiu es declina com un adjectiu d'1ra i 2dona declinació.
    • En totes les conjugacions es lleva el -um del supino i s'afig -ūrus (masculí nominatiu singular).
  • El participi futur passiu, més comunament cridat gerundivo, es forma prenent la raïl del present, afegint "-nd-", i les terminacions habituals de la primera i segona declinació. Aixina, laudare forma laudandus. El significat habitual és «necessitant ser alabat», i expressa un sentit d'obligació.
Participis
laudāre terrēre petere capere audīre
Present actiu laudāns, -antis terrēns, -entis petēns, -entis capiēns, -entis audiēns, -entis
Perfecte passiu laudāles teues, -a, -um territus, -a, -um petīles teues, -a, -um captus, -a, -um audīles teues, -a, -um
Futur actiu laudātūrus, -a, -um territūrus, -a, -um petītūrus, -a, -um captūrus, -a, -um audītūrus, -a, -um
Gerundivo laudandus, -a, -um terrendus, -a, -um petendus, -a, -um capiendus, -a, -um audiēndus, -a, -um

Infinitiu

Vore també: Infinitiu i Sintaxis llatina

Hi ha sèt infinitius principals. Estan en present actiu, present passiu, perfecte actiu, perfecte passiu, futur actiu, futur passiu i actiu potencial. Es poden fer més infinitius utilisant el gerundivo.

  • El infinitiu present actiu és la segona part principal (en els verps regulars). Eixercita un paper important en la construcció sintàctica del Plantilla:Enllaç interlingüístico, per eixemple.
    • laudāre significa «alabar».
  • El infinitiu present passiu es forma afegint una –rī a la raïl del present. Açò només és aixina per a la primera, segona i quarta conjugacions. En la tercera conjugació, la vocal temàtica, i, es lleva de la raïl del present i s'afig –ī.
    • laudārī es traduïx com «ser alabat».
  • El infinitiu perfecte actiu es forma afegint –isse a la raïl del perfecte.
    • laudāvisse/laudāsse es traduïx com «haver alabat».
  • El infinitiu perfecte passiu utilisa el participi perfecte passiu junt en el verp auxiliar esse. L'infinitiu perfecte passiu deu concordar en lo que descriu en número, gènero i cas (nominatiu o acusatiu).
    • laudāles teues esse significa «haver segut alabat».
  • El infinitiu futur actiu usa el participi futur actiu en el verp auxiliar esse.
    • laudātūrus esse significa «estar anant a alabar». El futur infinitiu actiu deu concordar en lo que està descrivint en número, gènero i cas (nominatiu o acusatiu).
    • Esse té dos infinitius de futur: futurus esse i fore
  • El infinitiu futur passiu utilisa el supino en el verp auxiliar īrī. Com la primera part és un supino, la terminació -um no canvia de gènero ni de número.
    • laudātum īrī es traduïx com «anar a ser alabat». S'utilisa normalment en l'estil indirecte. Per eixemple: Spērat sē absolūtum īrī.[28] «Espera que ho absolguen».
  • El potential infinitive utilisa el futur participi actiu en el verp auxiliar fuisse.
    • laudātūrus fuisse s'usa només en enunciats indirectes per a representar un imperfecte o plusquamperfecte de subjuntiu potencial del discurs directe. Es traduïx en «hi hauria». Per eixemple: nōn vinyaētur <o>mentītūrus fuisse</o>, nisī dēspērāsset (Quintiliano)[29] «sembla poc provable que haguera dit una mentira, sino haguera estat desespera».
Infinitius (en terminacions masculines usades per a participis)
laudāre terrēre petere capere audīre
Present actiu laudāre terrēre petere capere audīre
Present passiu laudārī terrērī petī capī audīrī
Perfecte actiu laudāvisse terruisse petīvisse cēpisse audīvisse
Perfecte passiu laudāles teues esse territus esse petīles teues esse captus esse audīles teues esse
Futur actiu laudātūrus esse territūrus esse petītūrus esse captūrus esse audītūrus esse
Futur passiu laudātum īrī territum īrī petītum īrī captum īrī audītum īrī
Potencial laudātūrus fuisse territūrus fuisse petītūrus fuisse captūrus fuisse audītūrus fuisse

El futur infinitiu passiu no era molt freqüent. Els propis romans utilisaven a sovint una expressió alternativa, fore ut seguit d'una clàusula de subjuntiu.

Supino

Vore també: Supino

El supino és la quarta part principal del verp, segons els diccionaris llatins. S'assembla a un sustantiu masculí de la quarta declinació. Els supinos només apareixen en els casos acusatiu i ablatiu.

  • La forma acusativa termina en –um, i s'usa en un verp de moviment per a mostrar propòsit. Aixina, només s'usa en verps com īre "anar", veuenīre "vindre", etc. La forma acusativa d'un supino també pot prendre un objecte si és necessari.
    • Pater līberōs la seuaōs laudātum vēnit. – El pare vaig vindre a alabar als seus fills.
  • L'ablatiu, que termina en –ū, s'usa en l'ablatiu d'especificació.
    • Arma haec facillima laudātū erant. – Estes armes eren les més fàcils d'alabar.
Supino
laudāre terrēre petere capere audīre
Acusatiu laudātum territum petītum captum audītum
Ablatiu laudātū territū petītū captū audītū

Gerundi

Vore també: Gerundi

El gerundi es forma de forma similar al participi present actiu. No obstant, la -ns es convertix en -ndus, i la ā o ē precedent s'acurta. Els gerundis són substantius neutres de la segona declinació, pero el cas nominatiu no està present. El gerundi és un sustantiu que significa «l'acte de fer (el verp)» i forma un paradigma supletiu de l'infinitiu, que no pot declinar-se. Per eixemple, la forma genitiu laudandī pot significar «d'alabar», la forma dativa laudandō pot significar «per a alabar», la forma acusativa laudandum pot significar «alabant», i la forma ablativa laudandō pot significar «alabant», «sobre alabar», etc.

Gerundi
laudāre terrēre petere capere audīre
Acusatiu laudandum terrendum petendum capiendum audiendum
Genitiu laudandī terrendī petendī capiendī audiendī
Datiu laudandō terrendō petendō capiendō audiendō
Ablatiu

Un us comú del gerundi és en la preposició ad per a indicar propòsit. Per eixemple, paratus ad oppugnandum podria traduir-se com a «llest per a atacar». No obstant, el gerundi s'evitava quan s'introduïa un objecte, i es preferia una construcció passiva en el gerundivo. Per eixemple, per a «llest per a atacar a l'enemic» es preferix la construcció paratus ad hostes oppugnandos en lloc de paratus ad hostes oppugnandum.[30]

Gerundivo

Vore també: Gerundivo

El gerundivo té una forma similar a la del gerundi, pero és un adjectiu de primera i segona declinació, i funciona com a futur participi passiu. A sovint, el gerundi s'usa en part del verp esse per a mostrar obligació.

  • Puer laudandus est «El chiquet necessita ser alabat»."
  • Oratio laudanda est significa «El discurs necessita ser alabat». En tals construccions pot usar-se un sustantiu en datiu per a identificar a l'agent de l'obligació (dativus auctoris) com en Oratio nobis laudanda est, que significa «El discurs deu ser alabat per nosatres» o «Devem alabar el discurs».
Gerundivo
laudāre terrēre petere capere audīre
laudandus, -a, -um terrendus, -a, -um petendus, -a, -um capiendus, -a, -um audiendus, -a, -um

Una forma més antiga del gerundi de 3ra i 4ta conjugació termina en -undum, per eixemple,(faciundum per faciendum).[7] Esta terminació també es troba en el gerundivo de iō 'vaig': eundum est 'és necessari anar'.

Conjugacions perifrásicas

Existixen dos conjugacions perifràstiques. Una és activa i l'atra passiva.

Activa

La primera conjugació perifràstica utilisa el participi de futur. Es combina en les formes de esse. Es traduïx per «vaig a alabar», «anava a alabar», etc.

Conjugació Traducció
Pres. ind. laudātūrus sum Vaig a alabar.
Imp. ind. laudātūrus eram Anava a alabar.
Fut. ind. laudātūrus erō Aniré a alabar.
Perf. ind. laudātūrus fuī He anat a alabar.
Plus. ind. laudātūrus fueram Havia anat a alabar.
Fut. perf. ind. laudātūrus fuerō Hauré anat a alabar.
Pres. subj. laudātūrus sim Puga anar a alabar.
Imp. subj. laudātūrus essem Dec anar a alabar.
Perf. subj. laudātūrus fuerim Puga haver anat a alabar.
Plus. subj. laudātūrus fuissem Dec haver anat a alabar.

Passiva

La segona conjugació perifràstica utilisa el gerundivo. Es combina en les formes de esse i expressa necessitat. Es traduïx com «estic necessitant ser alabat», «estava necessitant ser alabat», etc., o com «tinc que (és dir, dec) ser alabat», «tenia que ser alabat», etc. També pot traduir-se a l'espanyol paraula per paraula, com «Tens que ser (és dir, deus ser) alabat»."[31]

Conjugació Traducció
Pres. ind. laudandus sum Estic necessitant ser alabat.
Imp. ind. laudandus eram Estava necessitant ser alabat.
Fut. ind. laudandus erō Necessitaré ser alabat.
Perf. ind. laudandus fuī Estava necessitant ser alabat.
Plus. ind. laudandus fueram Havia necessitat ser alabat.
Fut. perf. ind. laudandus fuerō Hauré necessitat ser alabat.
Pres. subj. laudandus sim Pot ser que necessite ser alabat.
Imp. subj. laudandus essem Dec necessitar ser alabat.
Perf. subj. laudandus fuerim Pot ser que haja necessitat ser alabat.
Plus. subj. laudandus fuissem Dec haver necessitat ser alabat.
Pres. inf. laudandus esse Estar necessitant ser alabat.
Perf. inf. laudandus fuisse Haver necessitat ser alabat.

Peculiaritats

Verps deponentes i semideponentes

Els verps deponentes són verps passius en la seua forma (és dir, conjugats com si estigueren en veu passiva) pero actius en el seu significat. Estos verps tenen només tres parts principals, ya que el perfecte de les passives ordinàries es forma perifrásticamente en el participi perfecte, que es forma en la mateixa raïl que el supino. Alguns eixemples procedents de totes les conjugacions són:

1ra conjugació: mīror, mīrārī, mīrāles teues sum – admirar
2dona conjugació: polliceor, pollicērī, pollicitus sum – prometre
3ra conjugació: loquor, loquī, locūels teus sum – parlar
4ta conjugació: mentior, mentīrī, mentīles teues sum – mentir

Els verps deponentes utilisen conjugacions actives per a temps que no existixen en la passiva: el gerundi, el supino, els participis de present i futur i l'infinitiu de futur. Ells mateixos no poden usar-se en passiva (llevat el gerundivo), i els seus anàlecs en forma «activa» no existixen: no es pot traduir directament «Es diu la paraula» en cap forma de loquī, i no existixen formes com loquō, loquis, loquit, etc.

Els verps semideponentes formen els seus temps d'aspecte imperfectiu a la manera dels verps actius ordinaris; pero els seus temps perfectes es construïxen perifrásticamente com els deponentes i els passius ordinaris; aixina, els verps semideponentes tenen un participi perfecte actiu en lloc d'un participi perfecte passiu. Per eixemple:

audeō, audēre, ausus sum – atrevir-se

A diferència de la passiva pròpia dels verps actius, que sempre és intransitiva, alguns verps deponentes són transitius, lo que significa que poden prendre un objecte. Per eixemple:

hostes sequitur. – seguix a l'enemic

Nota: En les lengues romançes que carixen de formes verbals deponentes o passives, els verps deponentes del llatí clàssic varen desaparéixer (sent substituïts per verps no deponentes de significat similar) o varen canviar a una forma no deponente. Per eixemple, en espanyol i italià, mīrārī va canviar a mirar(i) en canviar totes les formes verbals a l'anteriorment inexistent «forma activa», i audeō va canviar a gosar(i) en prendre el participi ausus i fer d'ell un verp -ar(i) (note's que au va passar a o).

Verps defectius

Els verps defectius són verps que es conjuguen només en alguns casos.

  • Alguns verps es conjuguen només en els temps de l'aspecte perfectiu, pero tenen el significat dels temps de l'aspecte imperfectiu. Aixina, el perfecte es convertix en present, el plusquamperfecte en imperfecte i el futur perfecte en futur. Per lo tant, el verp defectiu ōdī significa: «odi». Les parts principals d'estos verps defectius es donen en el vocabulari en el perfecte d'indicatiu en primera persona i l'infinitiu perfecte actiu. Alguns eixemples són:
ōdī, ōdisse (futur participi ōsūrus) – odiar
meminī, meminisse (imperatiu mementō, mementōet) – recordar
coepī, coeptum, coepisse – escomençar
  • Alguns verps, el significat dels quals sol estar relacionat en el parla, només apareixen en determinades ocasions.
Cedixc (plur. cette), que significa «cedir» solament posseïx imperatiu, i solament és usat en segona persona.

Els següents es conjuguen irregularment:

Aio

Conjugació de aiō
Indicatiu

present

Indicatiu

imperfecte

Subjuntiu

present

Imperatiu

present

Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular
Primera persona aiō — aiēbam aiēbāmus — — —
Segona persona ais aiēbās aiēbātis aiās ai
Tercera persona ait aiunt aiēbat aiēbant aiat aiant —
Present actiu participi: – aiēns, aientis

Inquam

Conjugació de inquam
Indicatiu

present

Futur

indicatiu

Perfecte

indicatiu

Imperatiu

present

Singular Plural Singular Singular Singular
Primera persona inquam inquimus — inquiī —
Segona persona inquis inquitis inquiēs inquistī
Tercera persona inquit inquiunt inquiet inquit inquiēbat

For

Conjugació de for
Present

indicatiu

Futur

indicatiu

Perfecte

indicatiu

Plusquamperfecte

indicatiu

Present

imperatiu

Singular Plural Singular Singular Singular Singular Plural
Primera persona for — fābor fāles teues sum fāles teues eram — —
Segona persona — — — — fāre fāminī
Tercera persona fātur fantur fābitur — —
Participi present actiu – fāns, fantis
Infinitiu present actiu – fārī (variant: fārier)
Supino – (acc.) fātum, (abl.) fātū
Gerundi – (gen.) fandī, (dat. i abl.) fandō, no acusatiu
Gerundivo – fandus, –a, –um

Les lengues romançes varen perdre molts d'estos verps, pero uns atres (com ōdī) varen sobreviure pero es varen convertir en verps regulars totalment conjugats (en italià, odiés).

Verps impersonals

Els verps impersonals són aquells que carixen de persona. En llatí s'utilisa la tercera persona del singular. Estos verps carixen de quarta part principal. Alguns eixemples són:

pluit, pluere, plūvit/pluit – ploure (està plovent)
ningit, ningere, ninxit – nevar (està nevant)
oportet, oportēre, oportuit – ser oportú (és oportú, un deuria ser oportú)
licet, licēre, licuit – permetre (es permet)

Participi futur actiu irregular

El futur participi actiu es forma normalment eliminant el –um del supino i afegint un –ūrus. No obstant, es produïxen algunes desviacions.

Infinitiu present

actiu

Supino Participi futur actiu Significat
iuvāre iūtum iuvātūrus va a ajudar
lavāre/lavere lavātum (lautus) lavātūrus va a llavar
parere partum paritūrus va a produir
ruere rutum ruitūrus va a caure
secāre sectum secātūrus va a tallar
fruī frūctum/fruitum fruitūrus va a gojar
nāscī nātum nātūrus/nascitūrus va a nàixer
morī mortuum moritūrus va a nàixer
orīrī ortum oritūrus va a alçar-se

Formes verbals alternatives

Vàries formes verbals poden aparéixer en formes alternatives (en alguns autors estes formes són prou comunes, si no més comunes que les canòniques):

  • La terminació –ris en la veu passiva pot ser –re com en:
laudābāris → laudābāre
  • La terminació –ērunt en el perfecte pot ser –ēre (principalment en poesia) com en:
laudāvērunt → laudāvēre
  • La terminació –ī en l'infinitiu passiu pot ser –ier com en:
laudārī → laudārier, dicī → dicier

Formes verbals sincopades

Com en la majoria de les lengues romançes, les formes sincopades i les contracció estan presents en llatí. Poden donar-se en els següents casos:

  • Les raïls perfectes que terminen en –v poden contraure's al inflexionarse.
laudāvisse → laudāsse
laudāvistī → laudāstī
laudāverant → laudārant
laudāvisset → laudāsset
  • Els composts de nōscere (deprendre) i movēre (moure) també poden contraure's.
nōvistī → nōstī
nōvistis → nōstis
commōveram → commōram
commōvoreās → commōrās

Vore també

Referències

  1. ↑ «Definition of CONJUGATION» (en en). Merriam-Webster. Consultat el 2024-07-15.
  2. ↑ «CONJUGAR, radicació» (en és). Etimologies de Chile - Diccionari que explica l'orige de les paraules. Consultat el 2024-07-15.
  3. ↑ Donatus [Ars Maior], 10.16.
  4. ↑ Priscian. Liber octauus d'uerbo (en llatí), Corpus Grammaticorum Latinorum.
  5. ↑ «Latin declensions and conjugations: from Varro to Priscian».Historie Épistémologie Langage.13(2)
    85–93.
  6. ↑ Per eixemple, Gildersleeve i Lodge, 3rd edition (1895), §120.
  7. ↑ 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 89.
  8. ↑ Gildersleeve & Lodge, Latin Grammar (1895), §163.
  9. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 91.
  10. ↑ C. J. Fordyce (1961), Catullus, comentaris en Catullus 5.10.
  11. ↑ Wackernagel (2009) Lectures on Syntax, p. 305, comentari 7.
  12. ↑ 12,0 12,1 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 90.
  13. ↑ Gildersleeve & Lodge, Latin Grammar (1895), §164.
  14. ↑ 14,0 14,1 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 114.
  15. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 105.
  16. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 107.
  17. ↑ Gildersleeve & Lodge (1985). Latin Grammar, §166.
  18. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 66–68.
  19. ↑ 19,0 19,1 19,2 Gildersleeve & Lodge (1895), p. 68.
  20. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 121.
  21. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 115–6.
  22. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 116.
  23. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 116, 90.
  24. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 117–8.
  25. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 118.
  26. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), p. 119.
  27. ↑ Gildersleeve & Lodge (1895), pp. 118–119.
  28. ↑ Cicero, Sull. 21.
  29. ↑ Quintilian, 5.12.3.
  30. ↑ Eitrem, S. (2006). Latinsk grammatikk, 3 edició, Oslo: Aschehoug, pp. 111.
  31. ↑ Keller, Andrew; Russell, Stephanie (2015). Learn to read Latin, Second edition (en en), Yale University Press. OCLC 915731715. ISBN 978-0-300-19494-4.

Enllaços externs